Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie restauracje z lat 50. XX wieku. Zobaczcie kultowe restauracje, jadłodajnie i stołówki we Wrocławiu. Unikalne zdjęcia

Marcin Torz
WROCŁAW LATA 70/80.
OGRÓDEK KAWIARNIANY PRZED "CENTRALNA" W GMACHU PDT CENTRUM.
WROCŁAW LATA 70/80. OGRÓDEK KAWIARNIANY PRZED "CENTRALNA" W GMACHU PDT CENTRUM. ZBIGNIEW NOWAK / GAZETA WROCŁAWSKA / WIECZÓR WROCŁAWIA
Choć w latach 50. we Wrocławiu było ponuro, a na patronów ulic wybierano takie persony jak Józef Stalin, to mieszkańcy mogli na chwilę zapomnieć o rzeczywistości i zabawić się na dancingu albo najeść się do syta w barach mlecznych, gdzie serwowano dobre i tanie jedzenie. Obejrzyjcie zdjęcia. Tam kiedyś jadali wrocławianie. To były kultowe restauracje, które przetrwały do dziś?

Kultowe restauracje, jadłodajnie, bary mleczne i stołówki zakładowe we Wrocławiu w latach 50. i 60.

Grzeczną i uprzejmą obsługę oraz pełny asortyment potraw mlecznych zapewniają następujące placówki barów mlecznych we Wrocławiu:

  • bar "Wzorcowy" (ul. Świerczewskiego)
  • "Studencki" (Curie-Skłodowskiej)
  • "Ratuszowy" (Rynek)
  • "Mewa" (Stalina)
  • "Róg Obfitości" (Malarska)
  • (czynny całą dobę) "Turysta" (Gwarna)"

To jedno z wielu ogłoszeń gastronomicznych z przewodnika po Wrocławiu wydanego w latach 50. ubiegłego wieku. Z wymienionych lokali jeszcze kilka lat temu działał "Wzorcowy" i "Turysta". Do lat 20. XXI wieku dotrwała jedynie "Mewa". Ale ulica nie ma już patrona w postaci generalissimusa Stalina. Teraz jest to ulica Drobnera.

- "Mewa"? Oczywiście, że znam. Kto by tu nie znał tego miejsca? - mówi Maria, która mieszka przy ul. Poniatowskiego. - Pamiętam nawet ulicę Stalina. Wtedy cała Jedności Narodowej się tak nazywała. Ulica była dłuższa niż obecnie (w latach 70. wydzielono fragment jezdni i nazwano ją ul. Drobnera. Sama Stalina od 56. roku nazywała się właśnie Jedności Narodowej - przyp. red.).

Na te pierogi we Wrocławiu aż ślinka ciekła

Pani Kwaśna opowiada, że do "Mewy" ustawiały się kolejki. - Bo było tanio. A do tego jako taki wybór. Nie to, co wtedy w sklepach. A pierogi ruskie serwowali takie, że aż ślinka ciekła na samą myśl.

Dziś "Mewa" nadal nieco przypomina bar z czasów komuny. Choć obsługa jest przemiła, jedzenie pyszne (i tanie jak barszcz!), to wciąż można usłyszeć, że noża klient nie dostanie, bo zamówił mielonego, a do mielonego nie przysługuje i kropka.

Jeszcze kilka lat temu działał bar "Wzorcowy" (później "Magia Smaków")

Lokal przez 25 lat prowadziła Zofia Taraziewicz. Jak opowiadała przed laty naszym dziennikarzom, wtedy to był prawdziwy bar mleczny. Nie można było podawać mięsa, nie to co teraz.

Pani Zofia uważała, że tak samo jak prawdziwych Cyganów już nie ma, tak i barów mlecznych.

- Bo trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś rezygnował ze sprzedaży schabowego. Właścicielom się to nie kalkuluje.

Warto dodać, ze to cenne uwagi, bo Pani Zofia napisała pracę dyplomową na temat barów mlecznych na Uniwersytecie Ekonomicznym.

A wracając do czasów robotniczego raju, klienci najchętniej zamawiali pierogi, naleśniki i kopytka. A jaka była klientela?

- Przychodzili różni ludzie. Dużo ze wsi, bo obok był przecież dworzec PKS. W latach 50. przed kelnerem czuło się respekt

Restauracja drugiej kategorii, ale sandacz najlepszy we Wrocławiu
"WZG Zachód przyjmuje wszelkie zamówienia na wyżywienie uczestników wycieczek zbiorowych". W ten sposób zachęcano w przewodniku turystów do odwiedzenia kilku lokali gastronomicznych. M.in. "Robotniczej" (ul. Ruska 11), "Staropolanki" (Nowotki, czyli Krupnicza) czy też "Baru Rybnego II kategorii" (Rynek). W tym miejscu działa teraz elegancka restauracja Dwór Polski.

- Ale choć "Rybny" to była kategoria II, to wrocławianie, jak i turyści, walili tu drzwiami i oknami - wspomina pan Konrad, wrocławianin, który pamięta jeszcze lokal z lat 50. - Tu serwowali najlepsze rybki w całym Wrocławiu. W mieście bieda aż piszczała, a w "Rybnym" było co zjeść, a kucharz znał się na swoim fachu. Pamiętam, że zwłaszcza sandacz to była po prostu pycha.

Swoich fanów miała również restauracja "Ratuszowa". Współcześnie minibrowar Spiż. Z pracującej obsługi nikt nie był zatrudniony w "Ratuszowej". Zmieniły się czasy, szyld, no i kelnerzy.

Dawniej zresztą zawód ten był bardziej szanowany niż obecnie. Przed kelnerem czuło się wręcz respekt. Bo od jego humoru często zależało, czy dostaniemy lepszą porcję jedzenia, czy choćby muchę w zupie. Bywało i tak, że w tym drugim przypadku zwrócenie uwagi obsłudze kończyło się tym, że kelner wyciągał palcami owada i z uśmiechem mówił:

- Teraz zadowolony?

Dancingi do białego rana we wrocławskiej "Syrenie"

Tak, jak już nie ma prawdziwych barów mlecznych, tak samo ze świecą szukać klasycznych dancingów. A w latach 50. - przynajmniej według przewodnika - zabawić się można było w kilku miejscach. W jednym z popularniejszych lokali "Syrena" (pl. Engelsa, czyli dziś św. Macieja) "przygrywa zespół jazzowy Bulandy codziennie od godz. 20 do 1 w nocy.

Kuchnia wydaje wykwintne dania od godz. 11 do 1 w nocy" - można przeczytać w przewodniku.
Takie miejsca pozwalały na oddech. Wrocławianie tańcząc w rytm amerykańskiej muzyki, zapominali o codziennej szarości lat 50.

- Przynajmniej kilka godzin w ciągu tygodnia można było zapomnieć o Stalinie, Bierucie i całym tym komunistycznym tałatajstwie - wspomina pan Wincenty, który na dancingach bawił się jako nastolatek. - Czasami udało mi się wejść za dodatkową opłatą, bo raczej młokosów nie wpuszczano - śmieje się.

Stali bywalcy wspominają, że w takich lokalach można było "dostać w mordę", ale "szybka i uprzejma obsługa" pilnowała, aby do burd nie dochodziło...

WROCŁAW LATA 70/80.
OGRÓDEK KAWIARNIANY PRZED "CENTRALNA" W GMACHU PDT CENTRUM.

Wrocławskie restauracje z lat 50. XX wieku. Zobaczcie kultow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocławskie restauracje z lat 50. XX wieku. Zobaczcie kultowe restauracje, jadłodajnie i stołówki we Wrocławiu. Unikalne zdjęcia - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto