Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schrony w Oleśnicy i powiecie. Podziemia sądu i banku miały schrony, ale dziś to archiwa. Czy jest się gdzie schronić? (ZDJĘCIA)

KJ
Schrony w Oleśnicy i powiecie. Czy w mieście jest się gdzie schronić?
Schrony w Oleśnicy i powiecie. Czy w mieście jest się gdzie schronić? użyczone fundacja "Vestigium"
W czasach "zimnej wojny" musiały wytrzymać bombardowanie i ostrzał artyleryjski, a niektóre nawet nuklearne uderzenie. Dziś zostały po nich jedynie wspomnienia tych, którzy tematem się interesowali. Dawne miejsce przystosowane do schronienia zamieniono w magazyny, archiwa lub zwyczajnie rozburzono. Czy w razie ewentualnego zagrożenia wojną lub atakiem terrorystycznym mamy jeszcze w Oleśnicy i powiecie gdzie się ukryć?

Spis treści

Schrony w Oleśnicy zapomniane

Adam Frątczak z Fundacji Ochrony Zabytków Dolnego Śląska "Vestigium" nie pozostawia złudzeń. Jego zdaniem wszystkie miejsca, w których kiedyś mieszkańcy Oleśnicy i okolic mogli szukać schronienia zostały zniszczone. Część zniknęła pod ciężarem buldożerów, inne zostały przerobione np. na archiwa.

Jak się dowiedzieliśmy w Oleśnicy są jeszcze budowle poniemieckie, które wybudowane zostały z pomieszczaniami, które mogły służyć jako schrony. To między innymi budynek Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Tam w podziemiach znajduje się schron, którego strop przyjmuje wytrzymałość nawet 7 ton na mkw. Niestety, dostępność do tego miejsca jest ograniczona, a spełnienie roli ochronnej niemożliwe.

Pomieszczenie to zostało przerobione na potrzeby Sądu, znajduje się tam m.in. archiwum, są ścianki działowe, a poza tym nikt tam ludzi z zewnątrz nie wpuści - mówi nam pan Adam.

Podobna sytuacja jest w przypadku schronu, który znajduje się pod bankiem PKO BP w centrum miasta i na ul. Moniuszki, pod jeszcze do niedawna działającą pizzerią.

Tam również był wytrzymały schron, Wybudowany do ochrony przed pośrednimi skutkami ataku nuklearnego, teraz mieści się tam strzelnica, wszystko zostało przerobione - słyszymy.

Wytrzymały schron był również na ul. Ludwikowskiej w pobliżu tamtejszej przychodni oraz na przeciwko Szkoły Podstawowej nr 4 w Oleśnicy na ul. Paderewskiego. Oba zostały zniszczone. Pierwszy nie ma wejścia, drugi rozjechały buldożery. Zasypany został również schron znajdujący się na terenie oleśnickiego stadionu przy ul. Brzozowej i ten przy ul. Reja między drogą prowadzącą do IKAZ-u a garażami przy ulicy Reja. Schrony były też na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy.

Z relacji świadka, który wchodził do środka obiekt posiadał przedsionek i dwie izby schronowe. O jego losie, zadecydowała między innymi odległość do budynku szkoły, uznano go za bezużyteczny i nigdy w okresie powojennym nie interesowano, wejście zasypano a o schron na długie lata popadł w zapomnienie. O swoim istnieniu obiekt przypomniał w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to podczas prac w szkolnym parku koparka odsłoniła jego wejście - informują działacze fundacji.

Jeden schron i wzmocnione piwnice

W maju 2022 roku przy okazji Nocy Muzeów uroczyście otwarto schron przy ogródkach działkowych ZNTK, na ul. Moniuszki w Oleśnicy. Prezes tamtejszego ROD Kazimierz Karpienko nie ukrywał zadowolenia, że obiekt pozostał w gestii Ogrodów i doczekał się nowego zabezpieczenia. Z wnętrza wywieziono kilka kontenerów odpadów, ale możliwości przestrzenne nie odpowiadają na potrzeby miasta w razie zagrożenia.

Jak mówi Adam Frątczak część domów szczególnie budowanych w okolicy tzw. Zielonych Ogrodów, z uwagi na bazę wojskową Luftwaffe była budowana ze wzmocnieniami i wytrzymałymi piwnicami. Dziś w tych miejscach są m.in. komórki lokatorskie, a więc większa liczba osób na schronienie liczyć nie może. W razie konieczności na nic zda się także chowanie w podziemnych garażach, które powstały pod nowymi blokami. Zdaniem działacza fundacji Vestigium nie są one na tyle mocne i przede wszystkim nie posiadają wyjść ewakuacyjnych - ucieczkowych. Do schronu przystosowana nie jest także piwnica pod oleśnickim magistratem, w którym przed laty działała dyskoteka i szalety miejskie. A co z bunkrami na lotnisku? Jak się dowiadujemy również i te miejsca, które się jeszcze uchowały nie spełnią swojego zadania w przypadku nalotu.

Gdzie uciekać z Oleśnicy?

Pan Adam wskazuje, że jedynym miejscem w pobliżu Oleśnicy i powiatu, w którym można się skryć są schrony we Wrocławiu, tam zachowała się ich spora ilość. Niestety, jak się okazuje i tam większość poniemieckich budowli tego typu jest zaniedbana i z barku pomysłu na zagospodarowanie popada w ruinę.

Największy wrocławski schron znajdujący się pod Placem Nowy Targ, który w okresie swojej świetności był w stanie pomieścić i dać schronienie ponad 1000 osobom obecnie jest zalany, zaczopowany betonem i dopełnia swych dni - mówi ze smutkiem pan Adam i dodaje: my pasjonaci staramy się ratować takie budowle i znajdujemy im nowe zastosowania - muzea, skanseny ponieważ wierzymy że bardzo szybko odrestaurowany schron może ponownie dać schronienie ludność cywilnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto