Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie ciemno na ulicach? Ceny prądu zmuszają miasta i gminy do zdecydowanych cięć

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Według założeń "Tarczy solidarnościowej", przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego, od 1 października samorządy są zobowiązane o zmniejszenie zużycia prądu o 10 proc.
Według założeń "Tarczy solidarnościowej", przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego, od 1 października samorządy są zobowiązane o zmniejszenie zużycia prądu o 10 proc. pixabay.com
Ceny prądu szaleją. Zgodnie z zaleceniami premiera, samorządy od października mają wprowadzać oszczędności energetyczne. Wygaszanie oświetlenia w miastach i gminach to sposób na ograniczenie kosztów prądu. W Polsce kilka samorządów już zdecydowało się na podjęcie tego kroku. Wyłączane jest oświetlenie drogowe, nie włączane są także iluminacje zabytków. Oleśnicki magistrat również rozważa taką możliwość.

Czy wyłączanie latarni ulicznych i innych rodzajów iluminacji pozwoli zmniejszyć dziurę w budżetach miast i gmin?

Miasta są zmuszone oszczędzać energię by zmniejszyć rachunki za prąd. 15 września, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej. Szef rządu poinformował wówczas, że ceny prądu w 2023 roku zostaną zamrożone. Blokada cen obejmie wszystkich, a granicą będzie roczne zużycie na poziomie 2 tys. kWh. Osoby, które zużyją mniej prądu mogą liczyć na dodatkowe premie.

W Polsce niektóre miasta i gminy, np. Dąbrowa na Opolszczyźnie, wyłączają oświetlenie w nocy. W Żorach i Wałbrzychu i okolicach nie będzie iluminacji zabytków. Czy Oleśnica również pójdzie tą drogą?

Planujemy wprowadzenie działań oszczędnościowych, które mają zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej przez oświetlenie uliczne w mieście. Zakres i możliwości są aktualnie analizowane, z uwzględnieniem kwestii zachowania bezpieczeństwa mieszkańców po zmroku - zapewnia Marzena Graczyk, kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Oleśnicy.

Jak się dowiedzieliśmy Gmina Miasto Oleśnica posiada aktualnie umowę na dostawę energii elektrycznej, w ramach tzw. Oleśnickiej Grupy Zakupowej obejmującej kilka ościennych gmin. Umowa obowiązuje do 30.06.2023 roku, z dotychczasowymi stawkami.

Podobnie jest w gminie Oleśnica. Podczas ostatniej sesji rady wójt Marcin Kasina również odniósł się do tematu ewentualnych oszczędności. Wiadomo, że sytuacja jest dynamiczna. A w gminie Oleśnica nie ma możliwości (red. ze względu na sprawy techniczne i ekonomiczne) wyłączenia co drugiej latarni ulicznej.

Musimy liczyć się z tym, że koszty bieżące przy konstruowaniu budżetu na 2023 będą znacznie wyższe - mówił wójt Kasina i dodał, że oświetlenie drogowe ma przede wszystkim poprawiać bezpieczeństwo w miejscowości. I teraz w sytuacji gdy w danej miejscowości doszłoby do napadów czy kradzieży mogłyby się pojawić pretensje do radnych i wójta, że nie dbamy - dzielił się wątpliwościami wójt Kasina.

Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto