MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy stawiają na ekorozwiązania w budownictwie. Popularność zyskują domy zeroenergetyczne. Sprawdź, dlaczego warto się nimi zainteresować

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Powoli staje się jasne, że to domy zeroenergetyczne są przyszłością branży budowlanej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są w stanie wyprodukować tyle energii, ile same zużywają na swoje potrzeby. W praktyce oznacza to, że bilans energetyczny budynku przez cały rok jest neutralny, a w niektórych przypadkach nawet dodatni. Co to oznacza dla przyszłych inwestorów i w ogóle dla rynku budowlanego? Czy warto rozważyć budowę takiej inwestycji? Sprawdzamy!

Spis treści

Dom zeroenergetyczny – co to takiego?

Domem zeroenergetycznym może być każdy budynek, który spełnia odpowiednie kryteria dotyczące zapotrzebowania na energię i jej produkcji. Może więc to być zarówno dom jednorodzinny, jak i wielorodzinny, budynek mieszkalny czy biurowiec.

Kluczowa jest jedna kwestia: suma rocznej ilości energii wyprodukowanej przez panele słoneczne, turbiny wiatrowe bądź pompy ciepła musi być równa lub większa niż suma rocznej ilości energii zużywanej przez budynek.

Mężczyzna wskazujący palcem na model domu, ustawiony na stosach monet.
Domy zeroenergetyczne cechują się tym, że bilans wyprodukowanej i zużytej energii w ich przypadku wynosi zero. Dlaczego jeszcze warto się nimi zainteresować? 123RF/erika8213, zdjęcie ilustracyjne

– Istotne jest, aby taki dom był właściwie zaprojektowany, czyli posiadał odpowiednie izolacje cieplne, systemy redukujące straty energii czy instalacje umożliwiające produkcję energii odnawialne – mówi Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Nie ma żadnych przeszkód, aby nawet starsze budynki mogły funkcjonować jako domy zeroenergetyczne. Wystarczy je tylko zmodernizować w taki sposób, aby spełniały wszystkie niezbędne wymagania. Dlaczego zatem warto podjąć się budowy takiego domu?

– Doskonała izolacja minimalizuje straty ciepła, a wszelkie urządzenia i systemy są maksymalnie energooszczędne – to sprawia, że budynki są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ zmniejszają emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Wiele krajów aktywnie wspiera budowę domów zeroenergetycznych poprzez różne programy i zachęty, takie jak ulgi podatkowe czy dotacje – wyjaśnia ekspert.

Polacy coraz częściej stawiają na ekologiczne rozwiązania

Domy zeroenegtyczne to odpowiedź na istotne problemy globalne, z którymi mierzy się współczesny świat. Są to m.in.:

  • zmiana klimatu – budynki są odpowiedzialne za około 40 procent globalnego zużycia energii oraz 1/3 globalnej emisji gazów cieplarnianych. Domy zeroenergetyczne mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia tych emisji,
  • zależność energetyczna – niektóre kraje są silnie zależne od importu energii, co niesie ze sobą ryzyko związane z niestabilnością cen czy problemami z dostawami. Domy zeroenergetyczne mogą przyczynić się do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, ograniczając potrzebę importu energii,
  • ubóstwo energetyczne – problem dotyczy osób, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z ogrzewaniem czy energią elektryczną w domu. Energooszczędne domy, w tym zeroenergetyczne, dzięki bardzo niskim rachunkom za energię, mogą stanowić jeden ze sposobów walki z tym zjawiskiem,
  • zanieczyszczenie powietrza – pozyskiwanie energii, zwłaszcza przez spalanie paliw kopalnych, jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Domy zeroenergetyczne, wykorzystujące czyste, odnawialne źródła energii, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

Dom zeroenergetyczny a zeroemisyjny

Domy zeroenergetyczne i zeroemisyjne to dwie różne koncepcje, chociaż ściśle ze sobą powiązane.

– Te pierwsze to takie, które, w skali całego roku nie zużywają więcej energii, niż są w stanie wyprodukować na miejscu z odnawialnych źródeł energii. Nie oznacza to jednak, że taki dom nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery. Na przykład, jeśli dom zeroenergetyczny korzysta z sieci energetycznej (np. gdy w danym momencie energia z paneli słonecznych nie jest wystarczająca), to jest pośrednio odpowiedzialny za emisje CO2 związane z produkcją tej energii — wyjaśnia Rynkowski z Extradom.pl.

Zatem dom zeroemisyjny to taki, który w ciągu całego roku nie wyemituje do atmosfery żadnych gazów cieplarnianych. Ten efekt można osiągnąć przez kombinację kilku rozwiązań, takich jak:

  • bardzo wysoka efektywność energetyczna budynku,
  • wykorzystanie tylko odnawialnych źródeł energii (produkowanej na miejscu i bez emisji CO2),
  • unikanie wszelkich innych źródeł emisji w budynku, np. ogrzewanie czy gotowanie z użyciem gazu,

Podsumowując: dom zeroenergetyczny może, ale nie musi być domem zeroemisyjnym. Z kolei dom zeroemisyjny, dzięki wymogowi braku emisji CO2, już z definicji jest domem zeroenergetycznym, gdyż musi zaspokajać swoje zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych.

Jak na te zmiany reaguje rynek nieruchomości?

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz zwykła chęć oszczędzania pieniędzy sprawia, że nabywcy domów i mieszkań coraz częściej zwracają uwagę na aspekty zrównoważonego budownictwa. Deweloperzy, aby sprostać oczekiwaniom rynku, są więc niemal bezpośrednio motywowani do tego, by jak najszybciej i jak najefektywniej dostosowywać działalność do nowych standardów ekologicznych.

– Zrównoważone budownictwo staje się wizytówką firm, przyciągającą klientów i tworzącą ich reputację. W związku z tym, deweloperzy coraz częściej inwestują w technologie i ekorozwiązania, co skutkuje wzrostem znaczenia ekobudownictwa jako takiego. Wygoda użytkowników to jednak niejedyny powód, dla którego inwestorzy decydują się podążać „zieloną” drogą. Przede wszystkim decydujące zdanie ma tutaj Unia Europejska, a w zasadzie rygorystyczne przepisy, które wprowadza w celu osiągnięcia zeroemisyjności — mówi Wojciech Wołkowski, członek zarządu Q3D Contract.

Na podstawie materiałów Extradom.pl oraz Prime Time PR

Polecjaka Google News - RegioDom

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polacy stawiają na ekorozwiązania w budownictwie. Popularność zyskują domy zeroenergetyczne. Sprawdź, dlaczego warto się nimi zainteresować - RegioDom.pl

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto