Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśniccy seniorzy w opałach. Oszuści znów próbują się dorobić

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Tylko w czwartek (25.08) dyżurny oleśnickiej jednostki został powiadomiony kilkukrotnie o próbach oszustw na osobach starszych, metodą na wnuczka i policjanta na terenie powiatu oleśnickiego
Tylko w czwartek (25.08) dyżurny oleśnickiej jednostki został powiadomiony kilkukrotnie o próbach oszustw na osobach starszych, metodą na wnuczka i policjanta na terenie powiatu oleśnickiego pixabay.com
Komenda Powiatowa Policji w Oleśnicy ostrzega przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Mundurowi apelują o ostrożność. Tylko wczoraj dyżurny oleśnickiej jednostki został powiadomiony kilkukrotnie o próbach oszustw na osobach starszych, metodą na wnuczka i policjanta na terenie powiatu oleśnickiego.

Policjanci przypominają, że oszuści posługują się różnymi metodami. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu, czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” ( np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego, czy pilną spłatą wcześniej zaciągniętej pożyczki) członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych. Informujmy naszych najbliższych jak działają oszuści. Dzięki naszej reakcji możemy zapobiec utraty dorobku życia członków naszej rodziny, znajomych czy też sąsiadów.Reagujmy również, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.

Każdorazowo sytuacje niepokojące można przekazywać pod numer alarmowy 112 lub do Oficera Dyżurnego Jednostki pod numerem telefonu 47 872-62-00.

źródło: KPP Oleśnica

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto