Ligowy debiut wychowanka Koszykarskiego Klubu Oleśnica

Bartek Michalakz Kijakowski
Dawid Piasecki (na zdjęciu) w sobotnim meczu rzucił dla KK Oleśnica 10 punktów, zaliczył 5 zbiórek i 2 asysty fot. Bartek Michalak
W pewnie wygranym przez oleśnickich koszykarzy 74:47 meczu z wrocławskim Gimbasketem

W pierwszym meczu fazy play-out grupy D II ligi KK Oleśnica pokonał u siebie Gimbasket Wrocław. Spotkanie odbyło się w sobotni wieczór w hali sportowej Atola. Oba zespoły zmierzyły się niedawno we Wrocławiu. Gdyby KKO wówczas wygrało być może grałoby dzisiaj wraz z pierwszą ósemką w play-offach, ale uległo Gimbasketowi 50:60.

– Zlekceważyliśmy wtedy rywala, wychodząc na parkiet z myślą o łatwym zwycięstwie i to się na nas zemściło. A kiedy się przebudziliśmy było już za późno, aby odrobić wynik – przyznaje prezes Marcin Stach. Tym razem nie było mowy o potknięciu. Stawką jest utrzymanie się w lidze.
Jak wyglądają zasady fazy play-out? Cztery rużyny rozgrywają mecze systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż) w ramach grup, w których rywalizowały w rundzie zasadnicznej. Do klasyfikacji zalicza się wszystkie wcześniejsze mecze. Drużyny, które zajmą 11. i 12. miejsce tracą prawo gry w drugiej lidze. Rywalizacja może zostać przerwana po 3. kolejce w przypadku wyłonienia do tego momentu drużyn tracących prawo gry w lidze.

Nie pozostawili rywalom złudzeń
W sobotę wrocławianie na prowadzeniu byli tylko przez połowę czasu pierwszej kwarty. Wynik spotkania otworzył rzutem za trzy Dawid Piasecki. Mimo kolejnej celnej “trójki” oleśniczanina jeszcze w 5. minucie było 10:6 dla Gimbasketu. W jej końcowych minutach gospodarze odrobili stratę (m.in. dzięki rzutom Luki Malakhau i Kajetena Zakrzewskiego) i zakończyli ją na prowadzeniu 19:17. A potem dystans między zespołem Oleśnicy i przyjezdnymi tylko się powiększał.

Liczba meczu - 15 , tyle lat ma Szymon Kucharski, który w meczu przeciw Gimbasketowi Wrocław zadebiutował w barwach dorosłej drużyny KK Oleśnica. To pierwszy wychowanek istniejącego drugi sezon klubu z Oleśnicy, który zagrał w seniorskim zespole. Bilans debiutu to zbiórka i faul. Mimo trzech prób na pierwsze punkty w drugiej lidze musiał będzie jeszcze poczekać.

Na zmianę punktowali Grzegorz Kruk (warto dodać, że w meczu zaliczył double-double, notując 12 punktów i 12 zbiórek), Adrian Zuber i Wojciech Suprun, w efekcie czego po pierwszej połowie na tablicy widniał wynik 42:27 na korzyść KKO.
W drugiej połowie przewaga systematycznie robiła się jeszcze bardziej wyraźna. Po trzeciej kwarcie sięgała już dwudziestu dwóch „oczek”. Czwarta część meczu okazała się formalnością i okazją do historycznego debiutu 15-letniego Szymona Kucharskiego (patrz ramka). Ostatecznie licznik zatrzymał się przy stanie 74:47 na korzyść oleśniczan.

Blisko utrzymania
Po pokonaniu Gimbasketu KKO jest liderem „małej tabeli”, wyprzedzając o jeden punkt MKS Otmuchów, który ograł 82:76 wciąż pozostające bez wygranej w tym sezonie Gniezno. Jeśli w najbliższy weekend KK również ogra gnieźnieński team będzie już pewne utrzymania się w drugiej lidze. A wynik konfrontacji Oleśnica - Otmuchów zadecyduje o tym, czy faza play-out zakończy się dla rywali już po pierwszej rundzie gier. a

KK Oleśnica - Gimbasket Wrocław 74:47 (42:27)

KK Oleśnica: Kruk 12, Stach 1, Zuber 14, Malakhau 9, Piasecki 10, Kuta, Suprun 13, Kucharski, Jarmakowicz 7, Zakrzewski 8.