MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Książki trzymane na...łańcuchach! Jedyna taka biblioteka w kraju mieści się w Oleśnicy na Dolnym Śląsku

Klaudia Kłodnicka
fot. arch. Polska Press
Biblioteka Łańcuchowa mieści się nad kruchtą bazyliki pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. W swoim bogatym zbiorze posiada obecnie ponad 230 woluminów przytwierdzonych łańcuchami do blatu. Dlaczego przytwierdzonych? W czasach kiedy książki były warte majątek, biblioteka stała się nieodzowną instytucją dla wszystkich, którzy na posiadanie własnych książek nie mogli sobie pozwolić. Cenne zbiory biblioteczne trzeba było więc zabezpieczać przed kradzieżą.

Spis treści

Biblioteka Łańcuchowa w Oleśnicy - historia

Biblioteka Łańcuchowa w Oleśnicy jest pod wieloma względami unikatowa. Obok kilku bibliotek kościelnych we Włoszech oraz w holenderskim Zutphen i angielskim Hereford, jest ostatnią zachowaną biblioteką łańcuchową w Europie.

Oleśnicką bibliotekę łańcuchową ufundował książę ziębicko-oleśnicki Karol II z dynastii czeskich Podiebradów w 1594 r. Miała ona umożliwiać oleśnickim duchownym ewangelickim, nauczycielom, uczniom (w tym samym roku założonego gimnazjum) oraz zainteresowanym mieszkańcom miasta dostęp do lektury, przydatnej zarówno do celów zawodowych, jak i dokształcania (dzieła dotyczą głównie ówczesnej problematyki teologicznej). W rzeczywistości księgozbiór miał ograniczony krąg czytelników i służył przede wszystkim miejscowemu duchowieństwu i nauczycielom gimnazjum.

Zbiory biblioteki przez cały okres jej istnienia były niewielkie, ponieważ prawie w całości pochodziły z darowizn. Ich liczba, choć zmieniała się na przestrzeni lat, nigdy jednak nie przekroczyła 550 woluminów, a w skutek przenoszenia niektórych dzieł do biblioteki książęcej, znajdującej się w zamku, w początkach XIX w. spadła nawet do około 400. Na początku XX w. księgozbiór liczył już tylko 350 egzemplarzy. Największym jednak nieszczęściem dla biblioteki było zawalenie się kościoła, w czasie jego remontu w 1905 r. Ucierpiały nie tylko pomieszczenia biblioteczne, nad wejściem głównym, ale przede wszystkim książki. Prawdopodobnie, głównie przez to zdarzenie, do dnia dzisiejszego zachowało się ich tylko 239.

Biblioteka Łańcuchowa - zwiedzanie, cennik

Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej odbywa się po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie lub mailowo lub (głównie w okresie letnim) w wyznaczonych godzinach bez rezerwacji. Zwiedzanie może odbywać się 7 dni w tygodniu między godziną 10:00 a 17:00, z wyłączeniem ceremonii i mszy odbywających się w kościele i/lub jeśli Organizator ogłosi zmianę godziny.

Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej w Oleśnicy obejmuje wejście do nawy głównej, mauzoleum Wirtembergów, biblioteki łańcuchowej i loży książęcej. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 661 511 511.

Zwiedzanie Bazyliki z przewodnikiem:

  • Bilet normalny - 18zł/os
  • Bilet ulgowy – 15zł/os
  • Zwiedzanie miasta z przewodnikiem:
    bilet grupowy - od 150 zł

Biblioteka Łańcuchowa - mapka, jak dojechać

Biblioteka Łańcuchowa znajduje się nad kruchtą bazyliki pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto