Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herb Miasta do poprawy. Propozycje przedstawił Marek Nienałtowski

Katarzyna Kijakowska
Projekty w tej sprawie zaprezentował na swojej stronie pasjonat historii Marek Nienałtowski

Marek Nienałtowski jest autorem zmian, które mają zostać naniesione w uchwale dotyczącej symboli Oleśnicy. Chodzi o korektą graficzną herbu małego i wielkiego Oleśnicy oraz zmianą w fladze miasta.
Propozycja
Na swojej stronie internetowej Nienałtowski pokazuje herb z pierwszej wydanej książki w Oleśnicyw 1593 r. - Herb ten powstał przed datą wydania książki - pisze pasjonat historii Oleśnicy. - Najpewniej powstał za zgodą i może na życzenie księcia Karola II z Podiebradów, który chciał podnieść rangę swojego miasta rezydencjalnego.
Jego zdaniem w projekcie należy zachować elementy heraldyczne: kościelne - orzeł św. Jana, miejskie – trzy czerwone wieże, książęce – sierp księżycowy z krzyżem, znak Piastów oleśnickich, szlacheckie – złota korona (jakby nadano szlachectwo miastu). - A to, co służy ozdobie (labry, kształt szarfy z napisem, hełm, kształt tarczy) uprościć, w celu łatwiejszego i tańszego odtworzenia herbu - twierdzi autor i przedstawia herb, który znalazł się na monografii miasta z 1981 roku. - Ten piękny herb zalecała Komisja Heraldyczna MSWiA w 2006 r. do przyjęcia jako herb Oleśnicy. Burmistrz Jan Bronś nie przychylił się do tej opinii. Obecnie wracamy do tej heraldycznej postaci herbu. Przed 1989 r. był on szeroko stosowany, nawet w postaci odlewu gipsowego i metaloplasyki - pisze.
Dalej Marek Nienałtowski udowadnia, że należy odejść od flagi obowiązującej od 2006 roku. - Tak samo wygląda flaga Bielska-Białej - mówi. I przedstawia projekty. Jedna (żółto-biało-czerwona ) to flaga miejska. Druga -z herbem -to flaga urzędowa. Trzecia, uroczysta, ma rozbudowany herb. - Można sie zastanowić nad sensem jej istnienia - mówi. - Flaga z zachowanymi kolorami, ale umieszczonymi pionowo - nie jest flagą żadnego innego państwa, miasta i powiatu Polsce - mówi. I dodaje kolejną propozycję. To tzw. flaga promocyjna. Na żółtym tle umieszczono herb Oleśnicy i napis Oleśnica Miasto Książęce. - Jak pokazuje doświadczenie oleśnickie, jest ona potrzebna. Nie wymaga zatwierdzenia przez Komisję Heraldyczną. Powinna być na niej nazwa miasta, hasło promocyjne i herb mały lub wielki. Wymiary według potrzeb. Taką flagę można darować podróżnikom, używać na meczach, zawieszać na trybunach, machać na zgromadzeniach - ogólnie mówiąc używać wszędzie tam, gdzie można promować miasto - czytamy.
Wnioski
Jakie wnioski wysuwa autor opracowania? Udowadnia, że pokazane herby odzwierciedlają najnowsze trendy w ich artystycznym przedstawieniu i nie posiadają błędów heraldycznych. Są łatwe do komputerowego powielania do celów promocji miasta. Powinny zastąpić obecnie używane herby. Do symboli miasta należy dodać, poprzez uchwałę RM, przemyślane hasło promocyjne sprzyjające ściąganiu inwestorów i nowych mieszkańców, bo do tego ono służy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto