Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie najbliżej nad wodę z Oleśnicy i Sycowa? Zalewy, jeziora, stawy do godziny jazdy samochodem. Jak radzić sobie z upałem?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Zalew w Stradomi oddalany jest od Wrocławia około godziny drogi w stronę Warszawy. Na miejscu duży parking, szeroka plaża, pomosty, plac zabaw i tereny rekreacyjne.
Zalew w Stradomi oddalany jest od Wrocławia około godziny drogi w stronę Warszawy. Na miejscu duży parking, szeroka plaża, pomosty, plac zabaw i tereny rekreacyjne. Karolina Jurek-Bugla
Kolejny upalny dzień w powiecie oleśnickim. Jak go przeżyć? Najlepiej w cieniu lub nad wodą. Specjalista radzi, jak uniknąć odwodnienia i udaru. W galerii zdjęć podpowiadamy, gdzie można szukać ochłody.

Do Polski dotarł zapowiadany upał. Od soboty - 18 czerwca termometry wskazują temperaturę ok. 30 stopni Celsjusza, a ma być jeszcze cieplej. W niedzielę 19 czerwca temperatura w Polsce może sięgnąć 38 stopni Celsjusza. Gdzie szukać ochłody i jak radzić sobie z upałami?

- Jeśli to tylko możliwe, należy pozostać w domu, unikać wysiłku fizycznego i ciężkiej pracy, szczególnie w okresie największego nasłonecznienia (między godzinami 10.00 a 15.00) - mówi Jakub Rychlik, ratownik medyczny. - Ważne, aby pić dużo płynów, należy pić około 2 – 3 litrów płynów dziennie, co może być trudne u osób starszych, które mają zaburzony odruch pragnienia. Osoby wykonujące ciężką pracę, czy będące narażone na działanie wysokiej temperatury przez długi czas mogą potrzebować znacznie większych ilości płynów - dodaje.

Specjalista radzi, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia, ponieważ oznacza to, że organizm jest odwodniony. Należy więc pić często, ale małe ilości płynów. Najlepszy wybór to niegazowane i niesłodzone napoje. Doskonała do nawadniania jest woda mineralna np. z dodatkiem cytryny lub mięty.

- Dobre są także herbaty smakowe, a szczególnie zielona herbata, która zawiera dużo antyutleniaczy. W gorące dni staraj się unikać alkoholu i napojów kofeinowych. Ciężkostrawne posiłki możesz zastąpić warzywami i owocami - dodaje Jakub Rychlik.

W czasie upałów ważny jest też przewiewny strój. Wychodząc na zewnątrz nie zapomnijmy posmarować się kremem z filtrem. Im wyższy filtr, tym lepiej. Pamiętaj także o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.

- Upał może prowadzić do udaru cieplnego, który jest najcięższym skutkiem przegrzania. Objawy niepojące to wysoka temperatura ciała (często powyżej 40°C), drżenia rąk, przyśpieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości, a nawet drgawki. Może również wystąpić brak potliwości - dodaje ratownik.

W czasie upałów nie zapominajmy również o zwierzętach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto