Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządy będą mogły sprzedawać węgiel. Czy kupimy go w Oleśnicy?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Marzena Graczyk, szefowa Sekcji Komunikacji Społecznej w oleśnickim ratuszu twierdzi, że samorządom będzie bardzo trudno szybko zorganizować szybko sprzedaż węgla
Marzena Graczyk, szefowa Sekcji Komunikacji Społecznej w oleśnickim ratuszu twierdzi, że samorządom będzie bardzo trudno szybko zorganizować szybko sprzedaż węgla Pawel Lacheta
W czwartek, 13 października, po spotkaniu rządu poinformowano o planach wprowadzenia ceny gwarantowanej na węgiel i możliwości jego dystrybucji przez samorządowców. Cena za tonę takiego węgla ma wynieść nie więcej niż 2 tysiące złotych. Czy oleśniczanie będą mogli kupić węgiel od miasta?

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy mieliby składać do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Projekt ustawy o dystrybucji węgla w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Sejmu, ale artykuły tej ustawy będą prawdopodobnie obowiązywać z mocą wsteczną. Czy w Oleśnicy będzie można kupić węgiel od samorządowców?

Czy Oleśnica będzie sprzedawała węgiel swoim mieszkańcom?

Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy poinformowała, iż w obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. Jak mówi zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawą gminom przypisano zadania w zakresie planowania dystrybucji ciepła, a nie pośrednictwa w handlu węglem.

Należy podkreślić, że pośrednictwo w obrocie opałem jest działalnością regulowaną, wymaga uzyskania zezwolenia oraz wiąże się z obowiązkami w zakresie podatku akcyzowego. Urządzenie składu węgla musi być zgodne z przepisami w tym dotyczącymi planowania przestrzennego oraz przepisami w zakresie ochrony środowiska - wyjaśnia Marzena Graczyk i dodaje, że miejskie jednostki organizacyjne nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Spółki komunalne zostały powołane uchwałami rad gmin i zostały im przypisane określone zadania z zakresu usług użyteczności publicznej na rzecz mieszkańców, co ma odzwierciedlenie w ich statutach, które należałoby zmienić, co wymaga rejestracji w KRS.

Urzędniczka nie ma wątpliwości, że samorządom będzie bardzo trudno szybko zorganizować szybko sprzedaż węgla. Jej zdaniem jest to zadanie wyspecjalizowanych przedsiębiorców, którzy wiedzą, jak to robić, mają odpowiedni sprzęt i zabezpieczone składy.

Najlepiej, gdyby to im pomógł rząd, umożliwiając zakup opału w rozsądnej cenie. Miasto – zgodnie z zasadą pomocniczości – będzie wykonywać i wspierać takie działania, które są zgodne z prawem i możliwe do realizacji. Po zapoznaniu się z przepisami, które mają, według zapowiedzi, wejść w życie niebawem, będziemy podejmować stosowne decyzje - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto