Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w pełni. Nieletni coraz częściej sięgają po alkohol. Jak jest w powiecie oleśnickim?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Główną przyczyną rozwijania się alkoholizmu wśród osób nieletnich jest łatwy dostęp do alkoholu. W celu zapobiegania wprowadzono całkowity zakaz sprzedaży napojów odurzających osobom, które nie ukończyły osiemnastego roku życia.
Główną przyczyną rozwijania się alkoholizmu wśród osób nieletnich jest łatwy dostęp do alkoholu. W celu zapobiegania wprowadzono całkowity zakaz sprzedaży napojów odurzających osobom, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. archiwum
Nieletni pod wpływem alkoholu zapełniają policyjne statystyki. Głośnym echem odbiły się ostatnie zdarzenia z Ostrowa Wielkopolskiego. Pijana 15-latka znaleziona na pomoście miała prawie 5 promili alkoholu. To nie pierwsze zdarzenie z udziałem pijanych nieletnich w te wakacje. Jak sytuacja wygląda w powiecie oleśnickim?

Karolina Walczak z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy poinformowała nas, że w ostatnim czasie mundurowi na terenie powiatu oleśnickiego nie trafili na nieletnich pod wpływem alkoholu.

Z uwagi jednak na trwające wakacje i panujący trend funkcjonariusze jeszcze uważniej niż zwykle przyglądają się młodzieży - mówi nam policjantka.

Nasza rozmówczyni przypomina, że spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie niesie za sobą szereg konsekwencji zarówno zdrowotnych, jak i prawnych. Za zachowanie osób niepełnoletnich odpowiadają też ich opiekunowie lub rodzice. Do poniesienia kary wzywany jest także ten, kto podał lub sprzedał alkohol dzieciom.

Wiele szczęścia

A niestety dostępność alkoholu dla osób przed 18. rokiem życia nie jest utrudniona. Policyjne statystyki mają wiele historii z udziałem pijanych nieletnich.

Dużo szczęścia miała młoda mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego. Po mocnym upojeniu alkoholowym trafiła do szpitala pod respirator. Sprawą dziewczyny zajmuje się sąd rodzinny. Jednocześnie swoje działania prowadzi także policja. Ostrowscy policjanci ustalili już osoby, z którymi 15-latka przebywała na terenie zalewu Piaski Szczygliczka. Były to cztery młode osoby, które zostały już przesłuchane w charakterze świadka.

Mamy już ustalony sklep, w którym małoletnich zakupiła alkohol. Wiemy też, która ekspedientka jej go sprzedała. To 48-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego. Kobieta została przesłuchana i usłyszała zarzuty. Złożyła wyjaśnienia i przyznała się do winy. Grozi jej kara grzywny. Dodatkowo będziemy wnioskować o cofnięcie koncesji w sklepie - mówiła srem.naszemiasto.pl rzeczniczka policji Ewa Golińska-Jurasz z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

W połowie czerwca do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki trafiła upojona alkoholem 13-letnia mieszkanka gminy Łask. Dziewczyna leżała w zaroślach przy ulicy na obrzeżach miasta. Obok stał jej rower. Była tak pijana, że policjanci nie mogli przebadać stanu jej trzeźwości alkomatem.

W grudniu 2020 roku pijane nastolatki zatrzymano w Oleśnicy. Pijane dziewczynki miały zaledwie po 13 lat. Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie w centrum Oleśnicy. Policjanci dojeżdżając na inną zleconą interwencję zauważyli, że na chodniku ktoś leży. Gdy zatrzymali się, by sprawdzić, co się stało, okazało się, że na chodniku leży 13-letnia dziewczynka. - Jej stan wskazywał na upojenie alkoholowe. Miała problemy z utrzymaniem się na nogach, nie mogła nawet wstać o własnych siłach - przekazywała wówczas Izabela Michalska z KPP w Oleśnicy. Po chwili na miejscu pojawiła się koleżanka nastolatki. Dziewczyna bełkotała, a mundurowi wyczuli od niej woń alkoholu. - Była trochę bardziej kontaktowa, ale też znajdowała się pod wpływem alkoholu. Zresztą potwierdziła, że rzeczywiście piły wcześniej - mówi nam Michalska. Nastolatki trafiły pod opiekę rodziców, sprawą zajęli się mundurowi.

Przez lata Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej pytała nastolatków, czy w ciągu ostatniego miesiąca piły piwo, wino lub wódkę. W 2018 roku 74 procent nastolatków odpowiedziało, że w ciągu ostatniego miesiąca piły piwo, 62 procent wskazało na wódkę, a 43 procent - na wino. Wiele badań pokazuje, że im wcześniej dojdzie do inicjacji alkoholowej, tym większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się poważnej choroby alkoholowej w przyszłości. Duży nacisk powinno kłaść się na profilaktykę uzależnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto