Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej chętnych, by przejąć oleśnicki szpital

Katarzyna Kijakowska
Od kilku tygodni w starostwie toczą się gorące dyskusje na temat przyszłości Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy. Tymczasem dyrektor placówki Agnieszka Cholewińska przedstawiła sprawozdanie finansowe z działalności szpitala za pierwszy kwartał tego roku. Co z niego wynika?

W porównaniu z I kwartałem 2010 roku przychody szpitala spadły o 1 procent. Wpływ na to miały, według dyrektorki, brak kontraktu na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej oraz mniejszy kontrakt na podstawową opiekę zdrowotną. - Wzrosły natomiast koszty działalności placówki i to o 13 procent - wyjaśnia Cholewińska, wyliczając czynniki, które mogły mieć na to wpływ. To wzrost kosztów energii elektrycznej i zużycia materiałów, informatyzacja szpitala, wzrost liczby pacjentów o 9 procent oraz wzrost wynagrodzeń o 6,6 procenta. Po pierwszym kwartale szpital posiada też nadwykonania na kwotę 500 ty. zł.
Dyrekcja zapewnia, że na bieżąco podejmuje oszczędnościowe działania. Wymienia wśród nich likwidację portierni, rezygnację z dyżuru anestezjologa, wprowadzenie pracy dwuzmianowej na oddziałach zabiegowych, wprowadzenie centralnej rejestracji w zakresie izby przyjęć i POZ, kontrolę dostępności do badań diagnostycznych oraz zamrożenie wynagrodzeń z wyłączeniem wzrostu związanego z podniesieniem kwalifikacji. Co dalej z oleśnickim szpitalem? Jego przyszłością interesuje się nie tylko powiat, ale i spółki zajmujące się przejmowaniem i prowadzeniem szpitali. Ostatnio w spotkaniu zarządu powiatu uczestniczył Igor Łebski, dyrektor ds. rozwoju w spółce EMC S.A Firma, która nie kryje zainteresowania przejęciem udziałów w oleśnickiej placówce prowadzi szpitale we Wrocławiu, Ozimku, Ząbkowicach Śl., Kamieniu Pomorskim, Kowarach, Katowicach i Piasecznie.
– W ciągu siedmiu lat spółka EMC zrealizowała praktycznie każdy model uruchomienia i prowadzenia działalności leczniczej od zakupu SPOZ, współpracy z samorządem w zakresie działań publiczno – prywatnych, utworzenia NZOZ, wybudowanie i prowadzenie szpitala – przekonywał Łebski. Z kolei starosta Zbigniew Potyrała nie kryje, że dopuszczalne są wszystkie możliwe rozwiązania w zakresie współpracy z podmiotem zewnętrznym dotyczącym Powiatowego Zespołu Szpitali.
– Na tę chwilę potrzebne jest na pewno uruchomienie pełnostandardowego bloku operacyjnego, a przede wszystkim podniesienie jakości świadczonych usług – uważa starosta. – Ważną rzeczą będzie także zagospodarowanie obiektu „starego szpitala”.
Na oferty zewnętrznych firm powiat czeka do końca maja. Oprócz spółki EMC oleśnickim szpitalem zainteresowane są również Polskie Centrum Zdrowia oraz Polsko-Am

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto