MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężkie rozstanie z gośćmi

Edmund Kaleciński
Publikujemy tekst Edmunda Kalecińskiego, w którym oleśniczanin wspomina wizytę prof. Marii Szyszkowskiej

Osobistości polskiej elity intelektualnej - pisarze, poeci, artyści - zapraszane przez naszą Bibliotekę przyjeżdżają, spotykają się z mieszkańcami Oleśnicy i wyjeżdżają.
Zastanawiałem się wielokrotnie kto, z nas spotykających się z takimi gośćmi, po latach te ważne dla nas postaci wspomina i jak. Czy może kupujemy dzieła ich twórczości, a może idziemy do naszej Biblioteki wypożyczyć ich książki tam zgromadzone. Czy może w inny sposób próbujemy utrwalić sobie mile, a może i twórczo, spędzone chwile z twórcami naszej kultury...

24 kwietnia minął rok jak miasto nasze odwiedziła Profesor Maria Szyszkowska. Filozof i pisarka, nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Warszawskim i Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.
24 kwietnia 2012 roku, na stronie internetowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, bardzo piękną i rzeczową relację, z pobytu Marii Szyszkowskiej i jej męża w Oleśnicy napisał Rafał Wojtczak. Tak zaczął: „Oleśnicką bibliotekę odwiedzili w dniu 24 kwietnia 2012 roku znamienici goście – profesor filozofii Maria Szyszkowska, zwolenniczka i miłośniczka kantyzmu oraz jej mąż, Jan Stępień – artysta człowiek renesansu – poeta, prozaik, dramaturg, aforysta, rzeźbiarz.”. Autor relacji zwrócił uwagę na wiele bardzo ważnych i ciekawych aspektów tego spotkania „znamienitych gości” i warto o tym przeczytać ten tekst (http://www.biblio.olesnica.pl/strona/index.php?option=com_content&view=article&id=1775%3Aszyszka2012&Itemid=73). Trzeba podkreślić pewien istotny fakt wizyty – po raz pierwszy oleśnicka książnica gościła osobistość ze świata nauki.

Pobyt Marii Szyszkowskiej był dla mnie szczególnie ważny z racji humanistycznej szkoły filozofii prawa, którą Ona stworzyła. Uczyniła to na bazie przełomowego znaczenia filozofii Immanuela Kanta. Kończąc studia prawnicze napisała pracę magisterską na UW, zatytułowaną „Filozofia prawa Kanta”. Dlatego już od wielu lat jestem zafascynowany Jej systemem filozoficznym jako całością.

Bardzo ważnym powodem aby wspominać Marię Szyszkowską jest wydana w 2012 roku Księga dedykowana pod redakcją Anny Krynieckiej „Filozofia Marii Szyszkowskiej”. Są w niej „prace dedykowane Profesor Marii Szyszkowskiej. Zostały napisane przez Jej uczniów, przyjaciół, współpracowników i znajomych” - napisała autorka Księgi. Ponadto dodała: „Oryginalność filozofowania Marii Szyszkowskiej jest doceniana w środowisku filozoficznym, w którym nazywana jest Pierwszą Damą Filozofii Polskiej”. Od siebie tylko dodam – czytanie tej książki to uczta ducha.

Godzi się dodać, iż Maria Szyszkowska czerpie także z natchnienia i myśli twórczej swojego męża artysty pisarza. Jan Stępień w swojej poezji nazywa Ją m.in. „Marią promienną” czy „Marią niecodzienną”. W bieżącym roku wydał zbiór opowiadań „Zatrzymane chwile”, który będzie prezentowany w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamojskiego.

Bieżące interesowanie się gośćmi i ich twórczością, którzy nasze miasto odwiedzili mogłoby stworzyć coś w rodzaju oleśnickiego „zagłębia” kultury i nauki. Warte przemyślenia, tak mi się zdaje... Z Marią i Janem czas nie był stracony. Rafał Wojtczak, kończąc swoją relację konstatował - „ciężko było się z nimi rozstać”.

Edmund Kaleciński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto