MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrać pompę ciepła czy kocioł na pelet? Podpowiada ekspert od ekologicznego ogrzewania

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wybór między pompą ciepła a kotłem na pelet (pellet) nie zawsze jest łatwy. Każde z tych urządzeń ma swoje plusy, ale i minusy.
Wybór między pompą ciepła a kotłem na pelet (pellet) nie zawsze jest łatwy. Każde z tych urządzeń ma swoje plusy, ale i minusy. 123RF.com
Pompa ciepła pozwala osiągać niskie rachunki za ogrzewanie, a do tego jest przyjazna środowisku. Ekologicznym rozwiązaniem jest też jednak kocioł na pelet, który kosztuje znacznie mniej. Które z tych urządzeń sprawdzi się lepiej i na co uważać przy wyborze? Czy można liczyć na dofinansowanie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z zakresu OZE.

Spis treści

Pompa ciepła czy kocioł na pelet? Podpowiada ekspert od OZE

Ekologiczne ogrzewanie to temat, o którym z każdym rokiem mówi się coraz więcej. Jest ku temu powód – w Polsce wciąż są tysiące domów ogrzewanych węglem i drewnem, co szkodzi nie tylko środowisku, ale i nam samym, pogarszając problem smogu. Co więcej, kotły na paliwa stałe w naszych domach często są przestarzałe i mało wydajne.

Żeby obniżyć rachunki za ciepło, poprawić swój komfort i móc cieszyć się czystszym powietrzem, warto wymienić piec na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Dodatkową zachętą do takiego kroku jest możliwość uzyskania wysokiego dofinansowania na ten cel w ramach programów takich jak:

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Jakie ekologiczne ogrzewanie wybrać i na co uważać?

Do najpopularniejszych ekologicznych urządzeń grzewczych należą dziś pompa ciepła oraz kocioł na pelet (zwany też pelletem). Dlaczego warto wybrać ekologiczne ogrzewanie i na co uważać? Odpowiedzi udzielił dla nas dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Załóżmy, że chciałbym ogrzewać dom bardziej ekologicznie. Jakie urządzenie powinienem wybrać? Kilka lat temu promowano piece gazowe, a tymczasem lada moment zostaną one zakazane...

Tak, zgadza się. Do tej pory kotły gazowe dotowane są w programie „Czyste Powietrze”, ale tak jak wspomniano, niebawem zostaną one zakazane. Nowa dyrektywa unijna zakazuje wsparcia dla kotłów na paliwa kopalne od początku 2024 roku. Proponuję więc, by wybór padł na kocioł peletowy, który gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne, bo paliwo do niego produkujemy w Polsce. Kocioł peletowy jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko pod względem ekonomicznym, ale ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne – emisja CO2 ze spalania peletu jest pochłaniana przez nowe nasadzenia drzew.

Jednym z bardziej dostępnych cenowo rozwiązań eko jest dziś kocioł na pelet. Ile za niego zapłacę i jakie będę mieć koszty ogrzewania?

Ceny kotłów na pelet zależą od mocy urządzenia, którą powinno dostosować się do wielkości budynku i zapotrzebowania mieszkańców na energię. Kwoty za urządzenie oscylują pomiędzy 12 tys. zł a 18 tys. zł, a średnia cena za tonę peletu to obecnie 1350 zł. Przy docieplonym budynku o powierzchni 150 m kw. zużyjemy ok. 3 ton paliwa, wobec tego roczny koszt ogrzewania nie przekroczy 4 tys. zł.

A pompa ciepła? Samo urządzenie jest drogie, ale może taka inwestycja jednak się opłaca?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Każdy z typów działa na zasadzie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (energia aerotermalna – powietrze, energia geotermalna – ciepło Ziemi). Okres zwrotu kosztów poniesionych w związku z montażem pompy ciepła jest uzależniony od ostatecznej kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za całą inwestycję. Często sami producenci pomp wskazują przybliżony czas zwrotu nakładów za montaż takiego urządzenia. W oparciu o te informacje, wynosi on średnio od 5 do 15 lat, w zależności od wielkości instalacji i jej awaryjności.

Jeśli chodzi o koszty ogrzewania, to trudno podać przykładowe, gdyż wszystko zależy od konkretnego przypadku. Przy instalacji z pompą ciepła ważne jest wiele czynników, a przede wszystkim to, w jakiej klasie budynku jest ona montowana. Kolejną istotną kwestią jest to, czy mamy w swoim budynku zamontowane panele fotowoltaiczne – w takim wypadku koszty ogrzewania są dużo niższe.

Warto zaznaczyć, iż pompy ciepła mogą liczyć na bardzo wysokie dotacje z rządowych programów, ale niestety jakość większości urządzeń na polskim rynku pozostawia wiele do życzenia.

Ze wszystkich stron zachwala nam się dziś plusy ekologicznych źródeł ciepła, a co z minusami? O jakich należy wiedzieć?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Z tych drugich z całą pewnością ważny jest fakt, iż w roku 2022 na polski rynek trafiło około 270 tysięcy azjatyckich pomp ciepła, które nie sprostają naszym warunkom klimatycznym. Dodatkowo dokumenty załączone do ww. urządzeń często nie są zgodne ze stanem faktycznym urządzeń. Pompy ciepła, uważane przez Unię Europejską za kluczowe dla osiągniecia neutralności klimatycznej w 2050 roku, to kolejny sektor przemysłu OZE, w którym europejscy producenci muszą walczyć o rynek z firmami z Chin.

Szansę na ograniczenie tego procederu daje stanowisko Parlamentu Europejskiego, który chce drastycznego zaostrzenia zasad wykorzystywania tzw. gazów fluorowanych w produkcji sprzętu chłodzącego. Dzięki temu krajowi producenci, którzy jako pierwsi w Europie dostosowali się do zmian legislacyjnych, mogliby wykorzystać stworzoną przez siebie korzystną ofertę pomp ciepła z czynnikiem chłodniczym R-290 (propan). Warto więc wybierać urządzenia, które spełniają europejskie normy, bo tania „chińszczyzna” może nas kosztować w ogólnym rozrachunku dużo więcej.

W przypadku kotłów na biopaliwa stałe (pelet) należy zaopatrzyć się w paliwo przed sezonem grzewczym, w okresie, kiedy jego cena jest najniższa. Często klienci jednak czekają do ostatniej chwili albo kupują partiami od rożnych producentów, często pośredników oferujących najniższą cenę, nie zwracając uwagi na jakość takiego paliwa. To najczęściej skutkuje problemami z eksploatacją kotła, spalaniem większej ilości paliwa i niedopalaniem paliwa (straty).

Przyjmijmy, że zdecyduję się na wymianę pieca węglowego na coś bardziej eko. To drogie przedsięwzięcie. Na jakie dofinansowanie mogę liczyć?

Jeśli jesteśmy posiadaczem starego pieca czy kotła węglowego i chcemy go wymienić na nowe, ekologiczne urządzenie, możemy ubiegać się o dotacje rządowe z takich programów jak „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd 5.0”, „Stop Smog”, „Moje Ciepło”. Warto zwrócić się z pytaniem o dofinansowanie do jednostek samorządowych, gdyż one także wspierają różne inicjatywy związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii przez swoich mieszkańców. Dofinansowanie może sięgać nawet 100 proc. – zależy to m.in. od wysokości przychodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybrać pompę ciepła czy kocioł na pelet? Podpowiada ekspert od ekologicznego ogrzewania - RegioDom.pl

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto