Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Questy zna jak mało kto. Niedawno oleśniczanin br. Tomasz Olejnik został ich Ambasadorem!

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
br. Tomasz Olejnik (w środku)
br. Tomasz Olejnik (w środku) mat. br. Tomasz Olejnik/Krzysztof Florys
Pochodzący z Oleśnicy br. Tomasz Olejnik może pochwalić się kilkoma tytułami na swoim koncie związanymi z questami, czyli edukacyjnymi grami terenowymi. W ciągu trzech miesięcy, jako jedyny w powiecie oleśnickim otrzymał ich dwa. Jesteście ciekawi, jakie? Zapraszamy do lektury artykułu.

Br. Tomasz, mimo, że od lat nie mieszka w Oleśnicy to jest bardzo z nią związany. Na co dzień jest kapłanem zakonnym, który posługuje w parafii w Tenczynie (woj. małopolskim, archidiecezja krakowska przyp. red.) jako katecheta i duszpasterz dzieci i młodzieży. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu w minionym roku Oleśnica wygrała konkurs na realizację questa, czyli edukacyjnej gry terenowej.

Niedawno br. Tomasz podzielił się z nami bardzo dobrymi informacjami. Otrzymał dwa tytuły związane z questami. Pierwszy z nich to Super Fan Questów 2021. - Był on związany z ogłoszonym na wiosnę 2021 roku konkursem, który polegał na tym, że trzeba było być aktywnym fanem Questów nie tylko w terenie, ale również w sieci. Kolejny tytuł - Ambasador Questów 2021 i jednocześnie Honorowa Odznaka PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców jest przyznawany za szczególne zasługi w promowaniu i rozwijaniu programu Questy – Wyprawy Odkrywców. Jest on nadawany przez kapitułę.

Nasz rozmówca tytułem został uhonorowany podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Odkrywców, który odbył się w Spale w dniach 25 – 27 marca 2022 roku. W Polsce taki tytuł mają 52 osoby. Na Dolnym Śląsku ma go kilka osób, a w powiecie oleśnickim tylko bohater naszego artykułu.

Za co br. Tomasz otrzymał oba wyróżnienia? - Myślę, że przyczyniło się do tego utworzenie questu Śladami Podiebradów Książąt Oleśnickich. Byłem inicjatorem tego dzieła, ale bez zrzutki społecznej 106 osób, mieszkańców Oleśnicy i całej Polski byłoby to niemożliwe. Dlatego jestem wdzięczny każdej osobie, która odpowiedziała na mój apel i pomogła w powstaniu tej gry terenowej po naszym pięknym mieście. Szczególnie chcę podziękować panu Krzysztofowi Szustce z Fundacji Calamita, który stworzył quest i pani Dorocie Karlińskiej za jej konsultacje historyczne przy powstawaniu tej gry terenowej – mówi. - mówi.

Skąd zainteresowanie questami?

Jak podaje nasz rozmówca, jego zainteresowanie questami zrodziło się po kontuzji kręgosłupa, która sprawiła, że przez kilka miesięcy nie mógł wędrować po górach.

Zacząłem szukać alternatywy. I oto zanosząc książeczkę GOT do weryfikacji ujrzałem ulotkę Questy – Wyprawy Odkrywców, wziąłem, poczytałem i wszedłem na stronę. I pomysł bardzo mi się spodobał, ponieważ lubię podróże i poznawać nowe miejsca. A ten projekt daje takie możliwości. Do tego rozwiązywanie zagadek, zdobywanie odznak (PTTK i regionalne) i pogłębianie wiedzy z zakresu historii, przyrody i kultury. Postanowiłem spróbować i tak 1 marca 2020 roku ściągnąłem aplikację i wyruszyłem na swój pierwszy quest - dowiadujemy się.

Czym są questy?

Zapewne wielu z Was nie wie, czym są questy. Już śpieszymy z tłumaczeniem. Quest to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania! Questy – Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka), to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Może to być spacer po miejscowości, jazda rowerem przez las, spływ rzeką czy zwiedzanie muzeum. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Przypominamy, że w minionym roku Oleśnica wygrała konkurs na quest.

Ulotki są dostępne w wybranych punktach informacji turystycznej lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy - mówi br. Tomasz.

Ponad sto questów w dziesięciu województwach

Nasz rozmówca może pochwalić się imponującym wynikiem ukończonych questów. Do tej pory ukończył ich aż 135 w dziesięciu województwach i jak zapowiada, to jeszcze nie koniec. Co w planach?

Bardzo mi się marzy, aby w tym roku zdobyć dużą brązową odznakę PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców (za przejście 200 questów w 12 województwach) i przyczynić się do powstania kolejnych Questów (w Tenczynie lub Oleśnicy). Chciałbym też w końcu spróbować questu rowerowego i kajakowego - mówi.

Życzymy powodzenia!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto