Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa kadra w oleśnickiej policji

kk
W oleśnickiej policji od kilku lat następuje pokoleniowa zmiana. Coraz częściej do służby trafiają też kobiety. Okazuje się też, że więcej niż połowa oleśnickich policjantów to osoby pełniące służbę w przedziale od 0 do 10 lat. 17 procent funkcjonariuszy może się pochwalić stażem od 11 do 15 lat, tyle samo od 16 do 20. 9,6 procenta nosi mundur od 21 do 25 lat, a tylko nieco ponad 4 procent - powyżej 25 lat.

Każdy młody policjant, który trafia do policji (także w Oleśnicy) zaczyna służbę od pracy w prewencji. Dopiero po trzech latach zapadają decyzje o tym, co dalej. Przełożeni podejmują je po rozmowie z policjantem, po dyskusji z jego bezpośrednim szefem, który na podstawie codziennej pracy może ocenić jego predyspozycje. To, czy funkcjonariusz lepiej sprawdzi się w ruchu drogowym, czy w dochodzeniówce, czy może jako dzielnicowy.

Karolina Walczak ma za sobą pracę w prewencji. Teraz zajmuje stanowisko profilaktyka.

- Świetnie się na nim czuję, bo częściowo robię to, czym zajmowałam się w mojej poprzedniej pracy. Mam stały kontakt z dziećmi i młodzieżą. Organizuję dla nich spotkania, biorę udział w festynach - opowiada policjantka, która wcześniej była instruktorem w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Twardogórze. Pani Karolina pracuje w policji od blisko trzech lat. - Cieszę się z decyzji jaką podjęłam. Potrzebowałam nowego implusu i tutaj czuję, że jestem na właściwym miejscu - mówi starsza posterunkowa Walczak. Jej koleżanka trafiła do służby w ubiegłym roku. Pracuje w prewencji.

- Myślę, że w wielu sytuacjach kobiety mają lepsze spojrzenie i podejście na sytuacje kryzysowe w trakcie interwencji - mówi. - Jesteśmy bardziej wrażliwe. Lepiej wyczuwamy emocje.

Ilu odeszło

Każdy młody policjant nie od razu trafia do swojej komendy. Najpierw jest kierowany na kurs podstawowy, który trwa sześć miesięcy. Potem jest tak zwany czas adaptacyjny - półtora miesiąca.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat z oleśnickiej policji przeszło na emeryturę 13 osób, 4 zostały zwolnione, 3 przeniesione. Na 1 lipca w powiecie oleśnickim pracuje 185 funkcjonariuszy, z tego 34 to kobiety (24 pracują w Oleśnicy). Rok wcześniej zatrudnionych było 192 policjantów - 32 kobiety.

- Na przestrzeni roku do służby wstąpiły dwie kobiety - jedna KP Twardogóra (przeniesiona z innej jednostki) i jedna KPP Oleśnica (nowa policjantka) - informuje Aleksandra Pieprzycka z oleśnickiej komendy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto