Dlaczego azbest jest niebezpieczny? Oleśnicki sanepid wyjaśnia

IP
arch. naszemiasto
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy przekazała komunikat dot. azbestu. Oto jego treść:

Pył azbestu, pomimo wstrzymania produkcji wyrobów azbestowych i ich wykorzystywania w państwach europejskich, stanowi nadal istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Przystępując do usuwania bądź zabezpieczania wyrobów zawierających azbest należy zdawać sobie sprawę z możliwości uwalniania się włókien azbestowych. Zależy to od zmieniającego się stanu materiałów wraz z upływem czasu oraz czynników na nie działających, tj. zużycia bądź uszkodzeń. Ponadto przy niewłaściwym wykonywaniu prac polegających na usuwaniu lub zabezpieczaniu wyrobów zawierających azbest może on negatywnie wpływać na zdrowie osób postronnych. W latach 80. ubiegłego wieku azbest został uznany za jeden z najbardziej rozpowszechnionych czynników rakotwórczych występujących w środowisku. Włókna azbestowe po dostaniu się drogą oddechową do organizmu są bardzo trudne do usunięcia. W konsekwencji ich oddziaływania mogą rozwijać się takie choroby, jak: pylica azbestowa (azbestoza), nowotwory złośliwe (szczególnie śródbłoniak), zgrubienia i stwardnienia opłucnej, zmiany skórne, przewlekłe zapalenia oskrzeli. Dlatego też osoby wykonujące prace w narażeniu na ten czynnik, podlegają szczególnej ochronie wynikającej z przepisów prawa pracy, zarówno w trakcie wykonywania prac, jak również po ustaniu zatrudnienia w narażeniu na pył azbestu. Z uwagi na największe zastosowanie azbestu w budownictwie, może on występować w takich obiektach, jak: strychy i ocieplone stropodachy, pomieszczenia użytkowe budynków, piwnice, szyby windowe, zsypy, maszynownie dźwigów, klatki schodowe (ściany), toalety, budynki przemysłowe. Podstawowym problemem jest ustalenie czy w budynku, w którym są planowane prace remontowe znajdują się materiały budowlane zawierające azbest, a jeśli tak, to gdzie są one zlokalizowane.

Większość wyrobów azbestowych ma barwę o różnych odcieniach szarości lub bieli. Należy pamiętać, że usuwaniem wyrobów zawierających azbest zajmują się wyspecjalizowane firmy posiadające wymagane prawem zezwolenia, przeszkolonych i właściwie wyposażonych w sprzęt i odzież ochronną pracowników. Tylko taka firma może prawidłowo usunąć azbest nie narażając na niebezpieczeństwo Ciebie, Twoich bliskich i sąsiadów. Ponadto zdemontowane wyroby zawierające azbest są niebezpiecznymi odpadami, wobec powyższego nie mogą być pozostawiane na terenie posesji, bądź wyrzucane na „dzikie składowiska”, lecz składowane na składowiskach odpadów niebezpiecznych lub też na wydzielonych częściach składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Kontakt do upoważnionych firm w twoim regionie uzyskasz w urzędzie gminy.

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest wykonawca prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest z miejsca, obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej, a także z terenu prac obowiązany jest do zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia tych prac właściwemu organowi nadzoru budowlanego, właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy oraz właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, w terminie co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac.

PSSE

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie