Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisja nadzwyczajna zajmie się naborem do oleśnickich szkół

kk
W ubiegłym roku ogromne kontrowersje budziła proponowana sieć szkół w mieście.
W ubiegłym roku ogromne kontrowersje budziła proponowana sieć szkół w mieście.
O ile z pozyskaniem uczniów do klas pierwszych szkoły są w stanie sobie poradzić, o tyle z utworzeniem klas IV i VII jest już kłopot. Wszystko dlatego, że oddziały te tworzone są uczniów, którzy muszą przenieść się do jedynki, trójki czy siódemki ze swoich dotychczasowych szkół. A te nie są chętne, by oddawać uczniów i robią wszystko, by przekonać rodziców i ich dzieci, do pozostania w dotychczasowych placówkach. Nawet za cenę nauki na dwie zmiany...

Uwagę na ten problem zwracają radni Grzegorz Żyła i Wojciech Brym. - Grona nauczycielskie i dyrekcje szkół numer 1 i 3 są tym faktem zaniepokojone - mówił radny podczas komisji oświaty, kultury i dziedzictwa narodowego. - Okazuje się, że w jednych szkołach jest przepełnienie, w innych są kłopoty z utworzeniem oddziałów klas czwartych czy siódmych. Jedne podstawówki mają dwuzmianowość, w innych to nie byłoby potrzebne, gdyby miasto interweniowało. Ludzie boją się o pracę, że jej zabraknie w 2019 roku dla wszystkich nauczycieli. Żyła zawnioskował o zwołanie dodatkowego posiedzenia komisji, w którym udział wzięliby dyrektorzy szkół oraz szefowa Zespołu Oświaty Samorządowej Danuta Leśniewska. - Rekrutacja trwa do końca sierpnia, jeszcze wszystko się może zdarzyć. Nie ma obaw, nikt nie straci pracy - uspokajał wiceburmistrz Jarosław Sadowski.

Są dwa sposoby „wypełniania” szkoły podstawowej powstałej z przekształcenia gimnazjum w latach szkolnych 2017/2018-2022/2023 (czyli przez 6 lat szkolnych i chodzi tu o klasy IV i VII). - Pierwszy zakłada, że staje się to na wniosek rodziców przez dyrektora szkoły podstawowej powstałej z przekształcenia gimnazjum w porozumieniu z organem prowadzącym - mówi Grzegorz Żyła. - Można też uchwałą rady miasta wskazać uczniom oddziałów klas III i VI szkoły podstawowej prowadzonej przez tę jednostkę, miejsce realizacji obowiązku szkolnego od klasy IV do VIII i od klasy VII do VIII, w latach szkolnych 2017/2018-2022/2023, w publicznej szkole podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, prowadzonej przez organ prowadzący. - Nasze miasto przyjęło model pierwszy, ale w tym roku okazał się nieskuteczny - podkreśla radny. - Należy poszukać przyczyny i podjąć skuteczne działania, bo za rok mogą być gigantyczne zwolnienia nauczycieli. Radny podkreśla też, że aasadnym jest szukanie odpowiedzi na pytania: jaka jest zmianowość w szkołach podstawowych nr 2, 4, 6, 7,8; ile jest sal lekcyjnych w poszczególnych szkołach. - Także, czy zajęcia lekcyjne odbywają się w normalnych salach, czy w piwnicach, na strychu w zaadoptowanych pomieszczeniach z małymi oknami, jakie są realne warunki na realizację zajęć wychowania fizycznego w poszczególnych szkołach, czy zasadnym jest tworzenie „molochów” szkolnych nieprzyjaznych uczniom i rodzicom? - mówi, przypominając, że założeniem MEN są szkoły mniejsze, jednozmianowe przyjazne dziecku i jego rodzicom.

- Komisja powinna też stwierdzić, czy wyznaczone obwody szkół są prawidłowe i zabezpieczają każdą szkołę w dzieci i czy brak ustaleń systemowych z dyrektorami szkół podstawowych sześcioklasowych - przepływ dzieci do dwóch szkół powstałych z przekształcenia gimnazjów mówi Grzegorz Żyła.

- Wniosek skierowaliśmy z uwagi na alarmujące zgłoszenia od środowisk szkolnych o nierównomiernym podziale ilości oddziałów w relacji do zaplecza kadrowego i organizacyjnego szkół. Jesteśmy przekonani, że rzeczowa dyskusja rozwieje wszelkie wątpliwości i przyczyni się do równego podziału oddziałów w trosce o niezakłócone funkcjonowanie wszystkich oleśnickich szkół - informują radni Brym i Żyła.

Specjalne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Regionalnego odbędzie się 11 kwietnia 2018 r. o g. 17:30 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy, ul. Armii Krajowej 47.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja nadzwyczajna zajmie się naborem do oleśnickich szkół - Oleśnica Nasze Miasto

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto