Netflix i KIPA uczyły młodzież w Sokołowsku jak rozpocząć karierę w branży filmowej

Materiał informacyjny projektu Nakręć się na przyszłość
W Sokołowsku na Dolnym Śląsku (gmina Mieroszów) odbył się pierwszy warsztat filmowy z cyklu Nakręć się na przyszłość, którego celem jest zachęcenie młodych, utalentowanych osób do pracy przy produkcji filmów i seriali. Ogólnopolskie i – co ważne – bezpłatne warsztaty są wspólnym projektem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA) i Netflixa – najpopularniejszego na świecie serwisu streamingowego.

W pierwszym spotkaniu wzięło udział dwadzieścia młodych osób z Dolnego Śląska między 18 a 26 rokiem życia, których wyłoniono w konkursie polegającym na przedstawieniu motywacji do podjęcia pracy w branży filmowej w postaci krótkiego filmu oraz tekstu uzasadniającego chęć wzięcia udziału w warsztatach. W województwie dolnośląskim do rywalizacji stanęło ponad sześćdziesiąt osób, z których tylko co trzecia dostała się na wymarzone warsztaty.

– Naszym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na branżę audiowizualną w Polsce, przekonanie ich, że sektor produkcji filmowej jest otwarty na nowych pracowników i że potrzebuje on talentów o różnych specjalnościach, być może właśnie spośród uczestników naszych warsztatów. Branża, o której mówimy obejmuje około 100 zawodów różnych specjalności, dlatego niemal każdy, jeśli tylko wykaże się odpowiednim poziomem umiejętności i determinacji, może w niej znaleźć pracę – tak o celu projektu mówi Maciej Dydo, dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Warsztaty w Sokołowsku poprowadzili doświadczeni edukatorzy filmowi, którzy wprowadzili uczestników w tajniki pracy z kamerą, wyjaśnili na czym polega praca z mikrofonem i dźwiękiem, opowiedzieli o sposobach montażu materiału filmowego czy specyfice branży filmowej.

– Realizujemy ten projekt również dlatego, że w ostatnich latach branża audiowizualna w Polsce przeżywa produkcyjny boom. Obecnie produkuje się najwięcej filmów i seriali w historii polskiej kinematografii, o czym może świadczyć chociażby tegoroczna liczba zgłoszeń do Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To oczywiste, że tak duża liczba nowych produkcji wygeneruje większy popyt na profesjonalistów planu filmowego – dodaje dyrektor KIPA.

Jednym z gości warsztatów w Sokołowsku był pracujący na co dzień przy międzynarodowych produkcjach reklamowych Michał Zomer, znany również jako „Daughter of lama”, który opowiedział o tajnikach pracy scenografa dla takich marek, jak Valentino, Yves Saint Laurent czy Jean-Paul Gaultier.

Atrakcją spotkania były też projekcje filmów, zarówno fabularnych – jak „Film o miłości” Tomasza Habowskiego – jak i dokumentalnych, na przykład „Prześwietlenie” Krzysztofa Kieślowskiego z 1974 roku, który nakręcono właśnie w Sokołowsku. To właśnie Krzysztofowi Kieślowskiemu, wybitnemu polskiemu reżyserowi, poświęcono sokołowskie Archiwum Twórczości, którym od 12 już lat opiekuje się Zuzanna Fogtt z Fundacji Sztuki Współczesnej „In situ”. Uczestnicy warsztatów KIPY i Netflixa mieli okazję zobaczyć unikatowe zbiory oryginałów scenariuszy, scenopisów i listów mistrza polskiego kina oraz kilkadziesiąt tysięcy zdjęć tego niezwykłego artysty.

Spośród uczestników warsztatów w całej Polsce KIPA wyłoni dwadzieścia jeden osób, które otrzymają stypendium Netflixa, które zapewni im możliwość udziału w warsztatach “Plenery Film Spring Open” w Krakowie, które poprowadzi wybitny polski operator filmowy Sławomir Idziak, autor zdjęć m.in. do filmu „Helikopter w ogniu”.

Zwieńczeniem warsztatów Nakręć się na przyszłość będzie realizacja przez stypendystów filmów o zawodach filmowych. Filmy powstaną pod czujnym okiem producentki filmowej Joanny Tatko. Każdy będzie mógł je zobaczyć w internecie na stronie KIPA, by dowiedzieć się więcej o tym, z czym wiąże się praca przy produkcji filmów i seriali.

Pomysłodawcami warsztatów Nakręć się na przyszłość są Maciej Dydo i Dana Pohl z KIPA, którzy dopracowywali szczegóły projektu wraz z Netflixem przez kilka ostatnich miesięcy. Warsztaty są realizowane w ramach wsparcia z funduszu Netflix na rzecz równości twórczej. W najbliższych tygodniach podobne warsztaty odbędą się też w Rytrze (woj. małopolskie), Katowicach (woj. Śląskie), Rucianem-Nidzie (woj. warmińsko-mazurskie), Rzeszowie (woj. podkarpackie) i Zgierzu (woj. łódzkie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Netflix i KIPA uczyły młodzież w Sokołowsku jak rozpocząć karierę w branży filmowej - Gazeta Wrocławska

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto