Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Zacisza zapłacą więcej. O ile? Znamy szczegóły!

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Od 1 października o 0,50 zł/mkw wzrośnie wysokość zaliczki na pokrycie kosztów ogrzewania. Prezes jednak uspokaja, że jest to zaliczka, a nie cena za ogrzewanie mieszkania.
Od 1 października o 0,50 zł/mkw wzrośnie wysokość zaliczki na pokrycie kosztów ogrzewania. Prezes jednak uspokaja, że jest to zaliczka, a nie cena za ogrzewanie mieszkania. Klaudia Kłodnicka
To nie jest dobry czas. Galopująca inflacja i ciągłe podwyżki mocno nadszarpują domowy budżet. Rosnące ceny nie omijają także mieszkańców Oleśnicy. Niedawno informowaliśmy o sytuacji miejskiej ciepłowni i prognozach na nadchodzący sezon grzewczy. Tym razem sprawdziliśmy na co muszą być przygotowani lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej Zacisze.

Prezes SM Zacisze Wojciech Świtoń podkreśla, że praktycznie, od początku roku SM boryka się z rosnącymi cenami ciepła. Niestety po agresji Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu embarga na dostawy węgla z Rosji ceny węgla poszybowały w górę. Skutek był natychmiastowy od 1 marca, o czym informowaliśmy już wcześniej, wzrosła cena ciepła sprzedawanego przez ciepłownię w Oleśnicy, którą dodatkowo zwiększyła podwyżka zarządzona od 1 sierpnia przez Miejską Gospodarkę Komunalną w Oleśnicy.

Łącznie od początku roku cena ciepła kupowanego przez naszą Spółdzielnię wzrosła o ponad 100 procent. To olbrzymi wzrost, wynikający przede wszystkim ze wzrostu cen węgla. W tej sytuacji Zarząd wspólnie z Radą Nadzorczą zmuszeni byli podejmować decyzje o podnoszeniu zaliczek na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - wyjaśnia Wojciech Świtoń z SM Zacisze.

Pierwsze podwyżki w Oleśnicy obowiązywały od 1 kwietnia br. Od 1 sierpnia ponownie wzrosła cena ciepła w Oleśnicy sprzedawanego przez ciepłownię. W związku z tym konieczne stało się podniesienie po raz kolejny w tym roku zaliczek na pokrycie kosztów ogrzewania i ciepłej wody w Oleśnicy. I tak od 1 października o 0,50 zł/mkw wzrośnie wysokość zaliczki na pokrycie kosztów ogrzewania. Prezes jednak uspokaja, że jest to zaliczka, a nie cena za ogrzewanie mieszkania.

Po zakończeniu każdego roku, dokonywane jest rozliczenie kosztów ogrzewania. Sumujemy wtedy poniesione koszty i porównujemy je z sumą wpłaconych zaliczek przez mieszkańców. Każdy budynek jest rozliczany osobno - przekazuje Wojciech Świtoń.

Rozliczenie indywidualne dla mieszkań jest wykonywane w oparciu o ilość jednostek zarejestrowanych przez podzielniki ciepła zamontowane na grzejnikach skorygowanych o współczynniki związane z mocą grzejnika i usytuowaniem lokalu.

Dopiero po tym rozliczeniu możemy mówić o kosztach centralnego ogrzewania. W ciągu roku mówimy cały czas o zaliczkach, które staramy się tak ustalić aby pokryły przewidywane koszty. Nie przewidujemy zmiany wysokości tej zaliczki po nowym roku - podkreśla prezes i dodaje: należy jednak pamiętać, że tylko do końca roku jest obniżona z 23 do 5 procent stawka podatku VAT za ciepło. Liczymy, że w 2023 roku też będzie ona obniżona, ale jeżeli Rząd przywróci podstawową stawkę podatku czyli 23 proc. to koszty mieszkańców tylko z tego tytułu wzrosną o 18 proc. czyli prawie o 1/5.

Ciepło z rekompensatą. Dla kogo?

Od 1 października obowiązywać będzie „cena za ciepło z rekompensatą”. To nowe rozwiązanie przyjęte ustawą z 15 września br. Zgodnie z zapisami tej ustawy, średnia cena ciepła sprzedawanego przez ciepłownie powinna wynosić netto 103,82 zł za GJ. - Liczymy, że dzięki tej ustawie, faktury za ciepło otrzymywane z ciepłowni będą niższe. Jeżeli tak się stanie to oczywiście ujmiemy to w rozliczeniu ciepła i na pewno obniży koszt ogrzania mieszkań. Musimy jednak poczekać i zapoznać się ze zmodyfikowaną na tej podstawie „Taryfą dla ciepła” przygotowaną przez MGK - dodaje prezes Zacisza.

Ale oleśnicka Spółdzielnia to także budynki w Bierutowie. I tam konieczne było podniesienie zaliczki aby pokryć przewidywane koszty w tym i w przyszłym roku. W Bierutowie Spółdzielnia posiada dwie kotłownie węglowe, które zapewniają ciepło dla budynków przy ul. Kolejowej i Zielonej. Dla mieszkańców budynków przy ul. Kolejowej podwyżka zaliczki nastąpi od 1 stycznia 2023 roku. Natomiast mieszkańcy budynków przy ul. Zielonej podwyższoną zaliczkę będą płacić już od 1 października br.

Różnica wynika, z tego że w kotłowni zaopatrującej w ciepło budynki przy ul. Kolejowej pozostało jeszcze trochę opału zakupionego w ubiegłym roku. Natomiast kotłownia przy ul. Zielonej rozpocznie nowy sezon grzewczy paląc nowo zakupionym miałem węglowym. Cen tego miału jest ponad 3 krotnie wyższa niż opał zakupiony w roku ubiegłym - wyjaśnia Świtoń.

Mieszkańcy budynków w Bierutowie, mogą wystąpić o dodatek węglowy, który dla mieszkań ogrzewanych przy użyciu węgla wynosi 3 000zł na gospodarstwo domowe. Wnioski w tej sprawie należy składać do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bierutowie. W przypadku Oleśnicy, mieszkańcy naszych zasobów nie składają żadnych wniosków. Ustawa o „cenie ciepła z rekompensatą” nakłada taki obowiązek na Spółdzielnię.

Koszty ciepła są całkowicie niezależne od Spółdzielni, ale dla zapewnienia właściwej płynności finansowej konieczne jest podnoszenie zaliczek, aby pokryć przewidywane koszty zużycia ciepła w budynkach. Gdybyśmy nie dokonywali tych podwyżek, to mogłoby się to skończyć bardzo dużymi dopłatami do rozliczenia ciepła - puentuje Świtoń.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto