Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tylko w Oleśnicy. Tego nie zobaczysz w innym mieście!

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Został umieszczony w dawnej fosie miejskiej w 1972 r. (wg autora pomnika – w 1969 r.). Pomnik stanowią – kamienna niecka wyłożona kostką bazaltową i aluminiowa konstrukcja. Jego autorem był rzeźbiarz Jerzy Boroń z ASP we Wrocławiu, współpracujący z profesorem Alojzym Grytem. Wykonany został w ZNTK w Oleśnicy.

Na murze, będącym pozostałością dawnych murów miejskich umieszczono napis DNIA 12.04.1961 R. Z TERENU ZWIĄZKU RADZIECKIEGO WYRUSZYŁ NA ZWYCIĘSKI PODBÓJ PRZESTWORZY PIERWSZY CZŁOWIEK JURIJ GAGARIN – CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATERSKIM ZDOBYWCOM KOSMOSU. Napis ten nie przetrwał. Jest to jedyny na Dolnym Śląsku pomnik, wzniesiony dla upamiętnienia wypraw kosmicznych. W roku 2007 wykonano jego remont.
Został umieszczony w dawnej fosie miejskiej w 1972 r. (wg autora pomnika – w 1969 r.). Pomnik stanowią – kamienna niecka wyłożona kostką bazaltową i aluminiowa konstrukcja. Jego autorem był rzeźbiarz Jerzy Boroń z ASP we Wrocławiu, współpracujący z profesorem Alojzym Grytem. Wykonany został w ZNTK w Oleśnicy. Na murze, będącym pozostałością dawnych murów miejskich umieszczono napis DNIA 12.04.1961 R. Z TERENU ZWIĄZKU RADZIECKIEGO WYRUSZYŁ NA ZWYCIĘSKI PODBÓJ PRZESTWORZY PIERWSZY CZŁOWIEK JURIJ GAGARIN – CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATERSKIM ZDOBYWCOM KOSMOSU. Napis ten nie przetrwał. Jest to jedyny na Dolnym Śląsku pomnik, wzniesiony dla upamiętnienia wypraw kosmicznych. W roku 2007 wykonano jego remont. Karolina Jurek-Bugla
Oleśnica jest wyjątkowa, świadczyć o tym mogą miejsca, które wyróżniają je na tle innych miejscowości w naszym kraju. To m.in. biblioteka z książkami na łańcuchach, piękny zamek, park, a także pomniki, o jakie trudno w innych miejscowościach. Zobaczcie sami! Co jeszcze dodalibyście do zestawienia "tylko w Oleśnicy"?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto