Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W wyniku reformy oświaty w I LO będzie ciasno. Potrzebne kolejne sale

kk

Problem może dotyczyć przede wszystkim I Liceum Ogólnokształcącego. Z informacji przekazanej przez starostwo wynika, że w ramach przygotowań do przyjęcia zwiększonej liczby uczniów zaplanowano adaptację dwóch pomieszczeń na dodatkowe sale lekcyjne. Pierwsze remonty zaplanowane są na wakacje tego roku, następne latem 2019 r. W roku szkolnym, w którym nastąpi kumulacja roczników, szkoła planuje utworzenie ośmiu oddziałów, trzech dla absolwentów gimnazjów i 5 dla uczniów, którzy skończą naukę w szkole podstawowej. Uczniowie będą mieć do dyspozycji 20 sal lekcyjnych.

Będzie mało miejsca

- Lczba sal dydaktycznych, którymi dysponować będzie I LO może okazać się niewystarczająca, jeżeli zachowamy dotychczasowe standardy w zakresie jakości nauczania (chodzi o podział na grupy na zajęciach laboratoryjnych z chemii, fizyki i biologii) - informuje starosta Wojciech Kociński.

Kolejny problem stanowi baza do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Obecnie na mocy porozumienia między dyrektorami I LO i SP 7 obie szkoły korzystają z sali gimnastycznej, z szatniami i toaletami oraz z boiska w proporcjach: sala gimnastyczna - trzy dni I LO, dwa dni SP 7, boiska - trzy dni SP 7, dwa dni I LO. Obecnie przy 14 oddziałach w I LO i 8 oddziałach w SP 7 ułożenie planu wykorzystania sali gimnastycznej jest bardzo trudne, a zwiększenie liczby oddziałów SP 7 i I LO praktycznie to uniemożliwi.

- Dlatego bardzo liczymy na zrozumienie i współpracę w zakresie dysponowania pomieszczeniami dydaktycznymi we wspólnie użytkowanym budynku - pisze starosta i podkreśla, że problem byłby rozwiązany, gdyby SP 7 w latach szkolnych 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022 oddała do dyspozycji na rzecz I LO 2 dodatkowe sale dydaktyczne oraz umożliwiła korzystanie z sali gimnastycznej przez 4 dni w tygodniu (SP 7 dysponuje drugą salą gimnastyczną przy ul. Żeromskiego).

Problemów lokalowych, co wynika z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół, nie będzie w oleśnickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oraz w II LO.

Co z nauczycielami?

W zakresie sytuacji kadrowej w roku szkolnym 2019/2020 i w latach następnych widzimy problem z pozyskaniem dodatkowych nauczycieli do przedmiotów zawodowych w branży mechanicznej i informatycznej. - W pozostałym zakresie dysponować będziemy w pełni wykwalifikowaną kadrą - informuje powiat. Obecnie ze względu na trwający od kilku lat niż demograficzny oraz fakt, że uczniowie coraz częściej wybierają szkoły położone poza powiatem oleśnickim, ponad 70 nauczycieli powiatowych szkół pracuje w niepełnym wymiarze zatrudnienia. Zatem szkoły prowadzone przez powiat oleśnicki, zgodnie z ustaleniami i na wniosek dyrektorów szkół, w pierwszej kolejności będą korzystały z zasobów kadrowych pozostałych szkół prowadzonych przez powiat i będą zatrudniały nauczycieli pozostających w niepełnym zatrudnieniu w macierzystych placówkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto