Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnickie Służby Ratownicze dla Ukrainy. Wolontariusze leczyli i budowali szpital polowy

KJ
Służby Ratownicze
Działacze stowarzyszenia Służby Ratownicze działającego w Oleśnicy i powiecie podsumowali akcję pomocy na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Na początku miesiąca punkt konsultacyjny pierwszej pomocy, który uruchomiono niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę przestał działać. Co udało się w tym czasie zrobić?

Już w pierwszym dniu wojny, reagując niezwłocznie na prośby znajomych medyków z Ukrainy społeczność oleśnickich Służb Ratowniczych rozpoczęła intensywne działania.

Już tego pierwszego dnia przygotowane zostały paczki ze sprzętem, opatrunkami i medykamentami, które następnego dnia zaufanym kanałem pojechały pod sam Kijów - relacjonują działacze. W międzyczasie, w pierwszych dniach, przesyłaliśmy na Ukrainę materiały szkoleniowe z zakresu opatrywania ran, tamowania krwotoków i prowadzenia działań zmierzających do zwiększenia szans na przeżycie, w przypadku ran wywołanych działaniami wojennymi - dodają.

W drugim tygodniu na granicę Polsko-Ukraińską pojechali oleśniccy członkowie SR pomagać wszędzie tam, gdzie było to potrzebne. Brali m.in. udział w budowie szpitala polowego, współpracując w tym zakresie z organizacją Centrum Pomocy Humanitarnej w Sheghinii, gdzie następnie udzielali pierwszej pomocy. Zajmowali się także wydawaniem ciepłych posiłków i napojów dla czekających na granicy uchodźców. Dodatkowo pomagali w zaopatrzeniu zarówno Centrum jak i punktu na dworcu we Lwowie w żywność i środki Pierwszej Pomocy. Wspomagali także transport przez granicę pacjentów, którzy potrzebowali pilnej pomocy medycznej.

My na miejscu w Oleśnicy organizowaliśmy wielopoziomową pomoc. Zorganizowaliśmy zbiórkę ubrań i rzeczy dla młodych matek (wózki, nosidełka, zabawki dla dzieci), które następnie przekazywaliśmy bezpośrednio potrzebującym - podsumowują działacze stowarzyszenia i dodają, że wśród działań było również szukanie mieszkań dla rodzin potrzebujących i organizowanie wsparcia w zakresie umów, wprowadzenia czy uposażenia.

Wspieraliśmy uchodźców w poszukiwaniu pracy, sami także zatrudniliśmy dwie osoby oraz kilka osób wspieraliśmy pracami zleconymi. Już w pierwszych dniach zorganizowaliśmy pomoc medyczną dla przybywających uchodźców. Polegała ona między innymi na znalezieniu i koordynowaniu miejsc, w których mogli udawać się potrzebujący z różnymi stanami zagrożenia zdrowia i życia. Szybko nawiązaliśmy współprace z ponad 30 lekarzami, ale także rehabilitantami, punktami pielęgniarskimi czy laboratoriami - mówią.

W sumie SR przy współpracy z oleśnickim Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym w Oleśnicy udzielali pomocy w trybie alarmowym i pilnym o każdej porze dnia i nocy, pobierali wymazy covidowe, transportowali również do specjalistycznych placówek. W pierwszych tygodniach na prośbę urzędników wielokrotnie jechali też do punktów zbiorowych zapewniając szybkie wsparcie medyczne.

By skoordynować ten rodzaj działań pomocowych dla wszystkich uchodźców, także tych przebywających w innych niż publicznych placówkach, czyli domach prywatnych czy punktach organizowanych przez osoby prywatne oraz różne organizacje, w dniu 22 marca działacze postanowili uruchomić punkt konsultacyjny pierwszej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Leczyli medycy z Ukrainy

Dlatego też przygotowaliśmy w naszej siedzibie miejsce, gdzie mogliśmy przyjmować wszystkich potrzebujących niezależnie od wieku i stanu, aby udzielić im pierwszej pomocy i skierować do ewentualnego dalszego leczenia w placówkach publicznych - wyjaśniają członkowie Służb Ratowniczych, którzy podjęli współpracę z przebywającym w Oleśnicy personelem z Ukrainy w osobach pielęgniarek i lekarzy, dzięki którym podjęcie działań pierwszo pomocowych było łatwiejsze poprzez brak bariery językowej, jak i różnic w postępowaniu leczniczym na Ukrainie i naszym kraju.

- Przyjęliśmy w punkcie kilkadziesiąt osób udzielając porad, podstawowych zabiegów pierwszo pomocowych i kierując do dalszego leczenia czy tez organizując to leczenie w placówkach publicznych - podsumowują.

W związku z ustabilizowaniem sytuacji w udzielaniu pomocy uchodźcom przez publiczne podmioty lecznicze Służby Ratownicze postanowiły z dniem 3 maja zakończyć działanie punktu konsultacyjnego pierwszej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto