Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z Bogusławic nominowane do nagrody Super Samorząd wspólnie z władzami gminy i powiatu oleśnickiego

Materiał Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides
mat. prasowe
Nominację przyznano za zawarcie porozumienia pomiędzy władzami gminy i powiatu, na mocy którego będą one wspólnie partycypowały w budowie ścieżki rowerowej łączącej wieś Bogusławice z Oleśnicą.

Bogusławice dzieli od Oleśnicy zaledwie kilometr. Ze wsi do miasta prowadzi spękana, dziurawa droga powiatowa, bez pobocza i chodnika. W ostatnich latach wyraźnie zwiększył się ruch samochodowy, co utrudniło poruszanie się po tej drodze nawet rowerem. Osoby zmuszone do takiego środka transportu (do pracy, szkoły, przychodni) z racji braku odpowiednej komunikacji autobusowej, prawa jazdy czy powodów zdrowotnych, stały się bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

W Kole Gospodyń Wiejskich „Dolina Szarloty” w Bogusławicach odżył zamysł zachęcenia samorządów do budowy ścieżki rowerowej, która połączyłaby wieś z miastem. Dwie mieszkanki wsi już w 2018 r. próbowały przekonać władze do tego pomysłu, co im się wówczas jednak nie udało. Aby przekonać wójta i starostę do wybudowania kilometra ścieżki rowerowej KGW wystosowało we wrześniu 2021 wnioski do obydwu urzędów o wpisanie do ich budżetów tej inwestycji. Członkinie Koła wiedziały też, że nie ma to jak kontakt bezpośredni, więc odbyły kilka rozmów z wójtem i pracownikami urzędu gminy oraz ze starostą. Ostatecznie zapadła decyzja, że w 2022 r. gmina sfinansuje projekt inwestycji (taka pozycja została wpisana do budżetu), a w kolejnym roku powstanie ścieżka, na którą złożą się oba urzędy.

Sukcesem dla jest, że samorządy nie tylko nas wysłuchały, ale wspólnie zaczęły działać przy pomyśle ścieżki rowerowej. Nasza społeczność wiejska i członkinie KGW przekonały się, że my, mieszkańcy, także mamy głos i jak działamy wspólnie, to możemy osiągnąć zamierzone przez nas cele - mówi Ewa Maślanka z Koła Gospodyń Wiejskich.

Gdy władza i mieszkańcy rozumieją się w działaniu

15 nominowanych do nagrody Super Samorząd w tym roku pokazuje, że wspólne działanie władz lokalnych i mieszkańców jest możliwe, nawet w pandemii i nawet wobec oszczędności budżetowych w samorządach na realizację zadań publicznych. W gronie nominowanych do nagrody są m.in. Stowarzyszenie „Razem dla Zalesia”, dzięki któremu obok kopalni odkrywkowej dolomitu w Zalesiu powstał rezerwat przyrody, grupa Straszyn Biega, która zorganizowała akcję biegową po 31 sołectwach swojej gminy na Pomorzu czy Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju, które przy wsparciu władz stworzyło w Kluczborku punkty bezpłatnej wymiany jedzenia i książek. Wszystkich nominowanych łączy to, że zrealizowali inicjatywę razem z władzami samorządowymi i innymi mieszkańcami. Umieli zachęcić ich do współpracy, a władze samorządowe po partnersku odpowiedział na potrzeby grupy.

Dlatego nagrodę otrzymują też władze samorządowe, które potrafią współpracować z lokalną społecznością, dzielić się obowiązkami, dostrzegać w mieszkańcach szansę i potencjał, a nie przeszkodę. O wyborze laureatów Super Samorząd zdecyduje jury w składzie: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień, Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie 7 laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników tej edycji akcji Masz Głos.

Galę ogłoszenia wyników będzie można zobaczyć 15 lutego o 18:00 na m.in. profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto