Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie tysiąc kobiet badało swoje piersi

kk
W Oleśnicy na wykonanie mammografii czeka się tylko trzy dni

Czy oleśniczanki chętnie korzystają z badań mammograficznych, które można wykonać w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej?

NFZ płaci 90 zł

Badania mammograficzne bezpłatne wykonywane są przez podmioty lecznicze po wyborze oferty przez Narodowy Fundusz Zdrowia w trybie konkursowym. NFZ płaci za wykonanie czterech zdjęć na rzecz każdej badanej kobiety - 90 zł. Za tę kwotę należy m.in. opłacić opis badań wykonywanych przez dwóch lekarzy (robi to dwóch specjalistów, aby zmniejszyć do minimum możliwość pomyłki), zapewnić wynagrodzenie technika RTG, zakupić błony RTG, odczynniki i utrwalacze, opłacić serwisowanie aparatury. - Niezależnie od powyższego, corocznie Centralny Ośrodek Koordynujący „Populacyjne Programy” na podstawie umowy zawartej z Ministrem Zdrowia przeprowadza audyt mammografów w całej Polsce. Kopia wyniku przekazywana jest do DOW NFZ we Wrocławiu oraz do danego podmiotu leczniczego - wyjaśnia Stanisław Ptak, dyrektor SZPZOZ w Oleśnicy. - W czasie audytu badane są parametry mammografu, jakość uzyskiwanych zdjęć oraz inne szczegółowe analizy, które są podstawą do oceny, czy dana pracownia mammograficzna utrzymuje wymagane przez ministra parametry. SZPZOZ zawsze otrzymuje pozytywne wyniki - podkreśla Ptak.

Uzyskanie negatywnego wyniku (co nie jest takie rzadkie) skutkuje zerwaniem umowy z NFZ i brakiem możliwości wykonywania badań. Oleśnicka placówka posiada amerykański mammograf LORAD M-IV, który jest jednym z lepszych aparatów analogowych, zakupiony w 2011 r. za ponad 400 tys. zł. Program wczesnego wykrywania raka piersi adresowany jest do kobiet w wieku 50 – 69 lat, które w okresie ostatnich dwóch lat nie miały wykonanego badania . Liczba badań w okresie od stycznia do maja w oleśnickiej pracowni to 985 . Liczba zarejestrowanych kobiet na czerwiec 2016 roku: 28. Czas oczekiwania na badanie: około 3 dni. Jak zapraszane są oleśniczanki? W tym roku przeprowadzono 652 rozmowy z telefoniczne, wynikiem których było pojawienie się na badaniu 97 proc. kobiet. Do pań wysyłane są też zaproszenia pisemne (1234 z czego zgłosiło się 26 proc. kobiet), osoby posiadające skierowanie od lekarzy lub na własną prośbę – 32 badania. W styczniu przeprowadzono kampanię na terenie powiatu co też zwiększyło zainteresowanie kobiet tym tematem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto