Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatele podzielą budżet?

Katarzyna Kijakowska
Czy oleśniczanie wzorem wrocławian będą mogli zgłaszać swoje pomysły do budżetu? - To już się dzieje - uważa ratusz.

Kolejne miasta wychodzą do mieszkańców z propozycją obywatelskich budżetów. Rezerwują określone kwoty pieniędzy i zachęcają do zgłaszania propozycji ich przeznaczenia. Tak jest m.in. we Wrocławiu i Łodzi. Czy Oleśnica będzie kolejnym miastem z obywatelskim budżetem?
- Poczucie tego, że ja, jako zwykły mieszkaniec, współtworzę budżet i przez to mam realny wpływ na to, co się dzieje w mieście, ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia poczucia współodpowiedzialności za miasto - uważa oleśnicki bloger Damian Siedlecki.
Tego samego zdania jest Piotr Karasek. Opozycyjny radny podpisuje się pod projektem, który wprowadził w tym roku Wrocław, dwiema rękami.
- Uważam, że to świetna propozycja - uważa. - Będę optował, aby wprowadzić ją w życie. Może już w przyszłym roku.
Jak ten sam problem jest widziany z perspektywy ratusza? - Budżet miasta jest tak skonstruowany, że już teraz trafiają do niego wnioski mieszkańców - mówi Joanna Jarosiewicz, skarbnik miasta. - Najlepszym przykładem jest plac zabaw przy ul. Słonecznej-Lelewela. To właśnie na wniosek mieszkających tam oleśniczan trwa jego zagospodarowanie. Ludzie piszą do nas z różnymi pomysłami, a my po analizie, wcielamy je w życie.
Taki punkt widzenia władz miast zna Damian Siedlecki i dlatego nie wierzy, że w Oleśnicy budżet obywatelski jest możliwy do realizacji.
- Uchwała Rady Miasta z 30 sierpnia 2010 roku nadaje mieszkańcom miasta i organizacjom pozarządowym możliwość składania wniosków o ujęcie konkretnych zadań w projekcie budżetu, jednak trudno to nazwać choćby namiastką budżetu obywatelskiego - krytykuje. - Z dwóch istotnych powodów: dlatego, że procedowanie tych wniosków nie jest oparte na konsultacjach z mieszkańcami lub przynajmniej z wnioskodawcami - wyjaśnia. - Okazuje się bowiem, że wnioski rozpatruje komisja pod przewodnictwem jednego z wiceburmistrzów, a kryteria są niejasne i nieobiektywne. Po drugie: do tej pory z możliwości składania wniosków korzystały przede wszystkim kluby sportowe, które traktowały je jako sposób na „wyszarpnięcie” części budżetu. A jaka jest Wasza opinia o obywatelskim budżecie w Oleśnicy? Zapraszamy do dyskusji na naszej stronie olesnica.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto