18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki o oleśnickiej ambonie (ZDJĘCIA)

Katarzyna Kijakowska
fot. Grzegorz Kijakowski/tygodnik Oleśniczanin
Promocja książki dr Piotra Oszczanowskiego o ambonie z oleśnickiej bazyliki zgromadziła wielu miłośników historii miasta

Jest jednym z największych dzieł sztuki, jakie powstały na Śląsku w czasach nowożytnych i jednym z najcenniejszych zabytków w naszej części Europy. Mowa o ambonie z oleśnickiej bazyliki mniejszej doczekała się monografii. We wtorek odbyła się promocja książki wrocławskiego historyka doktora Piotra Oszczanowskiego.

- Posiadaniem tak ekskluzywnej, pełnej manierystycznej finezji ambony mogą poszczycić się tylko nieliczne świątynie – mówił w trakcie spotkania wrocławski historyk sztuki Piotr Oszczanowski, autor książki „Złoty medalion oprawiony czterema diamentami”, mówiącej o kazalnicy, która znajduje się w oleśnickiej bazylice św. Jana.
Tytuł książki Piotra Oszcznowskiego nawiązuje do testamentu Gerharda Hendrika, twórcy tego dzieła sztuki.
Piotr Oszczanowski, dziękując wielu osobom za pomoc i wsparcie w przygotowaniu publikacji, w sposób szczególny zwrócił się do proboszcza oleśnickiej bazyliki ks. infułata Władysława Ozimka.
- To ksiądz infułat uczynił z bazyliki prawdziwe cudo - mówił historyk, zwracając się w stronę kustosza oleśnickiej świątyni. - I tej ambony w takim kształcie jaki podziwiamy dzisiaj nie byłoby bez księdza proboszcza. Dodał także, że książka, która już trafiła do czytelnika, to efekt zbiorczej pracy i działania. M.in. władz miasta, członków Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy, Wiesława Piechówki, który zajmował się renowacją dzieła. Podziękowania trafiły także do Małgorzaty i Stanisława Kozłowskich oraz Marka Nienałtowskiego.

- Od przeszło 400 lat elementem szczególnym wnętrza bazyliki pozostaje drewniana ambona z 1605 roku - przypomina ks. Władysław Ozimek. - Ostatnimi czasy troskliwie odnowiona i poddana konserwacji odzyskała swój dawny blask. Szczególną dumą napawa nas fakt, że postrzegana jest dzisiaj jako jeden z najcenniejszych zabytków, jakie znajduje się w naszej części Europy.
Podczas spotkania promującego książkę Piotra Oszcza-nowskiego nie zabrakło oleś-niczan zainteresowanych historią Oleśnicy i samej bazyliki. Publikację można kupić w oleśnickiej bibliotece przy ul. Reja. Kosztuje 45 złotych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto