Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Adwent: żywy kalendarz to prawdziwe widowisko. Na czym polega? Gdzie w Europie tworzy się najciekawsze żywe kalendarze adwentowe?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Znudziło wam się wydłubywanie czekoladek ze zwykłego kalendarza adwentowego? Zamiast tego weźcie udział w zabawie innej niż wszystkie. W całej Europie organizowane są w grudniu żywe kalendarze adwentowe z niespodziankami na każdy dzień. Na czym to polega? Gdzie tworzone są najlepsze żywe kalendarze? Przekonajcie się.

Spis treści

Przystrojona na Boże Narodzenie ulica w niemieckim miasteczku Rothenburg ob der Tauber
Gdzie w Europie tworzone są w grudniu żywe kalendarze adwentowe? Na czym polega ta niezwykła atrakcja? Przekonajcie się w naszym przewodniku po tych niezwykłych świątecznych widowiskach. irakite, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Adwent 2023 – zamiast zwykłego kalendarza lepiej zobaczyć żywy!

Adwent to w głównych kościołach chrześcijańskich czas oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obejmuje cztery niedziele; w 2023 r. przypada od 3 do 24 grudnia włącznie. Adwent to czas radosnego oczekiwania, kiedy atmosfera świąt Bożego Narodzenia stopniowo gęstnieje, by osiągnąć kulminację 24-25 grudnia.

Wiele wyznań, krajów, regionów, miast, a nawet małych miasteczek i wsi na całym świecie pielęgnuje tradycje adwentowe, które bywają bardzo różnorodne. Do najpopularniejszych tradycji należą kalendarze adwentowe, pozwalające odliczać dni do Bożego Narodzenia.

Kiedyś kalendarze adwentowe miały prostą formę papierowej karty z datami do skreślania kolejnych dni. Potem na rynku pojawiły się kalendarze kartonowe ze skrytkami – pod każdą datą można było znaleźć jakąś niewielką niespodziankę, przeważnie cukierek. Dziś kalendarze adwentowe osiągnęły rozmiary domków dla lalek, a pomysłowość ich twórców nie zna granic. Kto chce, może kupić sobie kalendarz, w którym pod każdą datą adwentu czeka np. mała buteleczka whisky, kawałek sera (oczywiście innego gatunku na każdy dzień), a nawet nowa para koronkowej bielizny.

Wiele miast i miasteczek Europy organizuje na czas adwentu szczególną atrakcję, która przyciąga coraz więcej turystów: żywe kalendarze adwentowe. Na czym to polega? Otóż każdego dnia adwentu gdzieś w mieście otwiera się okno, w którym na uczestników zabawy czeka niespodzianka. Może to być występ artystyczny, koncert muzyczny, deklamacja poezji lub poczęstunek. Nigdy do końca nie wiadomo, co czeka w oknie żywego kalendarza adwentowego, ale na tym polega zabawa. Tak jak w zwykłym kalendarzu z czekoladkami, tak samo w żywym każdy dzień adwentu przynosi przyjemne zaskoczenie.

Tradycja tworzenia żywych kalendarzy adwentowych jest w Polsce nieznana, ale cieszy się sporą popularnością np. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Jeśli planujecie w grudniu zagraniczne wycieczki czy weekendowe wypady do europejskich miast na jarmarki bożonarodzeniowe, sprawdźcie koniecznie, czy przypadkiem nie czeka na was także dodatkowa atrakcja: żywy kalendarz adwentowy.

Poniżej zebraliśmy przykłady najciekawszych żywych kalendarzy adwentowych Europy. Sprawdźcie, gdzie warto się wybrać, by wziąć udział w niezwykłej zabawie.

Czytaj też: 12 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Ich atrakcje was zadziwią! To idealne miejsca na grudniowy weekend

Sztokholm – ojczyzna żywych kalendarzy adwentowych

Tradycja tworzenia żywych kalendarzy adwentowych narodziła się w Sztokholmie, stolicy Szwecji, w 2005 r.

Od tego czasu zabytkowa dzielnica Sztokholmu Gamla Stan na cały grudzień zmienia się w wielką scenę, na której codziennie wystawiana jest inna sztuka-niespodzianka. Punktualnie o godz. 18:15 gdzieś w mieście otwiera się okno i zaczyna się występ – koncert muzyczny, deklamacja poezji lub cokolwiek innego, w jakikolwiek sposób powiązanego ze świętami i świąteczną atmosferą. Występy są bardzo pomysłowe i humorystyczne.

Pokaz trwa 15 minut i odbywa się w języku szwedzkim, ale nawet osoby nierozumiejące po szwedzku mogą wziąć udział w adwentowej imprezie i nieźle się bawić.

Kalendarz adwentowy w Gamla Stan to spore wydarzenie kulturalne. W Internecie znajdziecie dokładny harmonogram i mapę występów.

Zobaczcie przykładowy adwentowy występ w oknie z 2015 r.:

Claret we Francji – gra miejska na czas adwentu

W miasteczku Claret we Francji kalendarz adwentowy ma raczej formę serii domówek niż występów artystycznych, choć i te mogą się trafić (tym bardziej że w czasie imprez szczodrze leje się z beczek lokalne piwo). Co więcej, adres kolejnego występu (adwentowego okna), jest ukryty i trzeba go znaleźć w ramach gry miejskiej, w której udział biorą niemal wszyscy mieszkańcy Claret.

Troistorrents w Szwajcarii – w tym roku adwentowe okna otwierają zaskakujący goście

Troistorrents to urocza miejscowość w Szwajcarii, która zwłaszcza po opadach śniegu wygląda jak wyjęta z bożonarodzeniowej pocztówki nawet bez żadnych dodatkowych wydarzeń. Tymczasem miasteczko ma swoją tradycję organizowania żywych kalendarzy adwentowych. Szczegóły występów mają być niespodzianką, ale wiadomo, że w grudniu 2023 sporą część okien przygotowują uchodźcy wojenni z Ukrainy, więc widowiska mogą być interesujące.

Lipsk w Niemczech – tajemnicze zabawy adwentowe

Żywe kalendarze adwentowe są bardzo popularne w Niemczech i wiele miast, miasteczek i wiosek organizuje przez cały grudzień ciekawe i zabawne wydarzenia właśnie w ramach odliczania do Świąt.

Dzielnica Leipziger Waldstrassenviertel w Lipsku słynie z bogatego programu zabaw na okres adwentu. Co czeka uczestników? Właściwie trudno powiedzieć – program żywego kalendarza jest celowo tajemniczy. W internetowym harmonogramie podane są tylko adresy kolejnych okien, a przy niektórych dodatkowe wskazówki, mające rozbudzić ciekawość, jak np. „Proszę przynieść filiżankę” itp.

Folkestone w Anglii – kalendarz adwentowy z rozmachem

To chyba najbardziej ambitny żywy kalendarz adwentowy w całej Wielkiej Brytanii, a konkurencja jest sporo, bo Brytyjczycy urządzają takie zabawy szczególnie chętnie. Mieszkańcy Folkestone traktują swój żywy kalendarz bardzo poważnie, czego dowodzi fakt, że przez cały listopad organizowane były warsztaty teatralne dla chętnych, chcących lepiej przygotować swoje adwentowe występy.

W grudniu 2023 otworzy się w Folkestone 12 okien, przygotowanych przez profesjonalne trupy aktorskie, i kolejne 12, stworzone przez amatorów – zwykłych mieszkańców miasteczka. Każde oko zaprezentuje coś innego – mogą to być profesjonalne koncerty operowe, przedstawienia kukiełkowe, orkiestra grająca na instrumentach skleconych ze śmieci i właściwie wszystko, co może przyjść do głów natchnionym duchem Świąt Anglikom.

Henley-on-Thames w Anglii – adwent z aplikacją mobilną

Równie poważnie do żywego kalendarza adwentowego podchodzą mieszkańcy miejscowości Henley-on-Thames. Wydarzenie ma swoją własną stronę internetową z programem i adresami kolejnych okien (m.in. w ratuszu, barze, kościele i lokalnej loży masońskiej). Występy trwają przez cały grudzień od 18:15 do 18:45. Powstała nawet aplikacja mobilna, która ułatwia wszystkich chętnym znalezienie miejsc codziennych adwentowych niespodzianek.

Saltaire w Anglii – tutaj ludzie naprawdę kochają adwentowe okna

Saltaire niedaleko Bradford to chyba rekordzista, jeśli chodzi o ilość wydarzeń zaplanowanych w ramach żywego kalendarza adwentowego. W grudniu w całym miasteczku otworzy się aż ponad 50 adwentowych okien, po kilka każdego dnia. Dobrze, że powstał harmonogram i mapa online, ułatwiające połapanie się w tym, co i kiedy będzie można zobaczyć w Saltaire w czasie adwentu 2023.

Wszystkie otwarte już okna adwentowe będą rozświetlone codziennie od 16:00 do 22:30, a dekoracje zostaną na miejscu aż do 1 stycznia 2023.

A może w waszej okolicy też organizuje się podobny żywy kalendarz adwentowy? Dajcie znać w komentarzach, a jeśli nie – może warto zorganizować w przyszłym roku podobną imprezę na wzór żywych kalendarzy Szwecji, Niemiec, Szwajcarii czy Anglii? Wydaje się, że to dobra zabawa.

Źródło: Euronews

Czytaj też: 8 wyjątkowych lodowisk na świecie. Niektóre z nich znajdują się w Europie – warto odwiedzić je zimą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adwent: żywy kalendarz to prawdziwe widowisko. Na czym polega? Gdzie w Europie tworzy się najciekawsze żywe kalendarze adwentowe? - Strona Podróży

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto