Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020 bez święcenia pokarmów. Święta w tym roku będą inne, niż zwykle

Grażyna Szyszka
W Wielki Czwartek msza Wieczerzy Pańskiej bez wiernych, w Wigilię Paschalną obrzęd światła bez rozpalania ognisk i procesji. Jest też zalecenie, by nie organizować święcenia pokarmów.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego. Z powodu pandemii koronawirusa, celebracja Wielkiego Tygodnia ma być zmieniona.

Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanocy nie można przenieść na inny termin. Natomiast może być przełożona na inny termin Msza Święta Krzyżma, sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.
„Odnośnie Wielkiego Tygodnia, Kongregacja zaleca, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą odprawiać Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale bez ludzi oraz bez gestu umycia nóg i procesji kończącej liturgie.

W czasie Wigilii Paschalnej, „przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego. Potem następuje +Liturgia Słowa+. W czasie +Liturgii chrzcielnej+ należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje +Liturgia Eucharystyczna+” – podaje Kongregacja.

W Wielką Sobotę biskupi zachęcili do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.
Według biskupów, kościoły nie powinny też organizować święcenia pokarmów w kościołach i przy krzyżach. Zalecają, aby obrzęd błogosławienia posiłków odbył się w domach, przed wielkanocnym śniadaniem - Zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350 – czytamy w dekrecie.
Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto