Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Oleśnicy o ciepło nie muszą się martwić. Zakład Gospodarki Cieplnej ma zapas węgla

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Oleśnicka ciepłownia dostarcza energię cieplną 272 odbiorcom, ogrzewając 380 budynków, w tym 286 mieszkalnych.
Oleśnicka ciepłownia dostarcza energię cieplną 272 odbiorcom, ogrzewając 380 budynków, w tym 286 mieszkalnych. pixabay.com
To dobre wiadomości dla mieszkańców Oleśnicy, którzy podpięci są do miejskiej ciepłowni. Po czarnych scenariuszach o trudnościach w zdobyciu węgla, przyszedł czas na dobre wiadomości. Zakład Gospodarki Cieplnej działający przy Miejskiej Gospodarce Komunalnej w Oleśnicy ma zapas węgla do końca stycznia. Udało się go zakupić po niższej cenie. A co dalej?

Obecna sytuacja na rynku węgla rzucała widmo zimnych kaloryferów w mieszkaniach oleśniczan. Oleśnicka ciepłownia by zapewnić odpowiednią temperaturę mieszkańcom potrzebuje rocznie od 18 do 20 ton węgla. Dziś już wiadomo, że miejska spółka MGK ma zapas ponad 7,5 ton surowca do ogrzania. Węgiel znajdujący się na placu, jeśli zima będzie łaskawa wystarczy do końca stycznia. Kolejna partia węgla, która zapewni ciepło do końca lutego ma pojawić się w połowie grudnia.

Nie było łatwo

Jak już wcześniej informowaliśmy spółka MGK posiada umowę wieloletnią z Polską Grupą Górniczą, po jej częściowym wypowiedzeniu oleśnicka ciepłownia może liczyć jedynie na dostawę niecałych 50 procent zapotrzebowania rocznego. Dzięki renegocjacjom umowy, licytacjom i dużej aktywności opał zakupiono poniżej średniej ceny rynkowej.

W pierwszym kwartale 2023 r. zakupimy w ramach umowy wieloletniej opał z PGG w ilości 4,5 tys. ton. W zależności od zimy może zabraknąć do końca sezonu wysokiego tj. kwiecień/maj 2023 r. ok. 2-3 tys. ton. Ilość tą albo pozyskamy z PGG poprzez przesunięcie dostaw z III kwartału 2023 r. na I kwartał 2023 r, albo zakupimy z innego źródła - wyjaśnia spółka.

Węgiel jest, ale dużo drożej
Średnia cena dostaw węgla do Oleśnicy na sezon 2022/23 wzrosła w relacji do ub. roku o ponad 280 procent pixabay.com

Ale to i tak oznacza, że spółka za nieco ponad 19 ton węgla zapłaci 19 mln zł. Średnia cena dostaw węgla na sezon 2022/23 wzrosła więc relacji do ubiegłego roku o ponad 280 procent do kwoty średniej zakupu.

Jest drogo

Jak informują przedstawiciele spółka cena węgla musi się bezpośrednio przełożyć na cenę ciepła. MGK Spółka z o.o. w Oleśnicy wnioskowała w minionym roku do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryfy. Dwukrotnie miejska spółka uzyskała decyzje o wzroście ceny ciepła średnio o 44 proc. od 1. marca i o 38 proc. od 1 sierpnia. I jak się okazuje, podwyżki te nie zbilansują kosztów z przychodami, ale pozwolą ograniczyć deficyt na tej działalności.

Dodatkowo MGK już pozyskała wymaganą do umorzenia na 31.12.2022 r. ilość praw do emisji CO2, jednakże prawie 60% wymaga zapłaty. Łączny koszt zakupu praw do emisji CO2 dla 2022 r. wyniesie ok 12,5 mln zł. Dla porównania za 2021 r. koszt ten wyniósł niespełna 8 mln zł - przekazuje dyrektor finansowy Sławomir Wers z MGK w Oleśnicy.

Zakład Gospodarki Cieplnej, ul. Ciepła 2, 56-400 Oleśnica

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto