Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrok sądu w Tarnowie w sprawie lichwiarskich pożyczek. 7 osób skazanych, ale zdaniem sądu nie działały w zorganizowanej grupie przestępczej

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Proces w sprawie udzielania osobom znajdującym się w krytycznej sytuacji życiowej pożyczek na lichwiarski procent toczył się przed Sądem Okręgowym w Tarnowie.
Proces w sprawie udzielania osobom znajdującym się w krytycznej sytuacji życiowej pożyczek na lichwiarski procent toczył się przed Sądem Okręgowym w Tarnowie. archiwum
Przed Sądem Okręgowym w Tarnowie zakończył się proces siedmiu osób, które zamieszane były w sprawę udzielania lichwiarskich pożyczek. Pięciu oskarżonych zostało skazanych na kary bezwzględnego więzienia, a dwie osoby usłyszały wyroki w zawieszeniu.

Sprawę prokuratury z Tarnowa przejęli śledczy z Katowic

Sprawą lichwiarskich pożyczek śledczy zajmowali się od maja 2020 roku. Początkowo śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, ale później ze względu na charakter sprawy przejął je Śląski Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Aktem oskarżenia objęto siedem osób, którym zarzucono udzielanie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej pożyczek na lichwiarski procent, a także stosowanie przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu świadczeń niewspółmiernych wobec kwoty udzielonych pożyczek, usiłowanie oszustwa i składanie fałszywych zeznań i zawiadomień do organów ścigania. Czwórce oskarżonym prokurator zarzucił również działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Śledczy ustalili, że klientami grupy były osoby z Tarnowa i regionu, które nie miały zdolności kredytowej i w bankach nie otrzymały pożyczek. Zaciągający pożyczki musieli później spłacać o wiele wyższe kwoty.

Oskarżeni nie przebierali w środkach, aby wydobyć od pożyczkobiorców jak najwięcej. Z akt prokuratury wynika, że zastraszali ich w różny sposób - grozili, wybijali szyby w samochodach i używali przemocy. Oprócz pieniędzy przejmowali drogie samochody, sprzęt rolniczy i nieruchomości.

Według tarnowskiego sądu to nie była zorganizowana grupa przestępcza

Proces w Sądzie Okręgowym w Tarnowie toczył się przez wiele miesięcy. Odbyło się w sumie ponad 30 posiedzeń. W połowie grudnia tego roku zapadł wyrok. Sąd wydał wyroki skazujące wobec wszystkich oskarżonych, ale nie zgodził się z zarzutami prokuratury, że działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej.

- Sąd nie przyjął działania w zorganizowanej grupie przestępczej z uwagi na to, że brakowało dowodów na spełnienie ustawowych przesłanek w rozumieniu grupy przestępczej i przyjął działanie wspólnie i w porozumieniu - mówi Małgorzata Stanisławczyk-Karpiel, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Ostatecznie Kamil L. usłyszał wyrok 5 lat więzienia, Grzegorz S. - 4,5 roku, Tomasz G. - 3 lat, Konrad S. - 2 lat i 10 miesięcy i Daniel W. - 1 rok i 3 miesiące. Na jeden rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazany został też Amadeusz Z, a wyrok 8 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata usłyszała Beata Ł. Skazani muszą też zapłacić grzywny i nawiązki na rzecz pokrzywdzonych.

Wyrok nie jest prawomocny. Odwołania zapowiada zarówno prokuratura, jak i obrońcy skazanych.

Oszuści przed świętami wzięli na celownik mieszkańców Tarnowa i regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wyrok sądu w Tarnowie w sprawie lichwiarskich pożyczek. 7 osób skazanych, ale zdaniem sądu nie działały w zorganizowanej grupie przestępczej - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto