Poznaliśmy projekty, które zostały zakwalifikowane do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego

Redakcja
Udostępnij:
Oleśnicki magistrat przedstawił listę 11 projektów, które zakwalifikowały się do kolejnej edycji OBO. Pięć projektów komisja odrzuciła. Głosowanie na wybrane projekty odbędzie się w dniach od 1 do 14 października 2020 r. w formie elektronicznej w trybie zamkniętym, dostępnym po zalogowaniu się poprzez stronę www.olesnica.pl

Pierwsza grupa to projekty, których szacowany koszt wynosi powyżej 100.000 zł do 150.000 zł włącznie; na nie przeznaczono 300.000 zł z ogólnej puli 600.000 zł

1. „Wybieg dla psów – Czysta Oleśnica – szczęśliwe zwierzęta ” urządzenie ogrodzonego wybiegu na terenie Miasta , szacowany koszt 150.000 zł.

2. Przeniesienie z obszaru miejskiego pozostałości po płytach nagrobnych byłych mieszkańców Oleśnicy oraz utworzenie lapidarium w obrębie cmentarza komunalnego, szacowany koszt 150.000 zł.

Razem 2 wnioski

Druga grupa to projekty, których szacowany koszt wynosi do 100.000 zł włącznie; na nie przeznaczono 200.000 zł z ogólnej puli 600.000 zł.

1. „Oleśnickie bocianie gniazda” – montaż 2 podestów pod bocianie gniazda w pobliżu Stawów Miejskich, Wodociągów, stawu obok Kruczej, szacowany koszt 40.000 zł.

2. Zakup sprzętu rehabilitacyjnego, który każdy potrzebujący mieszkaniec będzie mógł bezpłatnie wypożyczyć, szacowany koszt 80.000 zł.

3. Domki dla owadów, szacowany koszt 7.000 zł.

4. Brona na Bramie Wrocławskiej – drewniana krata z żelaznymi okuciami oraz jej montaż we wnęce Bramy Wrocławskiej – szacowany koszt 100.000 zł.

Razem 4 wnioski

Trzecia grupa to projekty, których szacowany koszt wynosi do 60.000 zł włącznie i dotyczą, w szczególności, wydarzeń kulturalnych, społecznych, patriotycznych, sportowych, w wyniku których nie powstają środki trwałe i wyposażenie; na nie przeznaczono 100.000 zł z ogólnej puli 600.000 zł.

1. Weekend z łyżwami – bezpłatne zajęcia z nauki i doskonalenia jazdy na łyżwach pod kierunkiem instruktorów w weekendy od stycznia do marca i października do grudnia 2021 , szacowany koszt 50.000 zł.

2. Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – pomoc psychologiczna i terapia osób poszkodowanych przemocą domowa i partnerską, szacowany koszt 50.000 zł.

3. Sterylizacja zwierząt właścicielskich - program skierowany do właścicieli psów, szacowany koszt 25.000 zł.

4. „Bezpieczeństwo ze Strażą Pożarną, poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a także osób starszych w mieście Oleśnica” – cykl szkoleń, pokazów i pogadanek na temat bezpieczeństwa w obchodzeniu się z ogniem, podniesienie wiedzy z zakresu szkodliwości tlenku węgla, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, szacowany koszt 25.000 zł.

5. „Forma Otwarta Oleśnica” – laboratorium/miejsce kulturalno-edukacyjne otwarte dla mieszkańców Oleśnicy, szacowany koszt 50.000 zł.

Razem 5 wniosków

Powyższe zadania zostały zweryfikowane przez Komisję powołaną Zarządzeniem Burmistrza Miasta Oleśnicy. Jej zadaniem było sprawdzenie, czy zgłoszone zadania do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2021:

  • dotyczą wydatków na realizację zadań własnych gminy bądź wydatków na realizację zadań, które gmina może ponieść na podstawie przepisów,
  • zadanie jest możliwe do wykonania w jednym roku budżetowym,
  • zadanie inwestycyjne bądź remontowe dotyczy nieruchomości stanowiącej własność gminy i pozostającej w jej władaniu,
  • zadanie zostało zgłoszone przez mieszkańca Miasta Oleśnicy,
  • zgłoszenie zostało poparte podpisami co najmniej 15 mieszkańców,
  • zadanie zostało zgłoszone na formularzu,
  • koszt zadania nie przekracza 150.000 zł,
  • zadanie jest możliwie do realizacji zgodnie z przepisami odnoszącymi się do jego merytorycznego zakresu,
  • zadanie jest możliwie do realizacji zgodnie z poszanowaniem zasady efektywnego gospodarowania środkami publicznymi,
  • zadanie jest wykonalne technicznie.

Komisja nie skierowała do konsultacji społecznych w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 5 zgłoszonych zadań z następujących powodów:

Zadanie pod nazwą: „Miasteczko ruchu drogowego” – opracowanie projektu miasteczka na terenie przy ul. Spacerowej i Wojska Polskiego, szacunkowy koszt 40.000-80.000 zł, nie może być realizowane z uwagi, iż tego rodzaju inwestycja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dodatkowo częściowo wnioskodawca zaplanował jej wykonanie na działce gruntu należącej do Powiatu Oleśnickiego. Zadanie to nie dotyczy nieruchomości stanowiącej własność gminy. Dodatkowo Komisja zauważa, że przy Szkole Podstawowej Nr 6 powstało miasteczko Rychu drogowego, z którego korzystają dzieci zdające egzamin na kartę rowerową.

Zadanie pod nazwą: Mural Powstania Warszawskiego i Żołnierzy Wyklętych na ścianie szczytowej budynku wielorodzinnego przy ul. Lwowskiej 24, szacunkowy koszt nie podano, nie może być realizowane z uwagi, na fakt, że zostało zaplanowane do wykonania na budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej. Zadanie to nie dotyczy nieruchomości stanowiącej własność gminy.

Zadanie pod nazwą: „Trampolina ziemna” na placu zabaw nad Stawami, szacowany koszt 40.000 zł po dyskusji Komisja uznała za niemożliwe do realizacji z uwagi na dotychczasowe doświadczenia z tego rodzaju instalacją przy Szkole Podstawowej Nr 1. Zamontowane obok szkoły trampoliny ziemne zostały na wniosek rodziców zdemontowane z uwagi na wypadki uczniów, do których dochodziło na tych trampolinach. Dodatkowo kierownik Działu Technicznego Zakładu Budynków Komunalnych wyjaśnił, że siatki na tego rodzaju trampolinach są łatwe do uszkodzenia, co w konsekwencji bardzo podraża późniejsze koszty utrzymania tych urządzeń, a ich użytkowanie stwarza duże ryzyko wypadków i tym samym ewentualnych roszczeń sądowych wobec Gminy Miasta Oleśnicy z tytułu odszkodowań. Komisja uznała, że zadanie nie może być realizowane zgodnie z poszanowaniem zasady efektywnego gospodarowanie środkami publicznymi.

„Bezpieczeństwo w oku kamery”– zakup i montaż dwóch kamer przy ul. Brzozowej i podłączenie ich do monitoringu, szacowany koszt 25.000 zł, miałoby polegać według wnioskodawcy na montażu dwóch kamer monitoringu służących głównie osiedlu prywatnych domów. Jednocześnie Komisja wskazuje, że realne możliwości kadrowe Komendy Powiatowej Policji nie uzasadniają rozbudowy monitoringu, ponieważ w praktyce policja nie obserwuje w czasie rzeczywistym widoku coraz większej ilości kamer. Z powyższych powodów Komisja uznała zadanie za niemożliwe do realizacji zgodnie z zasadą efektywnego gospodarowania środkami publicznymi.

Zadanie pod nazwą: Siłownia zewnętrzna przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Oleśnicy, szacowany koszt 80.000 zł nie zostało skierowane do konsultacji społecznych z uwagi na fakt, iż dotyczy terenu szkoły prowadzonej przez Powiat Oleśnicki. Zadanie to nie dotyczy nieruchomości stanowiącej własność gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nezznalek w Muzotoku - zapowiedź nowego odcinka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie