18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierć, rozpacz, łzy szczęścia i polityka

Katarzyna Kijakowska
fot. Grzegorz Kijakowski
Co się w tym roku udało? Co okazało się niewypałem? Jakie tragedie wstrząsnęły opinią publiczną? A z czego mogliśmy się cieszyć? Oto nasz subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń minionego 2012 roku

Zamknięcie kładki, wprowadzenie strefy płatnego parkowania, ale też przejęcie lotniska, wizyta premiera na oddanej trasie S8. To tylko garść z najważniejszych wydarzeń minionego roku. O części piszemy, o innych przypominamy zdjęciami naszego fotoreportera - Grzegorza Kijakowskiego.

Galeria w mieście?

Przekazana przez nas informacja o budowie galerii odbiła się w mieście szerokim echem. Lokalni kupcy oglądali wizualizację z niepokojem, radni z rozdarciem, a klienci z radością. Na spotkanie z władzami przyjechali nawet potencjalni inwestorzy. I choć budowa nie ruszyła projekt - podobno - nie trafił do kosza.
Ewie trzeba pomóc
Przez wiele tygodni pisaliśmy o tragicznej historii Ewy Kieryk. Nastolatka w wypadku kolejowym straciła obie nogi. Dziś jest coraz bliżej powrotu do normalnego życia. Niebawem otrzyma protezy, dzięki którym będzie mogła funkcjonować niemal tak jak przed wypadkiem.

Całe miasto do siłowni!

Takie hasło, po kilkumiesięcznym opóźnieniu, rzuciły władze Oleśnicy. W lutym udało się uruchomić nową część kompleksu. Ale kłopotów z firmą Tiwwal przecięcie wstęgi nie zakończyło. Co więcej, trwają po dziś dzień. Teraz przeniosły się na salę sądową.

GKN ratuje rynek

Ufff... Dobrze, że mamy w mieście GKN. Nie dość, że zakład już zatrudnia kilkaset osób, to chce się rozwijać i dawać pracę kolejnym. Decyzja o tym zapadła właśnie w 2012 roku. Ale nie obyło się bez problemów. GKN chciał wejść do strefy ekonomicznej, a polski rząd grał firmie na nosie. Na szczęście tylko przez kilka miesięcy.

Pałace w ogniu

Minionego roku dobrze nie będą wspominać mieszkańcy dwóch podoleśnickich wsi: Krzeczyna i Ligoty Polskiej. „Pałace w ogniu. Rodziny bez domu” - pisaliśmy w lutym. Swój dobytek straciło osiem rodzin. Strawił je ogień, zniszczyła woda.

Kochałem, ale zabiłem

W 2012 roku ruszył proces Przemysława G., oskarżonego o zamordowanie oleśniczanki Justyny M. Przed sądem G. mówił o swojej miłości do partnerki, a znajomi o tym, jak na co dzień wyglądał ich związek. Wyrok zapadnie już w tym roku.

Kłopoty szpitala

Szpitalny serial trwał przez cały rok. Zapoczątkowała go nasza publikacja o wynikach kontroli NIK-u. Niezbyt przychylnych, dodajmy. W 2012 roku wiele się w szpitalu zmieniło. Stanowisko straciła dyrektor Agnieszka Cholewińska, nowo wybrana szefowa placówki Ilona Mróz jeszcze przed rozpoczęciem pracy, zrezygnowała z posady w Oleśnicy. A żeby tego było mało, NFZ przyznał naszej placówce mniej pieniędzy. Ehh, ciężko o postawienie diagnozy. O leczeniu, nie wspominając.

CBA kontra urzędnicy
Funkcjonariusze CBA pojawili się w Oleśnicy, żeby zbadać, jak to z tym burmistrzowskim citroenem jest naprawdę. W kwietniu skierowali do Urzędu Zamówień Publicznych informację o możliwości naruszenia zasady konkurencyjności przez ratusz.

PKP zamyka i oddaje

Kładka to najczęściej odmieniany wyraz w słowniku każdego oleśniczanina podróżującego do pracy pociągiem. Ale dyskusja w tej sprawie trwa także w politycznym środowisku. Najmniej o problemie mówi właściciel przejścia, czyli kolej. Jej ostatni pomysł to przekazanie kładki miastu. A co, niech mają. Entuzjazmu z drugiej strony nie widać.

Skazana po latach

Kiedy w 2007 roku do Urzędu Gminy Oleśnica wchodziło CBA nikt nie przypuszczał, że finał tej sprawy poznamy dopiero w 2012 roku. W maju sąd w Miliczu skazał Halinę W., byłą prezes GPK na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu i wysoką karę grzywny. Wymiar sprawiedliwości nie miał też wątpliwości, że uniewinnić należy Jana Głowę, wójta Dobroszyc.

Pogoni wzloty i upadki

To był dobry i niedobry rok dla Pogoni. W czerwcu zawodnicy i działacze triumfowali, gdy drużyna awansowała do IV ligi. W grudniu poinformowaliśmy o kłopotach klubu z zaległym ZUS-em. Może się okazać, że z tym przeciwnikiem bój będzie dużo cięższy niż na sportowym boisku.

Strefy nie lubimy

To się musiało stać. Od października w kilkunastu punktach miasta trzeba płacić za parkowanie. Strefa budzi mnóstwo emocji. Zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Spadki w utargach to, ich zdaniem, wina płatnego parkowania.

Cząstka papieża u nas

Ks. Władysław Ozimek sprawił, że do bazyliki trafiły relikwie Jana Pawła II. To kropla krwi na skrawku materiału. Mamy więc w Oleśnicy cząstkę papieża. Mamy też pnący się w górę kościół Matki Bożej Fatimskiej. 24 grudnia w gotowej już kaplicy odbyła się pierwsza pasterka.

Marzy się władza

A co w polityce? Najciekawiej było w powiecie. Wszystko za sprawą wicestarosty Sławomira Pytla. Szef PO chce rządzić. I w powiecie, i w rodzinnej gminie. Tam, niedawno, szefową sali sportowej została żona pana wicestarosty. Cóż za zbieg okoliczności.

Lotnisko już nasze

Starania, by wojskowe lotnisko przeszło w zarząd powiatu zakończyły się sukcesem. Jesienią formalnie sprawę klepnięto. I zaczęły się próby zagospodarowania tego miejsca. Niczego nie przesadzamy, ale ta część pracy może się okazać dużo trudniejsza niż bój o przekazanie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto