Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Kliczków

RED
Turystów przyciągają tu architektura obiektu, osiemdziesięciohektarowy park oraz jedno z nielicznych w Europie cmentarzysk koni.

Kliczków to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, położona w powiecie bolesławieckim. Powstanie tamtejszej warowni datuje się na koniec XIII wieku. Fundatorem był najprawdopodobniej Bolko I Surowy. Obiekt miał chronić mieszkańców przed najazdami czeskimi. W XIII i XIV w., w czasie historycznych zawirowań i nieustannych wojen, Kliczków przechodził z rąk do rąk.

Zobacz przewodnik po Dolnym Śląsku

W XV wieku zarządzał nim saski ród von Rechenbergów, w którego władaniu pozostał przez kolejne trzysta lat. W XIX wieku niemieccy architekci przebudowali posiadłość. To dzięki nim zamkowa elewacja wyróżnia się różnymi architektonicznymi stylami: angielskim, włoskim i francuskim. Wtedy też powstał przepiękny, ponad 80-hektarowy zespół parkowy, zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych architektów krajobrazu w Europie Eduarda Petzholda. Zachowało się tam do dziś 60 gatunków botanicznych drzew i krzewów. Sam zamek, jak i całą wieś Kliczków otaczają lasy dębowe i sosnowe. Atrakcją zamku Kliczków jest jedno z nielicznych w Europie zachowanych cmentarzysk koni. Co prawda do naszych czasów zachowało się tylko kilka kamieni pamiątkowych, ale i tak całość robi wrażenie.

Sprawdź dostępne trasy rowerowe

Zamek najbardziej ucierpiał nie podczas działań wojennych w II wojnie światowej, lecz później - rozszabrowany przez sowieckich żołnierzy. Pełni zniszczenia dokonał pożar w 1949 r. Kliczków niszczał do końca lat 90. Wtedy to nowy właściciel, Integer SA, przeprowadził kompleksowy remont, przywracając warowni dawną świetność.

Na zamku organizowane są różne imprezy kulturalne, np. koncerty muzyki barokowej, wielkie majówki rycerskie, gale jeździeckie, a także konferencje.

Kliczkowskie piwnice skrywają nowocześnie urządzone centrum SPA. Goście mogą zażywać kąpieli w oryginalnym basenie, urządzonym w zabytkowej ujeżdżalni.

Odwiedzający zamek mogą poznać też okolicę, korzystając z dobrze oznaczonych szlaków rowerowych lub pieszych.

Zamek można zwiedzać w weekendy soboty i niedziele o godz. 12.30, 13.30, 15.00 i 16.30. Przewodnik oprowadza po dostępnych apartamentach i piwnicach. Bilet wstępu kosztuje 15 złotych (ulgowy - 10 PLN).

W okolicy
W oddalonym o 14 km Bolesławcu warto zobaczyć położony w Rynku ratusz miejski, wybudowany w 1522 roku. W centrum miasta godne uwagi są również kamieniczki. Zobaczymy tu całą gamę stylów - od baroku do klasycyzmu.

Czy wiesz, że...
Bory Dolnośląskie to największy w Polsce kompleks leśny, rozciąga się na całą Równinę Legnicką, aż po Nysę Łużycką. Zamek Kliczków leży pośród Puszczy Osiecznikow-skiej, która jest częścią Borów. Na jej terenie jest parę rzeczy naprawdę wartych zobaczenia, m.in. torfowiska uznane za rezerwaty przyrody, park krajobrazowy Łuk Mużakowa oraz uroczyska i wrzosowiska chronione unijnym programem Natura 2000. Ponadto sąsiedztwo zamku Kliczków, położonego malowniczo nad Kwisą, sprzyja pieszym i rowerowym wycieczkom. A miłośnicy jeździectwa mogą podziwiać tę przepiękną okolicę z wysokości siodła.

Jak dojechać
Z Wrocławia do Kliczkowa (130 km) dojedziemy autem w 1,5 godz. Większość trasy pokonamy autostradą A4. Z Bolesławca do Kliczkowa jest 12 km.

Dojazd autobusem PKS (relacji Wrocław - Bolesławiec), cena biletu ok. 25 zł. Do samego Kliczkowa dostaniemy się również autobusem PKS, cena biletu - 7 zł.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto