Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż coraz częściej wyjeżdża do pożarów. Powód? Nieprawidłowa eksploatacja instalacji lub zapchany komin

KJ
fot. Karolina Jurek-Bugla/ilustracja
Strażacy z powiatu oleśnickiego odnotowują coraz więcej pożarów związanych z nieprawidłowym eksploatowaniem instalacji użytkowych oraz kominów. Wzrost liczby pożarów w bieżącym okresie grzewczym sięgnął aż 80 procent.

Jak podaje Marcin Purzyński z oleśnickiej straży pożarnej, w bieżącym okresie grzewczym, czyli od września 2020 roku stwierdzono około 80 procent wzrost liczby pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją przewodów kominowych, jak również instalacji użytkowych. Przykłady z ostatnich dni to pożary budynków w Sątoku, dwukrotnie w Bierutowie, Sokołowicach oraz Nowej Wsi Goszczańskiej. Strażacy apelują o usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych i czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania.

- Powyższy obowiązek wynika z przepisów przeciwpożarowych, które określają, że usuwanie zanieczyszczeń z tych przewodów powinno odbywać się: od palenisk zakładów żywienia zbiorowego i usług gastronomicznych przynajmniej raz w miesiącu, od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem, peletem, drewnem) co najmniej raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na 6 miesięcy. Regularne czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych w znacznym stopniu wpływa na zminimalizowanie zagrożenia związanego z powstaniem pożaru - apelują strażacy i przypominają też o dokonywaniu przeglądów instalacji elektrycznej oraz użytkowanie jej zgodnie z przeznaczeniem i z warunkami określonymi przez producenta. - Częstą przyczyną powstania pożaru jest ingerencja w instalację elektryczną znajdującą się w użytkowanych lokalach mieszkalnych i gastronomicznych - dodają mundurowi i zachęcają do zakupu i zamontowania czujek tlenku węgla (tzw. czadu) w pomieszczeniach, w których znajdują się piece na paliwo gazowe (pospolicie nazywane junkersami), oraz piece na paliwo stałe np. na pelet czy węgiel.

- Kierujemy słowa uznania dla poszczególnych gmin z terenu powiatu oleśnickiego, które wyposażyły lokale socjalne i komunalne w czujki tlenku węgla. Zakład Budynków Komunalnych w Oleśnicy od 2018 roku do końca 2020 roku przekazał i zamontował dla lokali socjalnych i komunalnych w 112 budynkach - 136 czujek tlenku węgla.
W gminie Syców zarządca lokali socjalnych i komunalnych (Sycowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego) do końca 2020 r. przekazał 16 czujek tlenku węgla użytkownikom lokali - podkreśla straż.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto