MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium na Śnieżce, ikona Karkonoszy, wciąż niedostępne dla turystów. Nareszcie coś drgnęło w tej sprawie. Poznajcie szczegóły

Alina Gierak
Alina Gierak
W letnie weekendy na Śnieżkę wchodzi dziennie 10 tysięcy turystów
W letnie weekendy na Śnieżkę wchodzi dziennie 10 tysięcy turystów Marcin Oliva Soto/Polskapress
Turyści zdążyli się przyzwyczaić do zamkniętych drzwi dolnego spodka obserwatorium na Śnieżce. Młodsi turyści nie pamiętają, że kiedyś działały tu restauracja, bufet i toalety. Są one niedostępne dla turystów od 2015 roku z powodu złego stanu technicznego obiektu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że przeprowadzi generalny remont dolnego spodku i ponownie uruchomi restaurację. Projekt, który nazwał #Nowa Śnieżka2025, ruszył w 2019 roku. Przez wiele lat nic w dolnym spodku się nie działo. Dopiero teraz coś się ruszyło. Poznajcie szczegóły. Kiedy wypijemy kawę w restauracji na szczycie Śnieżki?

Spis treści

Projekt #Nowa Śnieżka

#Nowa Śnieżka2025, tak nazwano projekt Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB, który powstał w 2019 roku, tuż po ostatecznym zamknięciu dla turystów dolnego spodka z powodu złego stanu technicznego.

Przewidywał, że w ciągu czterech lat zostanie przeprowadzony remont kosmicznych spodków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Inwestycję wyceniono wówczas na 3,3 mln euro.

#NowaŚnieżka to jeden priorytetowych projektów realizowanych przez IMGW-PIB. W ciągu kolejnych 4 lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach. Inwestycja może wynieść około 3.3 mln EURO. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym- zapowiadał na starcie #Nowej Śnieżki IMGW- PIB.

O tym projekcie czytaj TUTAJ

Co planowano zrobić?

  • Prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego (WOM) Śnieżka – środkowego i górnego.
  • Wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego- tzw. restauracyjnego
  • Opracowanie dokumentacja projektowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka
  • Opracowanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej remontu generalnego dolnego dysku.
  • W latach 2023- 2025 planowano przeprowadzenie prace budowlanych, instalacyjnych, kanalizacyjnych, teletechnicznych i energetycznych wszystkich obiektów Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie
  • W latach 2023 -2025 kompleksowy remont dysku restauracyjnego, do którego dostęp będą mieli turyści.

Te plany pokrzyżowała pandemia COVID19 oraz wpisanie w 2020 roku WOM Śnieżka do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego, ponieważ plany trzeba było ponownie uzgadniać z konserwatorem zabytków.

Analizy zmian i restrukturyzacji #NowaŚnieżka 2025 prowadzone są od końca 2019 roku, kiedy Dyrekcja IMGW-PIB odbyła szereg spotkań z jednym z autorów projektu WOM Śnieżka – Waldemarem Wawrzyniakiem. Niestety pandemia Covid19 spowolniła procesy projektowe - wyjaśniał Instytut.

#Nowa Śnieżka - aktualności

Do niej pory właściwy remont obserwatorium na Śnieżce wciąż się nie rozpoczął. Ruszyły jednak prace przygotowawcze.

Na 20 czerwca 2024 roku zaplanowano uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie wykonania zadania pt. "Wykonanie projektu zaopatrzenia w wodę, odprowadzenia ścieków oraz doprowadzenia instalacji energetycznych, teletechnicznych do obiektów użytkowych zlokalizowanych w obrębie szczytu góry Śnieżka”

Jest ono wpisane do planu zamówień publicznych IMGW-PIB i przewidziane do realizacji w latach 2024-2025.

Projekt opracowywany będzie na podstawie wcześniej otrzymanej koncepcji. Obecnie trwają uzgodnienia z zewnętrznym podmiotami zainteresowanymi w partycypacji kosztów i/lub udziale w inwestycji - poinfdormował IMGW-PIB

Zainteresowani udziałem w projekcie są

  • KPN Jelenia Góra
  • Správa KRNAP
  • PIANGE s.r.o, Poczta Czeska na Śnieżce
  • Lanová dráha Sněžka, a.s.
  • Pec pod Sněžkou 230,
  • Miasto Pec pod Sněžkou
  • Urząd Miejski w Karpaczu
  • Dom Śląski Karol Warecki
  • Karpacz Ski Arena Sp. z o.o
  • TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej Górze

Przedsięwzięcie będzie podzielone na następujące etapy:

  • Remont budynku obserwatorium wraz z wymianą poszycia i pokrycia dachowego wszystkich dysków, dostosowanie obiektu do przepisów ochrony przeciwpożarowej, remont pomieszczeń dysku dolnego z dostosowaniem pomieszczeń do funkcji restauracji.
  • Zrealizowanie doprowadzenia nowych sieci: wodnej, energetycznej i odprowadzenie ścieków poza teren KPN.
  • Uruchomienie restauracji.

Historia obserwatorium na Śnieżce - to już 50 lat

Budowę obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki zakończono w 1974 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Marsjańskie talerze, kosmiczne spodki, statek kosmiczny- od początku powstania oryginalnego obiektu kojarzony był z kosmosem.

Obiekt, którego autorem byli Waldemar Wawrzyniak i Witold Lipiński, stanowi ikonę Karkonoszy. Pojawia się na pocztówkach i niezliczonych fotografiach amatorów górskich wycieczek.

W marcu 2009 roku doszło do katastrofy. Pracownicy obserwatorium zauważyli pękniętą ścianę oraz wybrzuszenie podłogi. Z obiektu wszyscy zostali ewakuowani. Kilka dni później część górnego dysku zawaliła się. Czytaj o tym TUTAJ

Szybkie działania IMGW pozwoliły na wzmocnienie i naprawę konstrukcji tego elementu. Następnie wzmocniono i przebudowano środkowy spodek. Na rewitalizację czekał już jedynie najniżej położony dysk. W 2015 roku zamknięto restaurację, działała mała gastronomia i handel. Stan techniczny dolnego spodka pogarszał się i w 2019 zamknięto go ostatecznie.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto