MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zagraniczna praktyka zawodowa bierutowskich uczniów

Adam Besz
fot. Barbara Bujak
18 września odbyło się podsumowanie projektu Erasmus+, Akcji 1 Mobilność edukacyjna, który zrealizował Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wł. Reymonta w Bierutowie w roku szkolnym 2018/2019. Projekt skierowany był do dziesięciu uczniów z klasy drugiej technikum informatycznego, którzy w maju 2019 roku wyjechali na cztery tygodnie do Portugalii po nowe doświadczenia zawodowe.

Na konferencji skierowanej do społeczność szkolnej i lokalnej koordynator Projektu Barbara Bujak przedstawiła cele tego projektu, które dotyczyły m.in. rozwinięcia u uczniów kompetencji kluczowych: w zakresie wykrywania usterek, składania i konfigurowania sprzętu komputerowego, a także zarządzania sieciami komputerowymi dzięki mobilnemu uczeniu się podczas zagranicznych praktyk zawodowych. Do celów zaliczono również promowanie postawy otwartości na uczenie się przez całe życie, zwiększenie skuteczności uczenia i nauczania języków, czyli promowanie lingwistycznej różnorodności na przykładzie języka angielskiego i portugalskiego.

Ważne też było budowanie więzi międzykulturowej, rozumienie i poszanowanie różnorodności obywateli UE oraz rozwijanie świadomości przynależności do europejskiej wspólnoty. Cele zostały osiągnięte, a rezultatem jest zdobyta praktyczna wiedza z zawodu, nabyte kompetencje miękkie, takie jak radzenie sobie w środowisku anglojęzycznym, gdy uczeń codziennie przebywał 8 godzin w pracy i był to jedyny język komunikacji z pracodawcą. Przełamanie barier językowych dla większości uczestników to kolejny rezultat, a poznanie kultury i regionu Portugalii uświadomiło młodzieży potrzebę dalszej nauki, rozwijania się poprzez interakcje z ludźmi z innych krajów UE. Uczestnicy po powrocie stali się bardziej otwarci, pewni siebie, potrafią lepiej radzić sobie z trudnościami i są bardziej zmotywowani do nauki – takie słowa usłyszeliśmy od nich po powrocie do Polski. Niejednokrotnie mówili, że była to dla nich przygoda życia, że pozytywnie zmienił ich ten wyjazd, bo pomógł im się usamodzielnić i nabrać chęci do dalszych podróży po świecie. Wracali wspomnieniami do portugalskiej kuchni, sjest w trakcie pracy (o których żyjąc w Polsce nie mieli pojęcia), uroków Atlantyku i cudownego miejsca Porto. Inni opowiadali z ekscytacją o wykonaniu i urzeczywistnieniu własnego projektu, który został im zlecony przez indywidualnego klienta firmy, w której mieli praktykę. Była to grafika komputerowa dla nowo powstałego hotelu – wykonanie grafiki z nowym logiem dla numeracji pokoi hotelowych, breloków i innych gadżetów reklamowych.

Projekt w całości finansowany był ze środków unijnych, które zapewniły uczniom i opiekunowi (nauczyciel przedmiotów zawodowych) organizację tego przedsięwzięcia (przelot samolotem, transfery na lotnisko, dojazdy do pracy, program kulturowy – wycieczki, kieszonkowe dla każdego uczestnika a także noclegi i wyżywienie.

Podczas konferencji to uczestnicy dzielili się doświadczeniem, a opowieści były wsparte filmami, które stworzyli, by przekaz słowny był wzmocniony i jak najlepiej oddawał rezultaty projektu. Filmy te brały udział w konkursie szkolnym. Wyłoniono trzech zwycięzców – najlepiej wykonane filmy otrzymały nagrody finansowe.

Konferencję zakończono uroczystym wręczaniem dokumentu Europass Mobilność przez Dyrektora szkoły Wojciecha Kobrynia, który uczestnik otrzymał w języku polskim i angielskim. Jest on potwierdzeniem okresu nauki w innym kraju UE wedle europejskiej ścieżki kształcenia zawodowego.

Kolejny rok szkolny to kolejne wyzwanie dla ZSP w Bierutowie. Nowy projekt będzie pisany i skierowany już nie tylko do uczniów technikum informatycznego, ale i również do technika logistyka – nowego kierunku wprowadzonego w tym roku szkolnym. Zwiększy się liczebność uczestników mobilności do Portugalii, a logistyka tego przedsięwzięcia będzie większym wyzwaniem, co właśnie pozytywnie motywuje szkolnych koordynatorów do podjęcia tego zadania.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto