Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek zatwierdził św. Jana na patrona Oleśnicy

kk
Ks. Władysław Ozimek był autorem wniosku, by ustanowić św. Jana patronem Oleśnicy. Proces zbliża się do finału
Ks. Władysław Ozimek był autorem wniosku, by ustanowić św. Jana patronem Oleśnicy. Proces zbliża się do finału grzegorz kijakowski
Stolica Apostolska pozytywnie ustosunkowała się do prośby ustanowienia św. Jana Apostoła i Ewangelisty patronem Oleśnicy.

Do wrocławskiej kurii dotarła odpowiedź na wniosek parafii św. Jana w Oleśnicy, a wcześniej także władz miasta, odnośnie ustanowienia św. Jana Apostoła i Ewangelisty patronem miasta. Wczoraj dekret w tej sprawie ks. Władysław Ozimek przekazał burmistrzowi Janowi Bronsiowi.

Oficjalne starania o ustanowienie patrona Oleśnicy rozpoczęły się w połowie ubiegłego roku. W sierpniu rada miejska podjęła stosowną decyzję w tej sprawie. Później potrzebna już była tylko decyzja Watykanu, a konkretnie dekret urzędującego papieża w tej sprawie. W przypadku oleśnickiego patrona wydał go papież Franciszek.

Autorem wniosku w sprawie ustanowienia był ks. Władysław Ozimek. - Święty Jan niemal od zawsze jest związany z Oleśnicą - udowadniał jesienią 2013 roku. - Odniesienie do niego widnieje w herbie miasta, bazylika mniejsza też ma za patrona św. Jana.

Uzasadnienie radnych do podjęcia uchwały o patronie
Św. Jan Apostoł i Ewangelista od początku istnienia miasta jest z nim związany. Symbolem Oleśnicy jest herb z wizerunkiem orła białego, będący symbolem św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Przedmiotowy herb umieszczany jest również na pieczęci wielkiej miasta a także łańcuchach burmistrza i przewodniczącego rady miasta. Także Bazylika Mniejsza jest pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W kwestii podstawy prawnej, jak wynika z opinii prawnej sporządzonej na potrzeby przedmiotowej sprawy, art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym ustanawia domniemanie właściwości rady gminy we wszystkich sprawach pozostających w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Mimo że nie stanowi samodzielnej podstawy do wydawania aktów ogólnie obowiązujących o charakterze normatywnym, to upoważnia radę gminy do podejmowania działań niewładczych np. o charakterze programowym, intencyjnym, nie będących aktami prawa miejscowego. Stąd art. 18 ust. 1 wydaje się wystarczającym do podjęcia tej uchwały.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto