Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica: Ktoś zapomniał o obchodach? Organizację rocznicy wzięli na siebie kombatanci

KK
Uroczystość zorganizowali: Związki byłych żołnierzy Lotnik  i  Ziemi Oleśnickiej. kombatanci ze Związku Inwalidów Wojennych, Związku Sybiraków, garnizon  i  harcerze z  hufca Związku Harcerstwa Polskiego.
Uroczystość zorganizowali: Związki byłych żołnierzy Lotnik i Ziemi Oleśnickiej. kombatanci ze Związku Inwalidów Wojennych, Związku Sybiraków, garnizon i harcerze z hufca Związku Harcerstwa Polskiego. fot. Grzegorz Kijakowski
Nie pamiętamy takiego roku w Oleśnicy, w którym władze miasta nie uhonorowałyby 1 września. A tym razem tak się stało. To kombatanci zadbali o to, by uczcić rocznicę wybuchu II wojny światowej, a pan burmistrz nawet się na tych obchodach nie pojawił - denerwuje się nasz Czytelnik, wieloletni zawodowy żołnierz, dzisiaj emeryt wspominający blamaż ratusza także z 3 maja tego roku.

Wtedy podczas uroczystości na Skwerze Kombatantów zabrakło flagi państwowej. Honor ratowali strażacy, którzy ściągali ją z pobliskiego bloku. - Każdemu może się zdarzyć wpadka, ale dlaczego nie ma ona miejsca np. 1 marca, czyli podczas święta Żołnierzy Wyklętych - pyta nasz Czytelnik. - Wtedy władze miasta stawiają się w pełnym składzie. Inaczej niż 1 września.
O 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej pamiętali byli żołnierze i Sybiracy. To oni złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła Białego na cmentarzu. Towarzyszyła im delegacja z oleśnickiego garnizonu. Przedstawicielem władz był na tych uroczystościach szef rady miasta Wiesław Piechówka. Dlaczego nie było burmistrza? Dlaczego - zgodnie ze zwyczajem - zabrakło uroczystej mszy św.? W ubiegłych latach za tę część obchodów, tak samo jak za obecność pocztów sztandarowych, odpowiadał oleśnicki magistrat.

To nie jest święto narodowe
Jak sprawę - ustami asystenta burmistrza Michała Skrzypka- tłumaczy ratusz? - 1 marca jest ustanowionym w drodze uchwały podpisanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego świętem państwowym i ma taką rangę jak 1, 3 i 8 maja, 1 i 31 sierpnia oraz 11 listopada - mówi Skrzypek. - 1 września jest ustanowionym przez Sejm Dniem Weterana (podobnie jak np. Dzień Edukacji Narodowej czy Dzień Strażaka), zatem tak jak w latach poprzednich to właśnie weterani byli gospodarzami obchodów rocznicowych, które organizacyjnie były wspierane przez urząd. W jaki sposób? Tego w odpowiedzi asystenta nie odnajdujemy. Wiemy jednak, że w Oleśnicy rodzi się nowa tradycja. To podejście do rocznic i świąt. Jedne honorowane są w szczególny sposób, inne traktowane po macoszemu. Jak ma się to do wychowywania patriotycznego młodzieży, której co roku przypominano o tej ważnej rocznicy ? Czy takie podejście do sprawy jest słusznie? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy oleśniczanom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto