MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę. Sieciówki znalazły nietypowy sposób. Czy dołączą do nich supermarkety działające w Oleśnicy?

KJ
Łukasz Kacznowski/Polskapress/ zdj.ilustracyjne
Z dniem 1 lutego weszły w życie zaostrzone przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zmiany spowodowały między innymi, że supermarkety, które działały w siódmy dzień tygodnia dzięki nawiązaniu współpracy z firmami kurierskim i oferowały klientom nadawanie przesyłek na terenie marketów nie mogą już tak działać. Niektóre sieci znalazły już na to sposób i...otworzyły klub czytelniczy w markecie. Czy będzie tak też w powiecie oleśnickim?

Mniej więcej od połowy minionego roku markety działające w powiecie oleśnickim dołączyły do innych sieci w Polsce, które by działać w niedzielę stawały się agencjami pocztowymi. Wystarczyło nawiązać współpracę z firmami kurierskim i oferować klientom nadawanie przesyłek na terenie marketów by przy okazji umożliwić klientom zrobienie zakupów. Od lutego obejście przepisów w ten sposób nie jest już możliwe, ale pomysłowość przedsiębiorców nie zna granic.

W Polsce jedna ze sklepowych sieci by móc przyjmować klientów, stała się klubem czytelniczym. To jednak nie jedyna furtka, jaką testują sieci sklepów. Niektóre placówki sieci sklepów uruchomiły się w niedzielę "niehandlową" jako wypożyczalnie sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Odnotowano też przypadek, że do zakresu działalności gospodarczej w CEIDG dodano "pogrzeby i działalność pokrewna".

Zakład pogrzebowy może być prowadzony w każdej formie, oprócz spółki partnerskiej. Mało tego nie obowiązują go przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nie został ujęty jako miejsce, w którym alkohol nie może być sprzedawany - podaje portal money.pl

Niedzielny handel pod kontrolą

W niedzielę 13 lutego Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo skontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Podjęliśmy tę decyzję po doniesieniach medialnych oraz wsłuchując się w głosy naszych partnerów społecznych - poinformowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy. Jeżeli stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że ma miejsce celowe obchodzenie obowiązujących przepisów - kontynuuje szefowa PIP - będziemy zdecydowanie stosowali wszelkie dostępne nam środki prawne. Istnieje możliwość zakwalifikowania takiego działania jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto