Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Oleśnicki sanepid ostrzega przed bąblowicą. Co to za choroba?

OPRAC.:
Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
arch. naszemiasto
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy ostrzega przed bąblowicą.

Bąblowica jest chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów (rzadziej nornic, kotów, wilków lub piżmaków). Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i mogą się znajdować w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami, a także na owocach leśnych (np. jagodach, poziomkach, jeżynach, malinach) i grzybach. Do organizmu człowieka wnikają głównie poprzez bliski kontakt z zainfekowanymi zwierzętami oraz poprzez spożycie skażonej jajami żywności.

Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Osoba zakażona bąblowcem może nie odczuwać żadnych objawów nawet od 5 do 20 lat, a jedyne symptomy świadczące o chorobie zwykle uzależnione są od tego, w którym organie zlokalizowały się cysty wywołane przez bąblowca. Objawy choroby związane są głównie z powiększaniem się cyst, uciskiem na otaczające tkanki i narządy. W 90 proc. przypadków bąblowiec atakuje wątrobę i może powodować m.in. żółtaczkę i ból w okolicach prawego żebra, ale zdarzają się też w płucach, nerkach, śledzionie, a nawet w oku, kościach lub ośrodkowym układzie nerwowym. W przypadku wykrycia bąblowicy, pacjent podlega chirurgicznemu usunięciu cyst i zastosowaniu leczenia farmakologicznego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że przed zakażeniem tą niebezpieczną chorobą chroni nas przestrzeganie kilku prostych zasad, takich jak:

  • mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami oraz przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków, a także po każdym leśnym spacerze, grzybobraniu i owocobraniu.
  • dokładne mycie bieżącą wodą jagód i innych owoców runa leśnego oraz wszystkich owoców i warzyw zebranych z miejsc, do których dostęp mogą mieć lisy i inne zwierzęta.
  • zabezpieczenie posesji przed dzikimi zwierzętami poprzez ogradzanie domostw oraz niepozostawianie odpadów, zabezpieczanie kompostowników i śmietników, które są wabikiem dla dzikich zwierząt.
  • regularne odrobaczanie zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

Na podst. mat. PSSE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto