Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W podróż z psem? Sprawdź jak zadbać o pupila przed i w czasie podróży

Marcin Dratwa
fot. Polskapresse
Na trzy lub cztery godziny przed wyjazdem podajmy psu lekki posiłek. Nie należy go karmić w czasie jazdy - nawet dłuższej. Nie pozostawiajmy też zwierzaka w zaparkowanym samochodzie, nawet gdy jest chłodno - pisze Marcin Dratwa.

Jeśli nie lubimy zostawiać swoich ulubieńców w domu, a jednocześnie martwimy się o podróżowanie samochodem ze zwierzakiem, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pomogą nam w takich sytuacjach.

Przygotuj samochód
Firma Chevrolet wraz z brytyjskim towarzystwem zapobiegania okrucieństwu wobec zwierząt RSPCA (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals), stworzyły listę porad, które pomogą zaplanować bezpieczną i komfortową podróż samochodem z psem lub kotem.

- Podróżowanie ze zwierzęciem to znacznie więcej, niż tylko umieszczenie go w samochodzie i wyruszenie do celu. W celu uniknięcia stresu podczas podróży, należy wcześniej poznać potrzeby naszego ulubieńca, ponieważ niektóre zwierzęta źle znoszą zmianę otoczenia i swoich przyzwyczajeń. Ważne też, aby poznać potrzeby zwierzęcia podczas upałów i wiedzieć, jak sobie radzić z tymi wymaganiami - wyjaśnia David Bowles, dyrektor ds. komunikacji w RSPCA.

Psy lub koty stanowią ważną część życia każdego miłośnika zwierząt, dlatego decyzję o zakupie nowego samochodu należy podjąć z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa i wygody, co ułatwi późniejszą eksploatację pojazdu.

- Niezależnie od tego, czy potrzebujemy przestrzeni, specjalnych elementów z zakresu bezpieczeństwa czy udogodnień technologicznych, takich jak tylne nawiewy usprawniające przepływ powietrza w kabinie pasażerskiej, nowoczesne modele aut oferują wiele opcji ułatwiających podróżowanie ze zwierzętami, które warto rozważyć - mówi Bowles.

O tym pamiętaj
Nigdy nie prowadźmy samochodu ze zwierzęciem na kolanach - powinno ono zawsze podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnej uprzęży przymocowanej do pasa bezpieczeństwa lub w dobrze wentylowanej klatce transportowej.

Przyzwyczajmy zwierzaka do podróżowania samochodem, zabierając go najpierw na krótkie przejażdżki, a z czasem, stopniowo je wydłużajmy. Na trzy lub cztery godziny przed wyjazdem podajmy swojemu pupilowi lekki posiłek. Nigdy nie należy karmić zwierzaka podczas jazdy - nawet dłuższej.

Róbmy po drodze przerwy na toaletę. Dopilnujmy też, aby nie wyskakiwał z samochodu w momencie, w którym chcemy go wydostać z auta. Zabierzmy ze sobą duży zapas wody, aby zwierzę zawsze mogło ugasić pragnienie. Nigdy nie pozostawiajmy zwierzęcia samego w zaparkowanym samochodzie, nawet jak jest chłodno (zobacz też: Wrocławianinie nie ugotuj swojego psa!).

Zainwestujmy w zestaw podróżny dla zwierzaka obejmujący karmę, miskę, smycz, łopatkę na odpady, plastikowe torby, szczotkę, lekarstwa i zestaw pierwszej pomocy. Zapakujmy też ulubioną zabawkę psa lub kota.

Dopilnujmy, aby zwierzak zawsze nosił obrożę z przywieszką z nadrukowanym numerem kontaktowym do nas. Zadbajmy o to, aby nasz pupil miał wszystkie aktualne szczepienia i pamiętajmy, aby wziąć w podróż wszelkie zaświadczenia o przeprowadzeniu takich szczepień.

Przeczytaj:
Jak wygląda przegrzanie się psa? Jak psu wtedy pomóc

Zobacz też:
*Nie wolno zmuszać psa północy do życia na kanapie w salonie

*Jak wyleczyć psa z lęku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto