Zobacz w galerii: pogłoski i przecieki dotyczące systemu Microsoft Windows 12
Spis treści
Windows 10 i 11 – najpopularniejsze systemy świata
Windows jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie przeznaczonym na komputery osobiste. Najważniejsze dziecko firmy Microsoft to lider w swojej kategorii od niemal 30 lat. Użytkownicy cenią sobie Windowsa za
- intuicyjną obsługę,
- kompatybilność wsteczną
- i ogromną pulę dostępnego oprogramowania.
Windows 11 to obecnie najprężniej rozwijany produkt amerykańskiej firmy, która cały czas wspiera go aktualizacjami oraz wypuszcza coraz to nowsze jego wersje. Wciąż wspierana jest również poprzednia wersja systemu, choć niestety wkrótce Windows 10 odejdzie do lamusa.
Zobacz też: Zaskakujące triki w Microsoft Windows 10 i 11
Sztuczna inteligencja w Windows 12
Choć Microsoft nie opublikował jeszcze żadnej oficjalnej informacji dotyczącej prac nad nowym systemem, w ostatnich miesiącach pojawiło się sporo informacji zdradzających powstawanie Windows 12. Pierwsze głosy na ten temat pojawiły się, gdy znany leaker informacji na temat procesorów opublikował informację, jakoby Intel szykował swoje nowe czipy do współpracy z systemem Windows 12. Informacja została usunięta z sieci, jednak jak mówi stare polskie przysłowie: "Z internetu nic nie znika". Jak czytamy na portalu Videocardz.com, post przedstawiał specyfikację procesora nowej generacji i brzmiał następująco:
- MTL-S ma dodatkowe 5.0 x4 od CPU(dla M.2?)
- 5.0 x16
- 5.0 x4
- 4.0 x4
- Bezpośrednio z CPU
- Bez AVX512
- Z890 ma dodatkowe 4.0 x4 od chipsetu, x24 Gen4 linii łącznie
- Debiut Wi-Fi 7
- Wsparcie Windows 12 na liście systemów operacyjnych (?)
— TLC (@leaf_hobby) na Twitterze, 25 Luty, 2023
Niemal pewne jest również to, że Windows 12 będzie w dużej mierze opierał swoje funkcjonalności na sztucznej inteligencji. Dlatego w tym celu będzie musiał ściśle współpracować z dostawcami procesorów, aby te bezproblemowo wykonywały obliczenia potrzebne do działania algorytmów SI. Wspominał o tym m.in szef marketingu konsumenckiego w firmie, Yusuf Mehdi, mówiąc o "opracowaniu przyszłych wersji systemu Windows” w odniesieniu do funkcji sztucznej inteligencji.
Windows 12 - kiedy premiera?
Między premierą dwóch poprzednich systemów minęło 6 lat. Jeśli firma Microsoft będzie trzymać się tej przerwy, Windows 12 prawdopodobnie pojawi się w okolicach 2027 roku. Niektóre plotki mówią nawet o możliwości pojawienia się nowego systemu już na przełomie 2024 i 2025 roku, jednak według analityków nie jest to scenariusz prawdopodobny.
Jak będzie wyglądał Windows 12?
Podczas konferencji Ignite pokazano prototypową koncepcję designu oraz interfejsu dla aktualizacji Next Valley, bo taką nazwę kodową ma otrzymać system. Można zatem przypuszczać, że jest to koncept wyglądu Windowsa 12. Z konferencji wyciekł poniższy zrzut ekranu, na którym widać, że:
- Pasek zadań nie będzie bezpośrednio przylegać do krawędzi ekranu,
- Elementy z paska zadań, takie jak widżety czy zegar, będzie można umieścić na górze pulpitu,
- Wszystko będzie bardziej przystosowane do interfejsu dotykowego.
Nie da się również nie odnieść wrażenia, że z każdą kolejną wersją Windowsa deweloperzy upodabniają go interfejsowo do systemu znanego z komputerów Apple - MacOS.

Pomysły na to, jak wyglądać może system oraz poszlaki dotyczące jego funkcjonalności możecie zobaczyć w naszej galerii:
Czy Windows 12 będzie darmowy?
Prawdopodobnie tak. Podobnie jak w przypadku aktualizacji systemu z Windowsa 8 do Windowsa 10, oraz dalej do Windowsa 11, aktualizacja oprogramowania komputera będzie darmowa. Sprzęt będzie musiał zapewne spełniać szereg wymagań co do podzespołów zainstalowanych w urządzeniu.
Wymagania sprzętowe
Jeśli Windows 12 ma opierać się na działaniu sztucznej inteligencji, to możliwe, że do jego obsługi będą potrzebne dość potężne podzespoły. Niewykluczone, że będzie on przeznaczony jedynie na najmocniejsze sprzęty, gdyż SI pożera ogromne ilości mocy obliczeniowej. Minimum wydają się więc jednostki 8-rdzeniowe z taktowaniem 3,20 GHz. Dodatkowo, do czasu premiery standardem powinno stać się instalowanie 16 GB pamięci. To wszystko jednak tylko domysły, gdyż nie mamy jeszcze żadnych oficjalnych informacji na ten temat.
Windows 12 będzie modułowy?
Jeśli najnowsze doniesienia okażą się prawdziwe, Windows 12 będzie... modułowy. Pojawiają się informacje, że Microsoft chce przywrócić w nowym systemie swój stary projekt o nazwie Core OS, który zakłada, że system może być instalowany w kilku fragmentach. Pozwoliłoby to na umieszczanie go również na słabszych sprzętach, wgrywając na nie jedynie podstawowe funkcjonalności. Zaawansowane "bajery" można by zaznaczyć w instalatorze podczas zapisywania systemu na dysku mocniejszego komputera.
Zobacz również:
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?