Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2022 na Rynku we Włoszczowie. Znani czytali "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Biblioteka Publiczna we Włoszczowie/Zbigniew Hejduk Szkoła Podstawowa numer 2
W sobotę 3 września w samo południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała 11.edycję Narodowego Czytania 2022. Włoszczowa czytała już w piątek - na Rynku.

Narodowe czytanie we Włoszczowie

Tegoroczna lektura to "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Na na scenę idei romantycznych przenieśli słuchaczy burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, dyrektor Samorządowego Centrum Oświaty we Włoszczowie Jolanta Żelichowska, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie Jolanta Tyjas, radny miejski Michał Szafrański, dyrektor Domu Kultury we Włoszczowie Sylwester Kowalski, przedstawiciele policji, włoszczowskich szkół - Szkoły Podstawowej numer 2 i Zespołu Szkół numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz Biblioteki Publicznej we Włoszczowie.

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka.

Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

To jedno z najważniejszych dzieł w twórczości Mickiewicza tworzy cykl dziesięciu ballad („Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „To lubię” z dołączonym wierszem dedykacyjnym „Do przyjaciół”, tłumaczenie „Rękawiczki” Schillera, „Pani Twardowska”, „Tukaj, albo Próby przyjaźni” i „Lilije”) oraz dwóch romansów („Kurhanek Maryli”, „Dudarz”), a otwiera je wiersz „Pierwiosnek”.

Pierwszym czytelnikiem, który z pasją czytał "Ballady i romanse", był niejaki Bończyk, zecer, który składał pierwszy tom "Poezyj". Osobiście udał się do autora z gratulacjami i wyrazami prawdziwego wzruszenia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto