(© pixabay.com )

Codziennie w Polsce średnio trzy osoby dowiadują się o zakażeniu HIV i zachorowaniu na AIDS. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Także w naszym powiecie są chorzy.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy, Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. Przybywa również Polaków zakażonych wirusem HIV. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju tysiąc.

W województwie dolnośląskim w minionym roku zgłoszono 118 zakażeń HIV, w tym: dwie zakażonych w związku z używaniem narkotyków, osiem zakażonych przez kontakt heteroseksualny, dwadzieścia zakażonych przez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami, 1 zakażenie wertykalne (matka-dziecko) oraz 87 przypadków, w których nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia. W 2018 roku w województwie dolnośląskim odnotowano również dwanaście zachorowań na AIDS i cztery zgony chorych na AIDS. W 2019 roku w powiecie oleśnickim zarejestrowano trzy przypadki zakażeń HIV oraz jedno zachorowanie na AIDS. Codziennie w Polsce średnio trzy osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

badania ważne

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co dziesiąty dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. -Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe - mówi Anna Górna z PSSE w Oleśnicy. Test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) w Polsce przez cały rok. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie aids.gov.pl/pkd. Warto, aby na badanie zdecydowała się każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie.


Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!