Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na wypalanie traw w powiecie oleśnickim ruszył. Ile razy interweniowała straż?

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Strażacy z powiatu oleśnickiego nieustannie mają ręce pełne roboty. Tym bardziej teraz, kiedy rozpoczął się "sezon" na wypalanie traw. Sprawdziliśmy, ile razy funkcjonariusze interweniowali od początku 2022 roku.

Przełom zimy i wiosny to czas, w którym znacznie wzrasta ilość pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Najczęściej pożary są wynikiem podpaleń.

W niedzielę, 13 marca do pożaru nieużytków doszło na trasie Bierutów-Wabienice oraz w Paczkowie. Interweniowali ochotnicy z Bierutowa. Do kolejnego pożaru nieużytków doszło wczoraj, 15 marca w Radzowicach, w gminie Dziadowa Kłoda. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Marcin Purzyński, rzecznik prasowy oleśnickiej straży pożarnej podał najnowsze dane statystyczne od początku 2022 roku. Niestety nie są one zadowalające. Zanotowano ponad 300-procentowy wzrost ilości pożarów, analogicznie do roku 2021. -Od początku roku odnotowaliśmy 86 pożarów w tym 72 to pożary traw, a 1 pożar lasu - dowiadujemy się. Statystyki za marzec wyglądają następująco (stan na 16.3.)

  • Bierutów - 19
  • Dobroszyce - 12
  • Dziadowa Kłoda - 2
  • Międzybórz - 5
  • m. Oleśnica - 3
  • gm. Oleśnica - 16
  • Syców - 4
  • Twardogóra - 4

Straż pożarna apeluje, żeby nie wypalać traw. Jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi, mienia, a także dla przyrody, gdyż taki pożar jest bardzo trudny do opanowania.

Kara grzywny lub więzienie

Wypalanie traw i nieużytków jest też karane. W Kodeksie wykroczeń określono za popełnienie takiego czynu karę grzywny od 5 tys. złotych. Jeśli w wyniku pożaru traw dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi albo zagrożenia mienia w wielkich rozmiarach np. budynków, to osoba odpowiedzialna za wywołanie pożaru może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto