Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystartowało głosowanie w plebiscycie wolontaryjnym!

JS
Od 21 listopada do 4 grudnia trwa głosowanie w konkursie wolontaryjnym. Głosy można oddawać poprzez miejską platformę internetową, wykorzystywaną m.in. podczas konsultacji nad budżetem obywatelskim czy wyborach sportowca roku.

Organizatorami są Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego, Burmistrz Miasta Oleśnicy i Wójt Gminy Oleśnica. Oleśniczanie głosują poprzez wspomnianą platformę. Laureaci z gminy wiejskiej wskazani zostaną w innym trybie.

Wyniki całościowe będą przedstawione podczas II Oleśnickiej Gali Wolontariatu, która odbędzie się 8 grudnia w sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4.

Głosowanie jest dobrowolne i bezpłatne.

Głosy można oddawać od 21 listopada do 4 grudnia do godz. 23.59.59. Głosujemy w czterech kategoriach: Wolontariusz, Młody Wolontariusz, Wydarzenie oraz Organizacja. W piątej kategorii: Wolontariusz - Senior zgłoszono tylko jedną osobę, w związku z czym w tym przypadku przeprowadzenie głosowania mija się z celem. Laureat w tej kategorii zostanie przedstawiony podczas Gali 8 grudnia wraz z pozostałymi wyróżnionymi.

1. Agata Karaś (DKMS) -Przeprowadziła 8 kampanii informacyjnych związanych z popularyzacją dawstwa szpiku. Tegoroczne działania p. Agaty spowodowały zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców kolejnych 252 osób, z których jedna stała się realnym dawcą, ratując w tym roku życie 62-letniej Francuzki.
2. Michał Kowalczyk (SIM)- Twórca Stowarzyszenia "Samodzielna Inicjatywa Młodzieży", honorowy krwiodawca, przez lata związany z ZHP. Aktywizuje młodzież i wskazuje jej alternatywne - pozytywne formy spędzania czasu. Dobry organizator. Współpracuje z wieloma instytutcjami publicznymi i prywatnymi.
3. Tomasz Krawczak (Służby Ratownicze Oleśnica) - Współtwórca i prezes stowarzyszenia Służby Ratownicze. Pracuje nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa w mieście, organizuje bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy. Zainicjował w Oleśnicy proces uświadamiania konieczności instalowania w mieście defibrylatorów zewnętrznych (AED). Skutecznie przeprowadził akcję społeczną, w efekcie której pozyskano będący do dyzpozycji mieszkańców ambulans.
4. Anna Łoza (Szlachetna Paczka)- Koordynatorka ogólnopolskiego programu Szlachetna Paczka w rejonie Oleśnica. Aktywnie pozyskuje wolontariuszy i diagnozuje historię oleśnickich rodzin potrzebujących pomocy. Poszukuje darczyńców i kieruje zespołem wolontaryjnym. Działa także w projekcie zapobiegania wykluczeniu społecznemu seniorów. Tegoroczna wzorowa absolwentka ZSP w Oleśnicy. Współpracuje z pedagogiem szkolnym w zakresie pomocy uczniom będącym w trudnej sytuacji.
5. Robert Pontus (Cała Oleśnica Biega)- Aktywny uczestnik akcji charytatywnych organizowanych w mieście, w tym programu Szlachetna Paczka czy rejestrowania potencjalnych dawców szpiku oraz przedsięwzięć podejmowanych przez stowarzyszenie Cała Oleśnica Biega. Społecznik i altruista.
6. Dawid Stolarski (SIM)- Członek i działacz stowarzyszenia SIM. Wprowadza młodszych wolontariuszy w sens ich misji i zaraża młodzież pozytywną energią oraz spontanicznością. Opiekun podczas akcji podejmowanych przez SIM.

II. MŁODY WOLONTARIUSZ:
1. Kamila Błachowicz (SIM)- Odpowiedzialna szesnastolatka. Cechuje ją kultura osobista i wysoki poziom empatii. Podczas zajęć z dziećmi pełna pomysłów, wyrozumiała i cierpliwa. Lubiana przez współpracowników i podopiecznych.
2. Aleksandra Kowalczyk (SIM)- Wszechstronna siedemnastolatka. Specjalizuje się w zajęciach dla najmłodszych. Zaangażowana w pomoc osobom niepełnosprawnym. Pogodna i lubiana, wytrwała w dziele niesienia pomocy innym.
3. Mariusz Pelczarski (SIM)- Aktywny piętnastolatek. Zaangażowany we wszelkie akcje podejmowane przez macierzystą organizację - stowarzyszenie SIM. Spokojny i opanowany, zawsze z sukcesem doprowadza rozpoczętą pracę do końca.

III. WYDARZENIE:
1. Zbieramy Krew dla Polski (PCK)- Akcja ogólnopolska, prowadzona od lat przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Oleśnicy. W tym roku dzięki pracy działaczy i wolontariuszy pozyskano od 75 dawców aż 34 litry krwi. To drugi wynik w Polsce!
2. Charytatywny bieg "Dla Mateuszka" (TPD)- Wydarzenie miało miejsce 6 grudnia 2015 r. W biegu wzięło udział ponad 200 osób. Celem przedsięwzięcia był zakup pompy infuzyjno-strzykawkowej dla chorego na serce chłopca - Mateusza Frączyka z Oleśnicy. Dzięki zaangażowaniu ponad 30 wolontariuszy oraz aktywności działaczy TPD i Klubu Biegacza "Szerszeń" z Oleśnicy, pozyskano sponsorów i zaangażowano wiele instytucji. Akcja zakończyła się sukcesem - pompę zakupiono.
3. Projekt "do Chmur" (TPD)- Inauguracja projektu "do Chmur" odbyła się 15.10.2016 r. Przedsięwzięcie cały czas trwa. Akcja ma na celu rozwijanie zainteresowań u młodych ludzi i zachęcenie ich do odkrywania swoich pasji i talentów. Wolontariusze zaoferowali młodym oleśniczanom udział w bezpłatnych zajęciach nauki gry na gitarze, śpiewu, plastyki, języka angielskiego i polskiego, przyrody, tańca, origami, gry na pianinie, sztuki, teatru, a także piłki nożnej, siatkówki, fotografii, występowania przed kamerą, boksu i behawiorystyki psów. W projekcie uczestniczy ok. 100 dzieci z oleśnickich podstawówek i ponad 40 wolontariuszy ze szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta.
4. Cała Oleśnica Biega dla Nikoli (Cała Oleśnica Biega)- Wydarzenie miało miejsce 22.10.2016 r. podczas Festiwalu Biegów Rodzinnych Cała Oleśnica Biega. Przeprowadzono zbiórkę środków na leczenie pięcioletniej Nikoli Mak z Oleśnicy, która zmaga się z białaczką limfoblastyczną. Zebrane fundusze przekazano na leczenie dziewczynki, przy okazji w bazie potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 111 osób.
5. SIM-owska Gwiazdka 2015 (SIM)
SIM-owska Gwiazdka to przedświąteczna zbiórka żywności. W akcji brało udział ok 70 wolontariuszy, w tym osoby kwestujące w marketach i koordynatorzy oraz osoby, które udostępniały swoje samochody do przewozu zebranych darów. Efektem akcji było zebranie ok. 2 ton żywności, co pozwoliło na przygotowanie 288 paczek dla potrzebujących rodzin z Oleśnicy i okolic.
6. Dzień Dawcy Szpiku (DKMS)- Akcja odbyła się 16.12.2015 r. dzięki pomocy stowarzyszenia Cała Oleśnica Biega. W bazie potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się wówczas 141 osób, z czego jedna - oleśniczanka Marta Kaliciak - została realną dawczynią, ratując życie chorej kobiecie.
7. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - Sztab w Oleśnicy (ZHP)- Finał WOŚP w Oleśnicy przyniósł najwyższy wynik w historii akcji w naszym mieście: zebrano ok. 67 tysięcy zł, czyli ok. 15 tysięcy więcej, niż zazwyczaj. Oleśniccy harcerze przygotowali ok. 160 wolontariuszy, którzy pracowali na ulicach zarówno miasta, jak i gminy. Całość przedsięwzięcia koordynowali instruktorzy z oleśnickiego hufca ZHP.

IV. ORGANIZACJA:
1. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Oleśnicy (TPD)- TPD w Oleśnicy wspiera podopiecznych we wszystkich aspektach ich życia. Organizacja rozwija ich zainteresowania, pomaga w nauce, organizuje imprezy okolicznościowe dla dzieci i akcje charytatywne dla potrzebujących. Pozyskuje niezbędne leki i sprzęt medyczny, prowadzi zakupy odzieży i żywności, dofinansowuje szkolne wycieczki.
2. Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Oleśnicy (PCK)- PCK w Oleśnicy działa od 1945 roku. Skupia wszystkich, którzy organizują pomoc dla potrzebujących. Prowadzi zbiórki żywności, odzieży i innych potrzebnych rzeczy, które wydaje m.in. ośrodkom pomocy społecznej, rodzinom wielodzietnym oraz osobom ubogim. Organizacja prowadzi ogrzewalnię dla bezdomnych, zrzesza Kluby Honorowych Dawców Krwi, prowadzi działalność wolontariacką dla dzieci i młodzieży, organizuje szkolenia z pomocy przedmedycznej. Działalność PCK to także pomoc poszkodowanym podczas powodzi, pożarów i innych wypadków losowych.
3. Stowarzyszenie Cała Oleśnica Biega (Cała Oleśnica Biega)- Organizacja przygotowała i przeprowadziła we współpracy z DKMS dwie akcje mające na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku (grudzień 2015 i październik 2016). Stowarzyszenie było również organizatorem takich akcji charytatywnych, jak "Cała Oleśnica Biega dla Nikoli" (licytacja, kiermasz na rzecz chorej dziewczynki) czy "Bieg na sześć łap" (bieganie z podopiecznymi fundacji Oleśnickie Bidy).
4. Stowarzyszenie "Samodzielna Inicjatywa Młodzieży" (SIM)- Stowarzyszenie SIM istnieje od dwóch lat, w jego szeregach działają głównie osoby niepełnoletnie. Organizuje zbiórki żywności, uatrakcyjnia poprzez swoje animacje wiele festynów i imprez. Prowadzi półkolonie, porządkuje cmentarz
Żołnierzy Armii Radzieckiej, zbiera zabawki dla domów dziecka, współpracuje z CKWiW OHP w Oleśnicy, angażując młodzież z zamku do działań wolontaryjnych na rzecz innych.
5. Szkolne Koło Wolontariackie przy Gimnazjum Nr 2 w Oleśnicy (G2)- Koło Wolontariackie przy Gimnazjum Nr 2 istnieje od 2012 roku. Jego celem jest m.in. ukazanie wolontariatu jako jednego ze sposobów na życie, propagowanie i rozwijanie umiejętności pomagania innym, uwrażliwianie na różne obszary ludzkiej biedy. Współpracuje ze Świetlicą Środowiskową "Bratnia Dłoń" w Oleśnicy, gdzie pomaga dzieciom - podopiecznym Świetlicy. Młodzież z G2 przepracowuje tam rocznie ponad 200 godzin. Wolontariusze z Koła każdego dnia pomagają w lekcjach, organizają Mikołajki i Dzień Dziecka. Współpracują z m.in. z Centrum Pomocy Nadzieja - Kościół Zielonoświatkowy, SIM, PCK czy Caritas przy parafii pw. Św. Jana Apostoła w Oleśnicy. Angażują się w pomoc kombatantom - członom Armii Krajowej, otaczając opieką przyszywane "babcie" i "dziadków" - robią dla nich zakupy, czytają książki, odwiedzają w szpitalach.
6. Służby Ratownicze Oleśnica (Służby Ratownicze)- Organizacja ratownicza o charakterze społecznym, zrzeszająca wolontariuszy chętnych do niesienia pomocy medycznej i przedmedycznej. Istnieje od 2012 roku. Podczas wielu akcji wspomaga m.in. PCK, wraz z którym, przy
udziale MOPS, zapewnia bezpieczeństwo bezdomnym w zimowej ogrzewalni. Stowarzyszenie liczy ok. 30 członków. Od sierpnia 2015 figuruje w rejestrze jednostek wspierających Państwowe Ratownictwo Medyczne. Posiada 2 homologowane na pojazdy uprzywilejowane ambulanse. Służby Ratownicze zabezpieczają pod względem medycznym większość wydarzeń odbywających się w mieście, prowadzą także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Głosować można wcho na stronę: https://ankiety.olesnica.pl/info lub skorzystać z zakładki "Głosowanie wolontariat" na stronie www.olesnica.pl.

UWAGA! W każdej z kategorii można wybrać TYLKO JEDNĄ pozycję!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto