Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpętała się wojna o lotnisko!

Katarzyna Kijakowska
Zdzisław Kierkicz jest z projektem od początku. Czy teraz przyjdzie mu się z niego wycofać?
Zdzisław Kierkicz jest z projektem od początku. Czy teraz przyjdzie mu się z niego wycofać?
Stowarzyszenie Miłośników Lotniska: - Nie dostaliśmy terenu za kosz jaj albo gęś

Zarząd powiatu nie zarekomendował, a rada nadzorcza nie odwołała Pawła Franki ze stanowiska prezesa spółki Lotnisko Oleśnica. Tak było przed majowym weekendem.
A czy to oznacza koniec kłopotów prezesa? A może raczej z prezesem? Temat przyszłości Pawła Franki na tym stanowisku pojawił się po ostatniej sesji rady powiatu, w trakcie której urzędnik poinformował o kiepskiej kondycji spółki i skrytykował działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Oleśnica. - Rozmawialiśmy na ten temat na ostatnim spotkaniu z panem starostą - potwierdza Jarosław Polański, członek zarządu powiatu. - Nie byliśmy w pełnym składzie, więc myślę, że wrócimy do sprawy. Jestem pewien, że jesteśmy w stanie załagodzić konflikt.
Chodzi o spór, czy już raczej wojnę prezesa ze stowarzyszeniem, które w stanowisku opublikowanym obok, wylicza błędy Pawła Franki. - Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska – Oleśnica, w świetle doznanych pomówień i braku najmniejszych symptomów partnerskiej współpracy oraz lekceważenia uzgodnień, zdecydowanie i jednomyślnie negatywnie ocenia możliwości współpracy z prezesem jednoosobowego zarządu spółki, w osobie pana Pawła Franki - napisał w imieniu zarządu Jarosław Strojny, sekretarz stowarzyszenia.
Braku współpracy z tym gremium nie wyobraża sobie starosta Zbigniew Potyrała.
- To ludzie, którzy od lat wspierali ten projekt, pomogli w pozyskaniu terenów od wojska, a wiele pomysłów na jego zagospodarowanie jest ich autorstwa - mówi. Starosta nie ukrywa, że działania prezesa Franki budzą jego zdziwienie. - Tak samo jak odniesienie niektórych członków zarządu do jego pracy - mówi. - Uważam, że temat jest na tyle ważny, że powinna o nim zdecydować cała koalicja rządząca. Teraz, w moim odczuciu, projekt, który miał być szansą na ożywienie gospodarcze powiatu, został zdominowany przez politykę.
Jarosław Polański uważa, że Pawłowi France należy dać szansę.
- Do końca maja pan prezes ma nam przedstawić listę spotkań, które zamierza zrealizować z potencjalnymi inwestorami - mówi. - A do końca czerwca będziemy czekać na konkretne działania.
Zdaniem Polańskiego najważniejszą kwestią jest obecnie znalezienie pieniędzy na podatek od nieruchomości, który trzeba zapłacić gminie.
- Potrzeba nam 2,7 mln zł i to jest priorytet - mówi. Jak odnosi się do planowanego na czerwiec pikniku lotniczego? - To ważne przedsięwzięcie i jestem jak najbardziej za, ale powtarzam - pieniądze na podatek to rzecz najważniejsza - mówi.

STANOWISKO STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ LOTNISKA

Teren lotniska został przekazany Powiatowi przez Skarb Państwa jako darowizna celowa, na założenie lotniska użytku publicznego co nie koliduje z projektem lotniska wielofunkcyjnego i lokowaniem na jego terenie podmiotów nauki, nowych technologii i innowacji gospodarczych. Podmiot zarządzający lotniskiem ma wręcz obowiązek podejmować różnorodną działalność, z której wypracowane środki przeznacza na rewitalizację lotniska. Realizacja tego rodzaju przedsięwzięć jak Piknik Lotniczy, jest zgodna z celami darowizny nieruchomości dla Powiatu Oleśnickiego. Piknik lotniczy jest imprezą dla społeczeństwa, podczas której można wiele rzeczy wyjaśnić i zrozumieć. Został zainicjowany przez starostę, a Zarząd Stowarzyszenia podjętą uchwałą zgodził się na jego realizację. Ideą Pikniku jest przywrócenie tradycji spotkań lotniczych, oraz okazją wyrażenia podziękowania młodym mieszkańcom za wyniki mijającego roku szkolnego. Pomysłodawcom idei sprzedaży terenów lotniska za „potężne miliony” i zasilenie nimi kas samorządowych miasta, gminy i powiatu wyjaśniamy, że jeżeli projekt lotniska upadnie, to lotnisko powraca do Skarbu Państwa, a my możemy zapomnieć o filii Politechniki, która zamierza na 30 ha lotniska utworzyć Wielowydziałowy Ośrodek Dydaktyczno-Naukowy, oraz o szansie na lotniskowy inkubator nowych technologii . Projekt Lotniska Użytku Publicznego przedstawiany i bardzo pozytywnie oceniany podczas spotkań i wizyt w Ministerstwach , Departamencie Lotnictwa i Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, nie przewiduje lotniska stricte pasażerskiego. Projektowaną działalność wielofunkcyjnego lotniska opieramy o funkcję bazy dla grupy General Aviation, oraz szkół latania samolotowego, szybowcowego, paralotniowego, oraz balonowego, a także jako miejsce dla uprawiania pasji lotniczych. W III etapie projektu, planowana jest działalność Lotniczego Transportu Multimodalnego, oraz przystąpienie do tzw. Europejskiego Systemu Transportu Małymi Samolotami. W nawiązaniu do zaistniałej, nieprzyjemnej i nie zawinionej przez Stowarzyszenie sytuacji po przyjęciu lotniska w zarządzanie przez jednoosobowy Zarząd Spółki z o.o. Lotnisko Oleśnica, w osobie Pana Prezesa Pawła FRANKI, oraz powtarzanymi przez niego nieprawdziwymi informacjami i pomówieniami nas o nieprawne, a nawet przestępcze działania informujemy, co następuje:

1. Po powołaniu Rady Nadzorczej i wyborze Prezesa Zarządu Spółki, z zamiarem dobrej współpracy przekazaliśmy członkom tych gremiów, opracowane specjalnie „Kompedium wiedzy” zawierające założenia Projektu Lotniska, oraz niezbędny zakres wiedzy lotniczej;

2. Pierwszym sygnałem małostkowości Prezesa, było zaskakujące wymienienie kłódki na bramce wewnętrznej lotniska przy terenie SKANSKIEJ, która służyła do oficjalnych wjazdów, oraz alarmowego otwarcia drogi dla pojazdów zabezpieczenia lotniczych akcji ratowniczych. Podobnie oceniamy osobiste zabranie klucza od kłódki na zniszczonej bramie prawie nie istniejącego ogrodzenia parku wodnego od kierującego pracami rekultywacyjnymi zabagnionego terenu;

3. Widząc nadciągające utrapienia i brak skutecznej reakcji odpowiedzialnych za zachowania Prezesa, postanowiliśmy na Zarządzie Stowarzyszenia podjąć uchwałę, o wystąpieniu pisemnym w sprawie zawarcia umowy Partnerskiej Współpracy, na podstawie której zaproponowaliśmy administrowanie określoną częścią lotniska w imieniu Spółki Lotniskowej, przy poszanowaniu autonomii stron;

4. Dnia 12 marca odbyło się spotkanie ze Starostami, oraz Prezesem i Radcą Prawnym, z udziałem w pierwszej części Pana Jacka Dziedzio ze szkoły latania Bartolini, który przedstawił stan procedowania rejestracji lądowiska, przygotowywany na prośbę Starosty od grudnia 2012. Formalnie, dla zarejestrowania procedury wymagał on tylko załączenia zgody właściciela terenu. Taka obietnicę i sfinalizowanie umowy przez Prezesa Frankę, w naszej obecności otrzymał. Jednak kilkanaście dni później, Prezes Franka bez żadnej informacji i podania przyczyn, jednostronnie tę umowę zerwał, a teraz, 30 kwietnia ,ze swoim „doradcą” proszą o pomoc w rejestracji lądowiska. Czy to jest Partner dający gwarancję dotrzymywania uzgodnień współpracy? Na tym samym spotkaniu przedłożyliśmy wniosek i podpisaną jednostronnie proponowaną umowę Partnerskiej Współpracy. Odpowiedzi i uwag do treści umowy nie otrzymaliśmy;

5. Staraniami wielu zacnych osób, lotnisko znalazło swoje miejsce w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 zaraz po Porcie Lotniczym. Pozytywna opinia Marszałka Jurkowlańca o wartości projektu lotniska dla aglomeracji wrocławskiej, powinna być motorem działania Prezesa i władz samorządowych którym rzeczywiście zależy na powodzeniu projektu. Deklaracja współpracy podpisana 11 września ubiegłego roku przez władze samorządowe, powinna zobowiązywać.

6. Coraz trudniej zachęcać do rewitalizacji lotniska, gdy jest się przez Prezesa Lotniskowej Spółki z o.o. pomawianymi o działalność przestępczą, lub spotykamy się z bezsensownym torpedowaniem każdej naszej działalności, jak choćby w przypadku darmowego pozyskania przez Starostę (na nasz wniosek) od SKANSKIEJ, około 300 ton frezowiny z drogi S-8, potrzebnej na wypełnienie zapadlin lotniska. Gdy dla zasad i wzajemnego szacunku, pozostało jedynie złożyć do SKANSKIEJ krótką formalną prośbę , to w dniu następnym, otrzymaliśmy od Prezesa Franki informację e-mailową, cytuję: „warunkiem jest przysłanie przez Stowarzyszenie pisma do Zarządu Spółki na fax. nr tel. 71 314 01 10, w którym powinny się znaleźć: deklaracja chęci przejęcia kruszywa złożonego na terenie nieruchomości pod adresem Cieśle 46 do firmy Skanska przez Stowarzyszenie, prośba o nieodpłatne przechowanie kruszywa przez Spółkę na terenie przez nią zarządzanym, zobowiązanie do usunięcia go na koszt Stowarzyszenia w terminie do ... 2013 r., zobowiązanie do pozostawienia w stanie nie pogorszonym terenu na którym działać Stowarzyszenie w przedmiotowej sprawie, zobowiązanie, iż wszelkie działania, które zostaną podjęte w związku z zagospodarowaniem kruszywa uzyskają zgodę Zarządu Spółki. Po otrzymaniu pisma w kształcie jak powyżej, podpisanego przez osoby reprezentujące Stowarzyszenie zgodnie z KRS, Zarząd Spółki wystąpi do firmy Skanska w przedmiotowej sprawie. Do pisma proszę dołączyć aktualny odpis z KRS.” Koniec cytatu.

7. Szczególną przywarą jest popisywanie się władztwem, a jednocześnie nie reagowanie na prośby o zgodę na lotniskowe treningi Stowarzyszenia Modelarzy RC, co powoduje każdorazowo ich usuwanie z lotniska przez służby ochrony z polecenia Prezesa. „Aresztowanie” walca wibracyjnego, który w wolnej chwili na prowadzonej inwestycji, na naszą prośbę i nieodpłatnie dla Spółki Pana Prezesa (nie dla nas), wałował od ponad 25 lat nieodkwaszany i niewałowany 2 km awaryjny pas darniowy, jest przykładem wyjątkowej nieodpowiedzialności i złośliwości Prezesa Spółki. Podobnie jak czynienie z nas przestępców, gdy od początku legalnie i przy bezpośrednim nadzorze przedstawiciela Wydziału Ochrony Środowiska, usuwaliśmy powalone lub niebezpiecznie pochylone drzewa z bagien terenu zatopionego Lotniskowego Parku Wodnego. Powtarzane kłamstwa na temat unikania podpisania umowy ze Spółką, a jednocześnie doprowadzanie do jednostronnego i samowolnego manipulowania wcześniej omawianymi zapisami projektów umów, przerwanie procedowania rejestracji lądowiska, to ewidentna taktyka na doprowadzenie projektu lotniska do niepowodzenia. Dalsze blokowanie prac przygotowania terenów lotniska, to definitywna rezygnacja z organizacji Pikniku Lotniczego i naszych strat związanych z przedpłatami planowanej imprezy masowej, jaką mają być występy znamienitych artystów.

Lekceważenie wspólnych z Zarządem Powiatu i Radą Nadzorczą uzgodnień, a następnie nie stawianie się na umówione spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia, jak to miało miejsce 30 kwietnia, świadczy o złej woli i nie daje najmniejszych choćby szans na pozytywną współpracę.Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska – OLEŚNICA, w świetle doznanych pomówień i braku najmniejszych symptomów partnerskiej współpracy oraz lekceważenia uzgodnień, zdecydowanie i jednomyślnie negatywnie ocenia możliwości współpracy z Prezesem Jednoosobowego Zarządu Spółki, w osobie Pana Pawła Franki.

Za Zarząd Stowarzyszenia Sekretarz Zarządu Jarosław Strojny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto