Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobroszyce. Fetor i nieczystości nie dają spełniać marzeń. Rzeka Dobra jest jak ściek. Kto za to odpowiada?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
PRT SCR REPORTAŻ INWERWENCJA
Państwo Daria Gałka i Rafał Chudzicki na co dzień mieszkają we Wrocławiu. Działkę w gminie Dobroszyce kupili by uciec od miejskiego zgiełku. Urokliwy klimat miejscowości i wielkie marzenia łamią jednak nieczystości płynące w rzece i odrażający fetor. Co jest źródłem problemu?

Właściciele działki, która znajduje się w miejscowości Dobra załamują ręce. Ze swoim problemem zgłosili się do programu "Interwencja". Jak mówią w reportażu w zeszłym roku problem z zanieczyszczeniami w rzece nie był aż tak widoczny, bo Pani Daria i Pan Rafał przyjeżdżali na swój grunt tylko na weekendy.

W tym roku chcieliśmy ruszyć z budową, zaczęliśmy przyjeżdżać coraz częściej, angażować się w to i zauważyliśmy, że cały czas do rzeczki spuszczane są jakieś nieczystości. Na początku był to tylko zapach i szara woda. W tym roku jest to papier toaletowy, mleczna rzeka i zapach, którego nie da się wytrzymać - mówi w "Interwencji" Daria Gałka.

Sprawa jest trudna do rozwiązania.

- Generalnie problemy z jakością wody w rzece Dobra, spowodowane przez oczyszczalnię ścieków w Dobroszycach, to jest temat, który nas nęka od kilku lat. I z roku na rok on się coraz bardziej nasila – mówi "Interwencji" Karol Cieleń. Mężczyzna jest ichtiologiem, pracuje w ośrodku zarybieniowym Polskiego Związku Wędkarskiego w miejscowości Szczodre, niedaleko Wrocławia gdzie naukowcy hodują między innymi karpie, pstrągi i trocie.

- Mamy cztery kompleksy i trzy z nich są zasilane rzeką Dobra. Przez to, że ta oczyszczalnia ścieków zrzuca w zasadzie nieoczyszczone ścieki do rzeki, my musimy ograniczać swoją produkcję. Spada nam produkcja, ryby nam zdychają, szczególnie w okresie letnim - mówi w reportażu Karol Cieleń.

Jak się dowiadujemy władze gminy Dobroszyce obecnie przeprowadzają renowację oczyszczalni ścieków. Inwestycja ma zwiększyć jej wydajność.

My bezpośrednio nie mamy wpływu na jedną rzecz: na nielegalne czy nieszczelne szamba, czy przydomowe oczyszczalnie, z których również mogą pojawiać się nieczystości - tłumaczy w reportażu Dariusz Jagiełło z Gminnej Gospodarki Komunalnej w Dobroszycach, który taki wniosek wyciąga bazując na wiedzy i doświadczeniu.

PRT SCR REPORTAŻ INWERWENCJA
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto