Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnicka Solidarność obchodziła jubileusz 35-lecia [ZDJĘCIA]

KK
fot. Grzegorz Kijakowski
Spotkanie byłych działaczy odbyło się w piątek w sali konferencyjnej oleśnickiej biblioteki publicznej

Spotkanie było okazją do uhonorowania tych, którzy tworzyli Solidarność w mieście i sąsiednich gminach. Wyróżnienie trafiło do kilkudziesięciu działaczy pracujących dawniej w DZPS Odra, ZNTK, oleśnickiej oświacie. Był też czas na wspomnienia. - Doskonale pamiętam jak o godzinie 5 rano do mojego mieszkania zapukała policja - opowiadała Irena Wodzisławska. - Kiedy trafiłam na komendę byłam przerażona,ale przyszedł do mnie milicjant - pan Krzesiński i powiedział, żebym się nie bała, że on mi krzywdy nie da zrobić. I tak było, jak trafiłam na przesłuchanie potraktowano mnie wyjątkowo łagodnie.

O tworzącej się w DZPS Odra Solidarności mówił Roman Faryś, a za "niewyrzucenie do kosza listy ludzi z roku 80." dziękowała Jadwiga Matuszewska.

Na osobiste wspomnienie pozwolił sobie także burmistrz Michał Kołaciński. - Na początku lat 80. byłem nastolatkiem, który bardziej czekał na nową płytę Markiewicza niż interesował się polityką - opowiadał. - Kiedy kilka lat później moi przyjaciele Rosjanie ze Związku Radzieckiego, z którymi siedziałem przy gruzińskim koniaku zapytali mnie" Misza, co to jest ta Solidarność" wtedy nie potrafiłem im na to pytanie odpowiedzieć. Kiedy spotkałem się z nimi znów po przewrocie i zadano mi to samo pytanie, nie miałem wątpliwości. Dzięki niej powstał w Polsce pierwszy demokratyczny rząd, nie ma już Związku Radzieckiego. To pozostawiła po sobie Solidarność.

Oleśnicka Solidarność rodziła się przede wszystkim w ZNTK, Fabryce Obuwia Odra, Spółdzielni Fructowin i oświacie. Kilkugodzinne postoje w pracy odbyły się w ZNTK i Odrze. W trzeciej dekadzie sierpnia zebrał się nieformalny komitet założycielski Wolnych Związków Zawodowych w ZNTK, a w 1981 roku przekształcił się on w Komisję Zakładową NSZZ Solidarność. Członkami komitetu założycielskiego w ZNTK byli: Piotr Graf, Marian Sankiewicz, Józef Smoliński i Ryszard Tomala. Później do inicjatorów dołączyli: Stefan Bednarski, Jan Bojanowski i Władysław Dębski, a także Stanisław Górski, Ignacy Haduła, Jan Porczyński, Ryszard Kwiatkowski, Marian Pięta, Waldemar Pyrak i Stanisław Szpiłyk.

Jesienią 1980 roku odbyło się pierwsze zebranie wyborcze do KZ w DZPS Odra. Tutaj szefową komisji zakładowej została Helena Sokołowska, a w jej skład weszli: Roman Faryś, Mirosław Kalemba, Wiktor Wekselberg, Bogdan Wiewiór i inni. Duże znaczenie dla oleśnickiej Solidarności miał rozbudowany komitet Solidarności pracowników oświaty. Jego historia sięga listopada ‘80 roku, kiedy to w SP nr 2 doszło do wyboru władz. Pierwszą przewodniczącą Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty została Jadwiga Gołąbek, a wraz z nią współpracowały panie: Burzyńska, Gorzkiewicz, Piskulska-Matuszewska, Zielińska oraz panowie: Zarówny, Różycki i Stojanowski. We Fructowinie związek powstał na początku września ‘80 roku, by w grudniu zrzeszać już 2/3 załogi, a głównymi działaczami tego zakładu byli: Lidia Dębska i Jan Stopczyński. W październiku ‘80 roku Solidarność istniała już niemal w każdym oleśnickim zakładzie. Wtedy też postanowiono utworzyć miejską strukturę - Międzyzakładową Komisję Koordynacyjną NSZZ Solidarność, później MKK Ziemi Oleśnickiej.
Dzisiaj oleśnicka Solidarność to ZNTK, Służba Zdrowia, MGK, Oświata, Urząd Skarbowy, SM, Nadleśnictwo, sanepid, GKN. W powiecie działają m.in. komisje: Spamel w Twardogórze, Biersin i Bieramot w Bierutowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto